Säät normaalia vaihtelua

Serkio

Joo, on kylmää ja vettä sataa. Mutta tämä on kyllä ihan normaalia vaihtelua. Huomasin sellaisen seikan, kun katsoo ilmatieteenlaitoksen korkeimpia lämpötiloja, esim kesäkuun osalta. Aika paljon on vuosien välillä eroja, vuodet ei ole veljeksiä. Mutta kun hahmottelee ns isoa linjaa, niin kuvaajasta voi hahmottaa 17 vuoden syklin, notkon ja huipun välillä. Vuonna 2009 oltiin huipulla, 1992 pohjalla, 1975 huipulla ja 1958 pohjalla. Seuraava kuopan pohja pitäisi olla vuonna 2026, jonka jälkeen huippu on odotettavissa vuonna 2043. Isossa mittakaavassa siis näin. Väliin mahtuu tottakai poikkeuksia, mutta ne eivät hirveästi muuta isoa kuvaa.

Toki tuo sinikäyrä on aika laajamittaista, huippu vuonna 2009 tarkoittaa kuitenkin helteisiä kesiä plusmiinus 3 vuotta tuosta molempiin suuntiin. Varsinainen piikkihän oli kesäkuu 2011, mutta keskiarvokäyrä osuu paremmin 2009 kohdalle.

Siis tämä havainto vain kesäkuiden osalta. Siitä ainakin minä havaitsen selvästi 17 vuoden välin huippujen ja notkojen välillä. Heinäkuiden osalta keskiarvokäyrä tekee myös ns sinikäyrää, mutta se on vielä loivempi, vaihteluväli näyttäisi olevan 30-35 vuotta.

Ilmatieteenlaitoksen sivuillehan ei ole tuota keskiarvoviivaa piirretty. Mutta silmällä sen näkee aika hyvin, miten isossa mittakaavassa sää tekee loivaa sinikäyrää.

3

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mennyt-on-mennyttä

      Käyrien tuijottajat on aina väärässä. Mikään ei enää mene entisen eikä varsinkaan käyrien mukaan.

      • Serkio

        Sitä minä en tiedä.


    • Fakta.homma

      Nämä säät on kaukana normaalista!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      197
      6841
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      2026
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1678
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1380
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1228
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      50
      1098
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      99
      1055
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      6
      977
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      251
      934
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      919
    Aihe