Sami Garam teki sen minkä Sukulakin aikoinaan eli käytti raa'an porsaanlihan työvälineitä tuoreen salaatin tekoon - mitä nyt vähän talouspaperilla pyyhki veitsen pintaa.
Sukulalla taas on taipumus pyyhkiä kätensä aina housun lahkeisiin - pahin moka oli raa'an tsikkenin jälkeen tehdä salaattia samoilla välineillä ja tämä ihan julkisesti televitsioonissa.
Kyllä näiden tseffien hygieniakäsitykset ovat omaa luokkaansa.
Aamuteeveessänähtyä
7
312
Vastaukset
- ruokamaisteri
Sukulan touhuihin kiinnitin huomion kerran kun eräässä tilaisuudessa oli pakko katsoa lähiruuan valmistuksesta joku jakso, sama veitsi, pesemättömät kädet ja leikkuulautaa ei juuri vaihdellut.
Ruokaohjelmia en juurikaan katso. Korkeintaan Ylen arkistosta saatan jonkun Patakakkosen kaivaa esiin sieltä. Niissä on myös oikeasti opetussisältöä ja tempo on rauhallinen sekä ohjeet luettavissa reaaliajassa ruudulta joskin niitähän ei sitten saanut kyseisen ohjelmien aikakaudella mistään jos ei ehtinyt kirjoittaa ylös. Jos nyt joku naapuri sitten ei ollut ehtinyt kirjoittaa kaikkea jolta saattoi kysyä lankapuhelimessa :)
Tarvittaisiin oikea kotitalousopetusruokaohjelma televisioon, tehtäisiin ruokaa mutta kerrottaisiin myös samalla mitä on tärkeää tietää raaka-aineista, työvälineistä ja vaikka tuosta keittiöhygieniastakin. Kun ihmisiltä on ne perustiedot hävinneet tapahtuu asiassa tavallisissa kotikeittiöissä paitsi yleisesti alilyöntejä, mutta huolestuttavan paljon ylilyöntejäkin. Lihaa, kalaa tai kananmunia ei ole syytä pitää raakanakaan minään kamalana mörkönä, lihapullia voi edelleenkin pyöritellä halutessaan paljain käsin kunhan pesee ne kädet ennen muihin tehtäviin ryhtymistä. Perustiedot ja työtaidot keittiössä on niitä tarpeellisia. Kotitaloustunnit peruskoulussa antavat hyvät eväät mutta vastaanottokyky ei kohdeyleisöllä ole aina huippuluokkaa, eikä taitoja käytetä välttämättä moniin vuosiin kun asutaan kotona äidin kattilain ääressä. Siksi meillä on paljon aikusia, niin miehiä kun naisia jotka eivät osaa valmistaa edes perusruokia, siivota tai hoitaa vaatteita!
Sorry rönsysi yli mutta kerroinpahan mielipiteeni asiasta ja sen sivusta :) - am_matti_tieto
Nyt jo pomppas. Eiks kukaan tajuu, että ohjelma editoidaan ja turhat työvaiheet poistetaan. Järki käteen !
Nuo ohjelmat ei ole "kuinka opetan lapseni potalle "- kokkimikkonen
Seliseli. Olet myöhässä. Totuus on mennyt perille jo ennen selittelyäsi.
- Oletsitämitäsyöt
Itse olen kiinnittänyt jossain kotimaisessa kokkiohjelmassa jonkun tyypin alkeellisiin ruokailutapoihin. Ei sillä pitäisi olla väliä syökö pöperönsä rantakalliolla tai valkoisten pöytäliinojen ääressä. Ruoka-ammattilaisen pitäisi tietää ja osata käyttää ruokailuvälineitään asiaankuuluvalla tavalla varsinkin kun kyseistä popsintaa esitetään julkisesti kaikelle kansalle. Joku uuninpankolainen voi vielä ottaa opikseen tuollaisista tavoista.
- opettelekirjottamaan
tseffi ja tsikkeni
- Kostarimekki
Ja mausteeksi peppaa...
- einiinkuintotta
Aamu-tv:n ohjelmää ei editoida vaan lähetetään suorana eli Garamin mokat oli ihan livenä kuten myös Sukulan virheet aikoinaan.
Näin ne tseffit todellisuudessa tekevät ja asiakas saa ripuloida myöhemmin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä313697- 1301508
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu111391- 711078
Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu1911077- 581051
olet kaiken rakkauden arvoinen
Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy26987Olisi kiva
Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä38961Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?
Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.67940Oot mun koko maailma
Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹78905