Aamuteeveessänähtyä

eiihannäin

Sami Garam teki sen minkä Sukulakin aikoinaan eli käytti raa'an porsaanlihan työvälineitä tuoreen salaatin tekoon - mitä nyt vähän talouspaperilla pyyhki veitsen pintaa.

Sukulalla taas on taipumus pyyhkiä kätensä aina housun lahkeisiin - pahin moka oli raa'an tsikkenin jälkeen tehdä salaattia samoilla välineillä ja tämä ihan julkisesti televitsioonissa.

Kyllä näiden tseffien hygieniakäsitykset ovat omaa luokkaansa.

7

330

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ruokamaisteri

      Sukulan touhuihin kiinnitin huomion kerran kun eräässä tilaisuudessa oli pakko katsoa lähiruuan valmistuksesta joku jakso, sama veitsi, pesemättömät kädet ja leikkuulautaa ei juuri vaihdellut.

      Ruokaohjelmia en juurikaan katso. Korkeintaan Ylen arkistosta saatan jonkun Patakakkosen kaivaa esiin sieltä. Niissä on myös oikeasti opetussisältöä ja tempo on rauhallinen sekä ohjeet luettavissa reaaliajassa ruudulta joskin niitähän ei sitten saanut kyseisen ohjelmien aikakaudella mistään jos ei ehtinyt kirjoittaa ylös. Jos nyt joku naapuri sitten ei ollut ehtinyt kirjoittaa kaikkea jolta saattoi kysyä lankapuhelimessa :)

      Tarvittaisiin oikea kotitalousopetusruokaohjelma televisioon, tehtäisiin ruokaa mutta kerrottaisiin myös samalla mitä on tärkeää tietää raaka-aineista, työvälineistä ja vaikka tuosta keittiöhygieniastakin. Kun ihmisiltä on ne perustiedot hävinneet tapahtuu asiassa tavallisissa kotikeittiöissä paitsi yleisesti alilyöntejä, mutta huolestuttavan paljon ylilyöntejäkin. Lihaa, kalaa tai kananmunia ei ole syytä pitää raakanakaan minään kamalana mörkönä, lihapullia voi edelleenkin pyöritellä halutessaan paljain käsin kunhan pesee ne kädet ennen muihin tehtäviin ryhtymistä. Perustiedot ja työtaidot keittiössä on niitä tarpeellisia. Kotitaloustunnit peruskoulussa antavat hyvät eväät mutta vastaanottokyky ei kohdeyleisöllä ole aina huippuluokkaa, eikä taitoja käytetä välttämättä moniin vuosiin kun asutaan kotona äidin kattilain ääressä. Siksi meillä on paljon aikusia, niin miehiä kun naisia jotka eivät osaa valmistaa edes perusruokia, siivota tai hoitaa vaatteita!

      Sorry rönsysi yli mutta kerroinpahan mielipiteeni asiasta ja sen sivusta :)

    • am_matti_tieto

      Nyt jo pomppas. Eiks kukaan tajuu, että ohjelma editoidaan ja turhat työvaiheet poistetaan. Järki käteen !
      Nuo ohjelmat ei ole "kuinka opetan lapseni potalle "

      • kokkimikkonen

        Seliseli. Olet myöhässä. Totuus on mennyt perille jo ennen selittelyäsi.


    • Oletsitämitäsyöt

      Itse olen kiinnittänyt jossain kotimaisessa kokkiohjelmassa jonkun tyypin alkeellisiin ruokailutapoihin. Ei sillä pitäisi olla väliä syökö pöperönsä rantakalliolla tai valkoisten pöytäliinojen ääressä. Ruoka-ammattilaisen pitäisi tietää ja osata käyttää ruokailuvälineitään asiaankuuluvalla tavalla varsinkin kun kyseistä popsintaa esitetään julkisesti kaikelle kansalle. Joku uuninpankolainen voi vielä ottaa opikseen tuollaisista tavoista.

    • opettelekirjottamaan

      tseffi ja tsikkeni

      • Kostarimekki

        Ja mausteeksi peppaa...


    • einiinkuintotta

      Aamu-tv:n ohjelmää ei editoida vaan lähetetään suorana eli Garamin mokat oli ihan livenä kuten myös Sukulan virheet aikoinaan.

      Näin ne tseffit todellisuudessa tekevät ja asiakas saa ripuloida myöhemmin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      323
      3765
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3530
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      4
      2220
    4. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      107
      1597
    5. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1508
    6. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      122
      1262
    7. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      136
      917
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      99
      850
    9. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      77
      787
    10. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      85
      723
    Aihe