Aamuteeveessänähtyä

eiihannäin

Sami Garam teki sen minkä Sukulakin aikoinaan eli käytti raa'an porsaanlihan työvälineitä tuoreen salaatin tekoon - mitä nyt vähän talouspaperilla pyyhki veitsen pintaa.

Sukulalla taas on taipumus pyyhkiä kätensä aina housun lahkeisiin - pahin moka oli raa'an tsikkenin jälkeen tehdä salaattia samoilla välineillä ja tämä ihan julkisesti televitsioonissa.

Kyllä näiden tseffien hygieniakäsitykset ovat omaa luokkaansa.

7

312

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ruokamaisteri

      Sukulan touhuihin kiinnitin huomion kerran kun eräässä tilaisuudessa oli pakko katsoa lähiruuan valmistuksesta joku jakso, sama veitsi, pesemättömät kädet ja leikkuulautaa ei juuri vaihdellut.

      Ruokaohjelmia en juurikaan katso. Korkeintaan Ylen arkistosta saatan jonkun Patakakkosen kaivaa esiin sieltä. Niissä on myös oikeasti opetussisältöä ja tempo on rauhallinen sekä ohjeet luettavissa reaaliajassa ruudulta joskin niitähän ei sitten saanut kyseisen ohjelmien aikakaudella mistään jos ei ehtinyt kirjoittaa ylös. Jos nyt joku naapuri sitten ei ollut ehtinyt kirjoittaa kaikkea jolta saattoi kysyä lankapuhelimessa :)

      Tarvittaisiin oikea kotitalousopetusruokaohjelma televisioon, tehtäisiin ruokaa mutta kerrottaisiin myös samalla mitä on tärkeää tietää raaka-aineista, työvälineistä ja vaikka tuosta keittiöhygieniastakin. Kun ihmisiltä on ne perustiedot hävinneet tapahtuu asiassa tavallisissa kotikeittiöissä paitsi yleisesti alilyöntejä, mutta huolestuttavan paljon ylilyöntejäkin. Lihaa, kalaa tai kananmunia ei ole syytä pitää raakanakaan minään kamalana mörkönä, lihapullia voi edelleenkin pyöritellä halutessaan paljain käsin kunhan pesee ne kädet ennen muihin tehtäviin ryhtymistä. Perustiedot ja työtaidot keittiössä on niitä tarpeellisia. Kotitaloustunnit peruskoulussa antavat hyvät eväät mutta vastaanottokyky ei kohdeyleisöllä ole aina huippuluokkaa, eikä taitoja käytetä välttämättä moniin vuosiin kun asutaan kotona äidin kattilain ääressä. Siksi meillä on paljon aikusia, niin miehiä kun naisia jotka eivät osaa valmistaa edes perusruokia, siivota tai hoitaa vaatteita!

      Sorry rönsysi yli mutta kerroinpahan mielipiteeni asiasta ja sen sivusta :)

    • am_matti_tieto

      Nyt jo pomppas. Eiks kukaan tajuu, että ohjelma editoidaan ja turhat työvaiheet poistetaan. Järki käteen !
      Nuo ohjelmat ei ole "kuinka opetan lapseni potalle "

      • kokkimikkonen

        Seliseli. Olet myöhässä. Totuus on mennyt perille jo ennen selittelyäsi.


    • Oletsitämitäsyöt

      Itse olen kiinnittänyt jossain kotimaisessa kokkiohjelmassa jonkun tyypin alkeellisiin ruokailutapoihin. Ei sillä pitäisi olla väliä syökö pöperönsä rantakalliolla tai valkoisten pöytäliinojen ääressä. Ruoka-ammattilaisen pitäisi tietää ja osata käyttää ruokailuvälineitään asiaankuuluvalla tavalla varsinkin kun kyseistä popsintaa esitetään julkisesti kaikelle kansalle. Joku uuninpankolainen voi vielä ottaa opikseen tuollaisista tavoista.

    • opettelekirjottamaan

      tseffi ja tsikkeni

      • Kostarimekki

        Ja mausteeksi peppaa...


    • einiinkuintotta

      Aamu-tv:n ohjelmää ei editoida vaan lähetetään suorana eli Garamin mokat oli ihan livenä kuten myös Sukulan virheet aikoinaan.

      Näin ne tseffit todellisuudessa tekevät ja asiakas saa ripuloida myöhemmin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      31
      3697
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      130
      1508
    3. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1391
    4. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      71
      1078
    5. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      191
      1077
    6. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      1051
    7. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      987
    8. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      38
      961
    9. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      67
      940
    10. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      78
      905
    Aihe