Mistä vegaanit tiedätte

momommige

ettette syö geenimanipuloituja vihanneksia, hedelmiä ym.?

4

439

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kasvissyöjä

      Ostamalla luomua ei ole gmo

    • Zedä

      Mistä te sekasyöjät tiedätte ettette syö geenimanipuloituja hedelmiä tai vihanneksia?

      Suomessa pitää olla pakkauksessa maininta ruokakasvin geenimanipulaatiosta. Sen sijaan gmo-rehua syöneen eläimen lihaa ei tarvitse merkitä.

      • Helpporuokavalio

        Itse tiedän syöväni gmo-vapaata lihaa, kun en osta mm Atrian, HK:n, Portin ja Poutun sianlihaa ja broileria. Syön vain pienteurastamoiden lihatuotteita enkä osta tietenkään mitään kaasupakattuina. Noin 3 km:n päässä kodistani on tilamyymälä, josta saa paikkakunnalla tuotettua "lähilihaa".

        Soijaan en koske kepilläkään, enkä syö prosessoituja elintarvikkeitä eli nyhtökaurat, härkikset, tofut, quornit yms. on myös pois laskuista.

        Syön aika simppelisti vihanneksia, hedelmiä, marjoja, siemeniä, sieniä, pähkinöitä, manteleita, kaurapuuroa, ruislepää, luomumaitoa, voita, kanamunia, kalaa, lihaa.


    • gfhfhjgfj

      Minulle on melko samantekevää, onko ruoka geenimanipuloitua. Toistaiseksi porkkanalla ei vielä sydän syki, ja pidän lähinnä sydäntä ja aivoja sisältäneestä lähteestä peräisin olevia ruoka-aineita eläinperäisenä ruokana. Jokainen vegaani määrittelee itse rajansa. Veganismi on aina tavoite, täydelliseen veganismiin ei pysty pääsemään. Nimittäin eläinperäisiä raaka-aineita käytetään niin laaja-alaisesti kaikessa mahdollisessa (liimoissa, paperissa, lääkkeissä jne).

      Maapallolla on noin satakertaisesti ihmisiä maapallon kantokykyyn nähden. Eli suhteutettuna siihen, kuinka tiheitä populaatioita ihmisen kokoinen petoeläin voi luonnollisesti muodostaa. Ei ole realistista olettaa, että jokainen voisi syödä luomuruokaa. Luomuilu on elitististä. Koska ihminen on kasvattanut kantansa liian suureksi, on ihmisellä myös vastuita ympäristöä kohtaan. Koko ruuan tuotanto on mietittävä uusiksi. Vai kannibalismin keinoinko ongelman ratkaisemme? Ilman kaukonäköisyyttä jossain vaiheessa se voi olla ainoa keino pysyä elossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      134
      11965
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      79
      3580
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      91
      2855
    4. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      70
      1484
    5. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      316
      1355
    6. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      34
      1339
    7. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      259
      1296
    8. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      143
      1255
    9. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      112
      1216
    10. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      49
      1160
    Aihe