Lukiossa esitettiin ajatus, että II maailmansodan jälkeen koko Euroopan tai ehkä jopa maailman populaatio on ollut mieleltään sairastavaa. Lähinnä neuroottista.
Ongelmaa on tutkittu sangen vähän käsittääkseni, mutta vuodesta 1999 lähtien on voitu puhua ns. pahan akseleista ja jopa kokonaisista terroristikansoista sekä niiden vaikutuksesta maailmaan.
Voiko siis kokonainen kansa koostua pysykopaateista? Millaisille kansoille se voisi olla tavanomaista? Isoille, keskisuurille vai pienille? Onko kyse genettisestä ongelmasta vai kasvatusjärjestelmästä vai jonkinlaisesta henkivallan hyökkäyksestä? Vai onko kyse sotien ja muiden katastrofien jälkeisestä traumasta?
Asiasta ovat ainakin roomalais-katoliset nunnat esittäneet huomioita koskien natsisaksaa. Kerrotaan kuinka koko kansan henki muuttui yht'äkkisesti ikään kuin hurmioitui. Hitler tietenkin yritti lisätä tuota henkivallan vaikutusta loistavin tehostein.
Voidaan myös kysyä uskontojen agendoja tämän asian suhteen. Eräät uskonnot esittävät kirjoissaan suorastaan terroristista vihapuhetta muita kansoja kohtaan, uskottomia kohtaa tms. Ovatko uskonnot eräs kokonaisten kansojen mielenvikaisuutta lisäävä katalysaattori?
Jos on mahdollista, että kokonaiset kansat vaipuvat joukkopsykoosiin tai joukkoneuroosiin niin ei ole hullujenhuonetta, joka kykenisi ongelman ratkaisemaan??
Voidaankin esittää evankeliumia parodoiva sutkautus: "He lähtivät matkalle pois aivoistaan, mutta päästyään kotikaupunkiinsa he havaitsivat että heille ei löytynyt sijaa HULLUJENHUONEESTA".
Voiko kokonainen kansa olla psykopaattinen?
2
209
Vastaukset
- sleepwalkers
Ihminen on äärimmäisen suggestioaltis otus. Kulttuuri, koulutus ja kasvatus nimenomaan muokkaavat ihmisten psyykeä. Sen takia vallankumoukset ovat aina myös kultturivallankumouksia joissa tutuille käsitteille ja kielelle muodostetaan uusia merkityksiä. (Neuvostoliitto, Kiinan kulttuurivallankumous, nykyinen kulutusyhteiskunta).
Meemit ovat mielipiteiden ja asenteiden muokkaajia ja nämä ajatusvirukset omaksutaan usein sellaisenaan niitä ajattelematta jos niitä vain tiedotusvälineissä toistellaan asiaa tarpeeksi usein.
Ihminen on laumautuva ja pyrkii samaistumaan omaan vertaisryhmäänsä koska poikkeaminen normista koetaan yleensä ahdistavana. Kaikki uskomukset (uskonnot ja ideologiat) ovat vahingollisia ja on turha kuvitella että edes tiede olisi uskomuksista vapaata. - psykiatrikko
- Voi ,kakkosnelosilla liputtajat ovat olleet psykoosissa jo vuosisatoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,252094Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.911921Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e881881MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,131593Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4881456Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S11454Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu241377Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?481257Kemet lomautukset
Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas351119Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.731114