Tietääkö kukaan voiko pitsapohjan tehdä esim. ruisjauhoista tai jostain muusta kevyestä.. ei kai pitsassa muuta pahaa ole kuin pohja, ja tietysti juusto.
Pitsaa ruisjauhoista?
tiwex
174752
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Missäs vaiheessa ruisjauhot on ollu kevyitä?
Nyt ois taas hyvä muistuttaa yhdestä asiasta.
Kalori on kalori, se on ihan sama saadaanko se terveysvaikutteisesta ruasta taikka epäterveellisestä.
Mainittakoon esim. että useimmat pakastepizzat ovat laihdutusmielessä parempaa ruokaa kuin ruisleipä.
Ja mitä tulee ruisjauhoista pizzapohjan tekemiseen... ei kyllä kuulosta kauhean hyvältä idealta, mutta kokeile vaikka tieteen nimissä.
Moi
Olen lähdössä pariksi kuukaudeksi paikkaan, jossa pakasteateriat olisivat suuri helpotus.
Tiedätkö muita valmisruokia, jotka ovat ns. luultua vähemmän kaloreita/lihottavia?
Olen laihduttanut jo 15 kg ja miehenä minun on jotenkin vaikea tutkia noita kcla-määriä. Säälittävä tapaus kun olen.
Ei pidä paikkaansa. Valkoisista jauhoista kun otat hiilihydraattisi saat veren sokerin kohoamaan hetkellisesti korkealle ja se laskee alas hyvin nopesti, jolloin on taas nälkä.
Mutta kun otat sen hiilihydraatin ruisleivästä tai muusta hitaammin imeytyvästä kuitupitoisesta systeemistä, veren sokeri nousee hitaammin ja pysyy kauemman korkeana, tällöin ei se nälän tunnekkaan tule niin nopeasti.
Pakastepizzoissa on yleensä käytetty rasvaista juustoa. Lisäksi niissä on lihaa ihan liian vähän ja liian paksu pohja, joten hiilihydraatti, proteiini ja rasvasuhde menee perseelleen. Parempi kun tekee itse ohkaisella täysjyväpohjalla olevan pizzan kevyt juustosta ja laittaa siihen lihaa tai kalaa reilusti päälle.
Hitaat hilarit paaaljon parempia kuin nopeat .
Tee jotain helppoja aterioita itse pakastimeen. Tee vaikka muutama helppo iso laatikko uuniin ja jaat sen sopiviin annoksiin pusseihin, silloin sitä ei tule syötyäkään kuin sen annoksen verran kun loput on pakkasessa. Mitä minä olen noihin valmiisiin eineksiin tutustunut, niin niistä ei kovin terveellistä vaihtoehtoa helpolla löydä, ainakaan mistään pizzoista.
Ahhaha-> kyllä on paksua! jos nyt hiukan ottaisit asioista selvää ennen ko lauot. pakastepitsa on aika kaukana laihdutusystäväällisestä ravinnosta, monestakin syystä jne. netistä löytyy paljon tietoa, jota sunkin kannattas varmaan lueskella..
3000kcal ruisleivästä lihottaa just saman verran ku 3000kcal pitsasta...
Se miten tietyt safkat vaikuttaa itsehillintään on eriasia.
Tarkoitus on laihtua, minä laihduin omia polkuja menemällä 35kg; ja pysyny siinä vuoden.
Musta voi kaikki perinteistä linjaa ylistävät vetää vitun päähänsä.
En osaa etsiä, copy paste joku hyödyllinen linkki.
Jolla jutut ei ole luokkaa "rasva paha, salaatti hyvä; liiku enemmän syö vähemmän"
Homma on niin, että mä laihduin, ja ne jotka on perinteisiä metodeja noudattanu on edelleenki lihavia.
Yritin pari kertaa perinteisillä tavoilla, sitten tein omalla tavallani.
Mun faktani on että 100 kcal pitsasta lihottaa siinä missä 100 kcal salaatista.
Kilo höyheniä painaa saman verran kuin kilo rautaa.
Voisit sä vaikka lyödä jotain faktoja kehiin.
Pakastepizzako laihdutusmielessä parempaa ruokaa kuin ruisleipä? Millään logiikalla en voi päästä samaan tulokseen, pohditaampa tuotteen paremmuutta sitten rasvojen, kuitupitoisuuden, kalorimäärän tai hiilarien laadun suhteen!
Saisinko perustelut tuolle suorastaan pöyristyttävälle (ja taatusti myös pyöristyttävälle) väitteellesi, kiitos.
Olet oikeassa siinä, että 1000 kcal on juuri sen verran otettiinpa se sitten salaatista tai salamipitsasta. Mutta eihän se tee pitsaa mitenkään paremmaksi kuin jokin muu tuote (väitit pitsan olevan p a r e m p i laihdutuksen kannalta kuin ruisleipä)!
Mitä tulee pizzan tekemiseen, niin juusto löytyy 5% arla ja polar 5%.
Tää polar 5% o aika kevyttä, 170kcal 100g kohden, myös parempaa minusta kuin arlan..
Täytteeksihän menee hyvin tonnikala, taikka kinkkusuikaleet joidenka ravintoarvot pyörii sielä 100kcal 100g kohden, sitte jos jotkut sienet ja vihannekset, sekä tietysti ananas menee, nii se on kotiinpäin.
Ainoa on tuo pohja, ehkäpä parhainta olisi tehdä paksu pitsa ohuen pohjan päälle, koska täyte on kevyempää kuin itse pohja. paksu pohja paljo oljy
Valmiisiin revitty ruileipäpaloihin voi mainiosti tehdä pitzan. Painonvartijoiden sivulta löytyy paljon kevyitä ruokaohjeita. http://gcms.weightwatchers.com/WWI_Wrapper.aspx?SiteId=11&Page=1013092 Pakastealtaista löytyy kevyitä ruokia(tuote nimeä en nyt muista) Pohjan pitzaan teen itse aina ohjeella 2dl vettä 5dl vehnäj 1tl kuivahiivaa 1tl suolaa ja se ei ole "pahin" osa. Rasva joka tulee täytteestä ja juustosta on pahin ja kun käyttää vähä rasvaisia täytteitä tulos on "siedettävä".
Minä olen käyttänyt sämpyläjauhoja. Lisäksi tilkka oliiviöljyä taikinaan, päälle tomaattikastiketta, 5% juustoa ja vähärasvaista lihaa tai kalaa, sika kevyttä tulee.
En tiedä noista ruisjauhoista tehdystä pitsapohjasta mutta tässä on Paikkareiden ohje jota on kehuttu ihan hyväksi, ite en oo vielä päässy kokeilemaan:)
Pohja:
2 prk maitorahkaa
3 valkuaista
1,5 dl vehnäjauhoja
0,5 dl vettä
1,5 tl suolaa
1,5 tl leivinjauhetta
Kaikki aineet vaan sekoitetaan keskenään. Taikina on todella löysää (kannattaa levittä taikinanuolijalla), joten sitä kannattaa esipaistaa n. 7 minuuttia 225 asteessa ja vasta sitten laittaa täytteet. Sen jälkeen ehkä 20 minuuttia vielä uunissa, mutta paras ottaa pitsa pois uunista kun juusto on vähän ruskettunut.
Mutta ehkä kuitenkin maistuvamman saa, jos käyttää rukiin sijaan ohrajauhoja puolet ja toisen puolen hiivaleipäjauhoja. Mukaan mahtuu muutama ruokalusikallinen vehnänalkioita. Rasvaa en käytä pohjassa ollenkaan. Onnistuu se ilmankin.
mä laitan pizzatakinaan yleensä kaurahiutaleita (max. puolet nesteen määrästä), jonku verran ruisjauhoo ja loput vehnäjauhoo. myös sämpyläjauhot/hiivaleipäjauhot käy.
laittamalla pohjaan muutakin ku vehnäjauhoja, pizza sisältää enemmän kuituja! :)
SUOSITTELEN!
mutta pelkillä ruisjauhoilla ei pizzapohjaa synny, koska niissä ei ole sitkoa!
ihan hyvä pohja tulee, jos laitat 1/3 ruis ja loput vehnäjauhoo.
onpahan vähän terveellisempää.. :)
Itse teen aina pitsapohjan ruis- ja vehnäjauhoista. On totta että pelkästä ruisjauhoista se ei onnistu, mutta sopivalla sekoituksella tulee oikein hyvää. Pohja on rapeampi ja makukin on vähän erilainen verrattuna pelkistä vehnäjauhoista tehtyyn pohjaan. Pitsasta saa terveellistä kun tekee itse.