Ovatko miehet naisia älykkäämpiä?

alberteinstein333

Oli mielenkiintonen keskustelu tästä, mutta keskustelu tais kuolla joten mä avaan uuden tälläsen.

Eli oli tälläsiä perusteluita miksi miehet olisivat älykkäämpiä:

Historian älykkäimmät ihmiset ovat miehiä.
Totta melkein kaikki on miesten keksimää.

Älykkäin ihminen on mies ( William james sidis )

Mensan jäsenistä 1/3 naisia, 2/3 miehiä.
Joku vastas tähän että, "miehiä kiinnostaa mensa enemmän, siks siellä on enemmän miehiä."
Johtuisko siitä että miehet pärjää tollasissa testeissä paremmin? Sit joku kysy et selvitäppä paljon
mies ja nais hakijoit on mensaan. En tiedä mistä ettii tollosta tietoa. Jos löydätte niin kertokaa.33

Oon myös lukenu et miesten älykkyyden hajonta ois suurempi kun naisilla. Se selittäis sen et miksi älykkäimmät ihmiset ovat miehiä. Eli jos miehil on suurempi älykkyyden hajonta, niin miehistä löytyy enemmän tyhmiä ja älykkäämpiä kuin naisista. Ja naisilla taas enemmän keskivertoa. Eli miesten ja naisten älykkyysosamäärä vois olla ihan sama, mutta miehistä löytyisi älykkäimmät ihmiset.

Sit kaikista tuntemastani ihmisistä, miehet tuntuu olevan matematiikassa lahjakaampia.
Ja eiks matematiittinen lahjakkuus ole myös merkki älykkyydestä?

Mut mitä mieltä te olette?
Oma mielipide on että miehet ovat naisia älykkäämpiä.

Toivottavasti saitte selvää mun kirjottelusta :D!

3

235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koska älykkyyttä on erilaista ei kysymykseen voi vastata. miesten ja naisten sama keskimääräinen älykkyys on vain sovittu asia. Homma on vähän kuin jos vertaa satasen juoksijaa ja maratoonaria. Homma on kiinni siitä, miten varailun laatii.

    • HianoMiäs

      Olen käynyt Mensan testissä (en päässyt sisään) ja voin sanoa että enemmän sinne HAKI ainakin kyseisellä testikerralla naisia kuin miehiä. Mutta tätähän on psykologiassa tutkittu jo jonkun aikaa, eli että hajonta miesten älykkyydessä on suurta kun taas naisten on tiiviimpää ja lähellä keskitasoa. Täten sinne korkeaan (mutta myös matalaan) ääripäähän päätyy luonnollisesti enemmän miehiä kuin naisia. Ja pakko lisätä että 'okaro' on väärässä, sillä älykkyydelle on jo noin sata vuotta ollut yleisesti hyväksytty määritelmä, eli älykkyysosamäärä. Sitä hetkellisesti kyseenalaistaneet "tunneäly" sekä Howard Gardnerin "erilaiset älykkyydet" ovat puhdasta pseudotiedettä eikä kumpaakaan ole kyetty koskaan todentamaan tieteellisillä tutkimuksilla, toisin kuin älykkyysosamäärää.

    • TestDummyHelsinki

      Yksinkertainen selitys: miehiä tulee testiin kaksi kertaa niin paljon kuin naisia. Mensa-rajaan pääsee naisista yhtä suuri osa kuin miehistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      70
      10528
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      237
      4487
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      155
      3892
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      159
      3378
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      39
      3134
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      42
      2843
    7. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      31
      2282
    8. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      20
      1910
    9. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      62
      1716
    10. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      25
      1445
    Aihe