https://www.youtube.com/watch?v=VkosgHetk5o
Myös kansainvälisesti laajentumassa oleva läpimurtoteorian esiinmarssi.
Myös kansainvälisesti laajentumassa oleva läpimurtoteorian esiinmarssi.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Vanha typerehtiminen polkee paikallaan.
Maailmankaikkeus laajenee, sillä maailmankaikkeus on pullataikina. Ei ole olemassa neljättä tila-ulottuvuutta. Hyvä Jukka!
Maestro työssään:
https://youtu.be/NApHy7Yy4Kw?t=114
Jukka, olet nolo. Tieteen kanssa jutuillasi ei ole mitään tekemistä.
Jukka on löytänyt taas kameran, kynän ja paperia, vaikka äitmuori piilotti ne mielestään varmaan piiloon! Halavat on huvit hull... , eikun huuliveikolla.
Onnea ja menestystä tulevalle nobelistille! Jotenkin vain tuntuu takaraivossa siltä, ettei tuo astrofyysikon ura mene ihan putkeen, vaan saattaa päätyä katastrofiin? Mutta saatan vain olla kateellinen.
Mutta miksi infota meitä tyhmiä vajakkeja vauvapalstoja myöten? Eikun kaikki etimespace-videot DVD:lle ja postitat ne palstakirjoitus- ja adressikopioiden kanssa koko maailman yliopistoille ja tutkimuslaitoksille.
Sinun kannattais myös aloittaa yhteistyö ns. "betasoihtumiehen" kanssa https://www.youtube.com/watch?v=7k4d26Lqang niin osp laajentuvien tihentymien maailmankaikkeuden selitys lyö läpi. Teillä kun samanlaista ylivertaista lahjakkuutta ja nerokkuutta ja Artolla on paljon kokemusta esiintymisestä eri medioissa.
On hyvä tämäkin!!!
https://youtu.be/bmOsvgracbc
Hyvää vammapaskaa. Retardi ja kaikkien palstojen häirikkö piirtelee tuhruja ja ölisee lapsellisuuksiaan. Jos vähämielisyydestä jaettaisiin Nobeleita niin hyväkkäällä olisi hyllyt ja kaapit jo täynnä.
Mitä se sinuakin haittaa jos joku tekee teorioita? Ei sun ole pakko lukea niistä.
Sillä teorian kanssa mitään tekemistä ole. Vajakin houreita.
Tehköön ensin sen teorian. Jo lähes viisitoista vuotta ja kymmeniä tuhansia häiriköintiviestejä palstoille joille juttunsa eivät kuulu, saa ihmiset ärsyyntymään häiriköintiin ja häirikköön. Vilkaisepas mitä teki iltalehden tiedepalstalle tuossa muutaman vuoden aikana. Tuhansia viestejä ja satoja aloituksia eikä palstalla kirjoittanut enää kukaan muu. Muilta moderoiduilta palstoilta tämä yhden hengen heinäsirkkalauma ja palstojen vitsaus on onneksi saanut kenkää, kuten sai yliopiston ruklalastakin, tunkeuduttuaan sinne häiriköimään erästä tunnettua kosmologia ja fysiikan popularisoijaa kesken ruokailun.
Hyvä Jukka! Uskallat epäillä teoriaa laajenevasta avaruudesta. Laajeneva avaruus on tosiaan Keisarin uudet vaatteet.
Hyvä Jukka! Viidentoista vuoden uurastuksen ja kymmenien ellei peräti satojen tuhansien viestien jälkeen ja lukemattomien palstapotkujen jälkeen sait ensimmäisen fanisi! Se fani on tosin jeesus-uskovainen salkkarivajakki, mutta haitanneeko tuo!
Ainoastaan älykkäät ja mieleltään terveet pystyvät avaruuden laajenemisen käsittämään.
MUSTIEN AUKKOJEN MASSOJEN KASVU ON VAIKEAA
"Johanssonin mukaan galaksien keskustoista löytyvien supermassiivisten mustien aukkojen massat voivat olla miljoonia tai jopa useita miljardeja kertoja aurinkoa suurempia, kun tyypillisesti massiivisten tähtien jälkeen jättämien mustien aukkojen massat ovat 5-20 kertaa auringon massaa suurempia.
- Nämä havainnot ovat jossain määrin yllättäviä, koska mustien aukkojen massojen kasvattaminen kymmenistä auringon massoista miljardeihin auringon massoihin lyhyessä ajassa on hankalaa, tutkija sanoo"
SUPERMASSIIVINEN MUSTA AUKKO SYNTYY ISON KAASUPILVEN ROMAHTAESSA
"Viimeisten vuosien aikana on kehitetty myös vaihtoehtoinen malli selittämään supermassiivisten mustien aukkojen syntymistä varhaisessa maailmankaikkeudessa.
Tässä niin sanotussa ”suorassa romahdusmallissa” isot kaasupilvet, joiden massat vastaavat 10 000 - 100 000 auringon massaa, romahtavat suoraan verrattain massiivisiksi mustiksi aukoiksi.
Tällainen suora romahtaminen edellyttää, että kaasun jäähtyminen varhaisessa maailmakaikkeudessa on ollut tehotonta, koska muuten kaasupilvi fragmentoituisi ja seurauksena syntyisi tähtiä."
https://www.helsinki.fi/fi/uutiset/uusi-malli-selittaa-supermassiivisten...
Eipä tässä tarvitse kuin odotella suoraa havaintoa siitä miten galaksit syntyvät sisältä ulos päin ja kaikki teidän nykyiset teoriat joutavat pöydältä roskakoriin.
Työnnän sitten savolaiset ajatukseni tyhjälle pöydälle ja sitten alkaa kaikkien aikojen kilpailu matemaatikoiden kesken.
MrNewTime
No ei todellakaan ala mitään kilpailua matemaatikoiden kesken jos puhutaan savolaisista "ajatuksistasi". Se, minne voit ne työntää onkin sitten toinen juttu.
"Työnnän sitten savolaiset ajatukseni tyhjälle pöydälle ja sitten alkaa kaikkien aikojen kilpailu matemaatikoiden kesken."
Suapihan sitä huaveilla, mutta siitä on valovuosia piiitkä matka siihen, että naiivit mielikuvitussatusi muuttuvat todeksi. Eikös sitä Savossa sanota, jotta "oupp nualasematta, ennenkuin tipahtoo".
Sinä vaahtoat ja häiriköit kaikkia keskustelupalstoja päätyöksesi yötäpäivää, vaikka sulla ei ole vielä koossa mitään evidenssiä höpöpuheittesi katteeksi. Vaikka mielestäsi olet keksinyt, "miten mualimankaikkevuus oikkeesti toimmii".
Odottelisit kädet ristissä ja peukalo anaalissa, kunnes jotain osp-höpötyksellesi tapahtuu. Vasta sitten olis kuperkeikat ja ylenmääräinen vouhkaaminen ehkä paikallaan. Mutta meidän kummankaan ikä ei taida riittää moiseen..
Kuperkeikat ovat nytkin paikallaan, ja nimen omaan nyt. Eipä sillä etteikö olisi tulevaisuudessakin. Koko kuperkeikoista puhuminenhan johtuu siitä että maestro itse uhosi heittävänsä kuperkeikat julkisesti Kuopion torilla jokaisena vuonna jona tiedeyhteisö ei vielä ole hänen "teoriansa" pätevyyttä tunnustanut. Ja se taisi olla joskus 2009, eli pikkuisen on kuperkeikkoja rästissä pojalla. Tai no pojalla ja pojalla, elämänsä pöljäilyyn tuhlannut viidennellä vuosikymmenellään elävähän tässä on kyseessä...
Minkälainen ihminen ylipäätään tekee videoita itsestään mölisemässä tv-ruudulle? "Terveisiä Henkka Hyppöselle"... Tai Kari Enqvistille, tai... you name it.
Jos galaksit syntyvät sisältä ulos päin, niin yksi tapa havaitsemiseen olisi siten että kartoitetaan kaukaisia alueita ja seurataan ilmestyykö sinne ikäänkuin tyhjästä voimakkaita valoilmiöitä eli kvasaareja.
Tuolle voisi joku laskea todennäköisyyksiä missä ajassa uuden kvasaarin syntyminen "tyhjästä" pitäisi olla havaittavissa.
Myös tähtien syntyminen ikäänkuin tyhjästä voisi olla mahdollista havaita.
Minähän oletan että tähdet syntyvät meille pimeästä aineesta jota työntyy ulos galaksien keskusten supermassiivisista kohteista siten että ulos työntyvät ziljoonat erilliset tihentymät laajenevat räjähdyksenomaisesti, jolloin niistä koostuvan systeemin keskustaan yks kaks erittäin suuri paine joka puristaa keskustan uusista atomien ytimistä ulos liikettä / energiaa / työntävää voimaa jota lähtee työntämään kohti uuden laajenevan tähden pintaa ja sieltä ulos.
Havaittavat kaasupilvet ovat epäonnistuneita tähtiä, joten niistä ei ehkä edes pysty syntymään enää uusia tähtiä.
MrNewTime
Pelkkää tyhjää pölinää.
Näin ne teoriat muuttuu.
Suunta on oikea.
https://youtu.be/N8kPrpngepI
MrNewTime
OSP on tehnyt vihdoin läpimurron.Kauan odotettu läpimurto vihdoinkin tosiasia.
Joukko kansainvälisiä huippuasiantuntijoita on analysoinut tarkkaan teorian laajentuvista tihentymistä ja todennut sen vastaavan havaintoja.Hienoa Jukka!
Seuraavassa kokousvieraat pohtivat teorian merkitystä tulevaisuudelle
https://www.youtube.com/watch?v=4s0jt8L5V_w
Selittyykö kaikki sittenkin yhdellä voimalla, työntävät lähellä voimalla?!?
https://youtu.be/Q6-T2FFp9lM
MrNewTime
Ei selity.
Selitä katodisädeputki ja Cavendishin gravitaatiovaaka työntävällä voimalla. Edes sähkövirtaa tai magnetismia ei voida selittää työntävällä voimalla, vaikka sinä niin kuvittelet lapsellisessa typeryydessäsi.
Hieno video vajakista ölisemässä tv-ruudulle.