Sanotaanko "nuo" jossakin murteessa "nuot"?

henezi

Sillä kysyn, kun yhdessä Aku Ankka -tarinassa on tällainen kohta. Eli onko se kirjoitusvirhe vai jotakin murretta? Lause kuuluu kokonaisuudessaan: Nuot nääs ovatkin oikein häijynsorttisia perhosia. "Nääs" nyt ainakin on murretta.

8

547

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Orwell-1984

      Nuot-sanontaa en ole kuullut mutta eräs tuttavani kyllä käytti sanontaa "net".

    • NoinOn

      Se yrittää kai olla vitsikäs monikon monikko.

    • Sanotaan. Kyseessä lienee melko laajalevikkinen ilmiö. Tarkemman tiedon voi aikanaan lukea Suomen murteiden sanakirjasta, kunhan se joidenkin vuosien jälkeen pääsee t-kirjaimeen saakka.

      • Orwell-1984

        t ???


      • Esilukija
        Orwell-1984 kirjoitti:

        t ???

        ”Nuo” on pronominin ”tuo” monikon nominatiivi, joten se ja sen vastineet eri murteissa kuvataan sanan ”tuo” kohdalla.


    • neuvokasta

      Kainuun marssissa on sanat: "Meidänpä mainetta mainivat nuot, koskien ärjyt ja surkeat suot". Vaikka tässä lienee Kianto käyttänyt t-loppuista nuo-sanaa riimityksen takia, voidaan otaksua, että nuot-muoto on ainakin joskus ollut tunnettu esimerkiksi Kainuun murteessa samoin kuin net-muoto sanasta ne Lapin murteessa.

    • Jjhjj

      Nuotpa ovatkin oikein hyviä vastauksia, edellä siis.

      Myös Savossa olen kuullut vanhojen (1910-luvulla syntyneiden) ihmisten käyttäneen nuot- ja nuotpa-muotoa.

    • ddffddffffdf

      Kemin
      mlk.: Ja meiltäki on kaikki tuolta puorin yliseltä nuot tyttärek kan­tanhet tuonne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      235
      5286
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      80
      3435
    3. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      99
      3132
    4. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      41
      3032
    5. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      62
      2895
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      90
      2725
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      14
      2411
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      103
      2267
    9. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      158
      1714
    10. Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä

      Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn
      Haapavesi
      9
      1380
    Aihe