Sillä kysyn, kun yhdessä Aku Ankka -tarinassa on tällainen kohta. Eli onko se kirjoitusvirhe vai jotakin murretta? Lause kuuluu kokonaisuudessaan: Nuot nääs ovatkin oikein häijynsorttisia perhosia. "Nääs" nyt ainakin on murretta.
Sanotaanko "nuo" jossakin murteessa "nuot"?
8
568
Vastaukset
- Orwell-1984
Nuot-sanontaa en ole kuullut mutta eräs tuttavani kyllä käytti sanontaa "net".
- NoinOn
Se yrittää kai olla vitsikäs monikon monikko.
Sanotaan. Kyseessä lienee melko laajalevikkinen ilmiö. Tarkemman tiedon voi aikanaan lukea Suomen murteiden sanakirjasta, kunhan se joidenkin vuosien jälkeen pääsee t-kirjaimeen saakka.
- Orwell-1984
t ???
- Esilukija
Orwell-1984 kirjoitti:
t ???
”Nuo” on pronominin ”tuo” monikon nominatiivi, joten se ja sen vastineet eri murteissa kuvataan sanan ”tuo” kohdalla.
- neuvokasta
Kainuun marssissa on sanat: "Meidänpä mainetta mainivat nuot, koskien ärjyt ja surkeat suot". Vaikka tässä lienee Kianto käyttänyt t-loppuista nuo-sanaa riimityksen takia, voidaan otaksua, että nuot-muoto on ainakin joskus ollut tunnettu esimerkiksi Kainuun murteessa samoin kuin net-muoto sanasta ne Lapin murteessa.
- Jjhjj
Nuotpa ovatkin oikein hyviä vastauksia, edellä siis.
Myös Savossa olen kuullut vanhojen (1910-luvulla syntyneiden) ihmisten käyttäneen nuot- ja nuotpa-muotoa. - ddffddffffdf
Kemin
mlk.: Ja meiltäki on kaikki tuolta puorin yliseltä nuot tyttärek kantanhet tuonne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään21918229Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen903885Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu552322Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv241992Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2871582Temutatko ?
Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?1691553Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?711543Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1661466Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1301446Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141344