Onko liikaa??

Jussi

Ostin kaupasta Espanjalaista valkosipulin kynsiä suolaliemessä 1kg. Olen vetänyt kahdessa päivässä koko purkin :) älyttömän hyvää esim ruisleivänpäällä. Mutta onkohan liika aina liikaa??

Ps. Miten tollainen liemi valmistetaan itse??

7

2676

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on...

      melkosen satsin olet valkkaria popsinu täytyy myöntää! Eikö maha reagoinut mitenkään? Nyt luulisi flunssan pysyvän poissa vähän aikaa :D:D

      • Nipsu

        ... määrästä...sanoisinko aromaattisia töräyksiä aikaiseksi...


      • Jussi

        ei mitään tullut, ehkä hikoilutti vähän enempi jaa että auttas uni vaikeuksiin no siitä se sitten on johtunut että olen nukkunut hyvin viime yöt ;) olen vähän huonouninen nääs :O


    • R.T

      En tiedä kuka tai miten liika määritellään?
      Jollekkin se ainakin saattaisi vähän mahassa puristella.Itse olen oikea valkosipuli fani,ja aika lailla tulee syötyä sellaisenaan,leivällä(nimen omaan ruis)ja käytettyä ruuassa.
      Ei siitä ainakaan terveydellistä haittaa pitäisi olla.Päinvastoin.
      Ainakin valkosipulin pitäisi olla hyvä antioksidantti,sen pitäisi laskea veren kolesteroli tasoa,nuhaa se ehkäisee,vähentää unen tarvetta(ja parantaa sen vähänkin laatua).tiedä sitten lisääntyykö hyödyt lineaarisesti jonkun rajan jälkeen.Haitaksi tuskin ainakaan.

      PS.Ja muuten,se "valkosipulin paha haju" on klisee,joka joutuisi jo....

    • jaz

      http://www.finfood.fi/finfood/ff2.nsf/0/a213336e611d91d5c2256d8800453137?OpenDocument

      http://www.oulunliikekeskus.fi/valkosipuliyo/hoystettya.htm

      http://www.ampiaistehdas.net/reseptit/ohje07.shtml

      Tuossa muutama ohjesivu. Netistä näyttää löytyvän niitä runsaasti. Googleen hakusanaksi "marinoidut valkosipulinkynnet" lainausmerkkeineen, niin johan löytyy. En kyllä tiedä saako noilla ohjeilla täysin samanlaista lientä kuin ostamassasi valkosipulisatsissa, mutta ainahan voi kokeilla. Olen itse tehnyt joskus hunajamarinoituja kynsiä ja hyviä olivat. Ylivoimaisesti isoin työvaihe oli parinsadan valkosipulinkynnen kuoriminen, mutta määrähän voi soveltaa itselleen sopivaksi.

    • yksinäistä?

      Niin, onko nyt yksinäinen olo??? ;-)

    • saa

      Kerro mulle mistä kaupasta ostit tuollaisen määrän valkosipulia, nääs minäkin tahdon.
      Ehken syö noin paljoa kerralla...siitä tulee vain pahat ilmavaivat....hajusta viis.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      67
      2277
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      230
      2182
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1478
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      20
      1282
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      21
      1242
    6. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1200
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      120
      1164
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      969
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      959
    10. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      909
    Aihe