Luin mielenkiintoisen jutun netissä jossa aika hyvin perusteltiin Maan litteys. Olen nyt epävarma että yrittääkö tiede huijatameitä ja miksi?
Maa on oikeasti litteö?
litteajoson
35462
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Maa on pyöreä vaan ihmismielessä. Universumi on virtuaalitodellisuus.
"Maa on pyöreä vaan ihmismielessä"
Maa ei tosiaan ole täysin pyöreä, vaan soikea.
Jep no vähäisissä määrin kun tutustuu fysiikkaan ja matematiikkasn huomaa kuinka lättänä maa ei toimi
Voisitte hieman perustella tuota "toimimattomuuta". Hyvin se on tähän saakka toiminut. Ota huomioon, että Maa on maailmankaikkeuden keskus.
Tämä on niin idioottimainen ja loppuunkulunut aihe, että kannattaisi vaihtaa jo levyä.
Maapallo osoitettiin pyöreäksi jo noin 2600 vuotta sitten ja vuodesta 2015 on DSCOVR -satelliitti todistanut se kymmeniä kertoja tunnissa.
DSCOVR:n kuvaama auringonpimennys liikkuu Maapallon pinnalla:
https://urly.fi/NQQ
Kuva- ja videoeditoreita on netti täynnä. Niillä tuotetuilla kuvilla voi "todistaa" aivan mitä tahansa.
Kaltaisia typeryksiäkin on netti täynnä. He eivät voi todistaa yhtään mitään.
Pannukakut ovat usein pyöreitä.
Maapallo on aina pyöreä pallo, tarkemmin kuin pannukakku usein on ohut kiekko.
Ymmärrän toki, että muuta asiaa sinulla ei enää voi olla kuin semantiikasta nillittäminen.
Case closed.
Kun palstalla näkee aloituksen, joka on ihan selvä trolli niin siihen oikeasti ei kannata vastata. Trollit elävät huomiosta. Jos annatte trolleille huomiota tietynlaisiin viesteihin vastailemalla niin sitten juuri sellaisia viestejä alkaa tulla lisää.
Älä anna trollille huomiota vaan ota siltä tikkari pois.
Minä jo lopetin, mutta sinä se jaksat jatkaa...
Trollimaattori se jaksaa jankuttaa samaa sontaa joka palstalla.
Kun ei edes aloita trollin ruokkimista niin sitä ei erikseen tarvitse lopettaa. Jos ruokkimisesta on puolivahingossa tullut harraste niin kannattaisi sen tilalle keksiä jotakin parempaa tekemistä.
Planeettamme on todellakin litteä, joten olkaa varovaisia kun liikutte reuna-alueilla ettette putoa avaruuteen! stalingrad hans...
Kaivoin maahan kuopan ja ilmankos pohjalta tuli vesi näkyviin, se oli sitten varmaan Mikronesian merialuetta ja meren pohjaa, ainakin oli savista vettä.
Katso YouTubesta muutama Eric Dubayn video aiheesta, pyydän huomioimaan, että sinut on varhaislapsuudestasi asti ohjelmoitu pitämään maata pallonmuotoisena hollywoodkuukävelyillä ja CGI-propagandalla. Kognitiivinen dissonanssi iskee, mutta ajattele itsenäisesti. Sen kuvitteellisen "pallon" ( vai puhuiko Neil de Grasse scheisse Tyson päärynänmuodosta) kaarevuuden pitäisi löytyä valtameristä ja pienemmistäkin vesistöistä vaan mittauksissa ei sellaista havaita. Useampikin majakka todistaa maapallon valheeksi. Asiaan liittyy Antarktiksen eli tunnetun maamme reuna-alueiden sulkeminen yksityisiltä. tutkimusretkikunnilta. YK:n tunnuksessa on oikeanlainen, litteän maan kartta :) Ja jos tämä viesti poistetaan sääntöjen vastaisena niin se viimeistään vakuuttaa, että eliitti pimittää maan todellisen muodon.
nasalies: väität edellä, että maapallon kaarevuutta ei voida havaita mittauksissa merien ja järvien pinnalta. Teepä itse yksinkertainen mittaus järvellä: lähdet laiturin nokasta ja soudat suoraan 1 km. Sitten käännyt 90 astetta vasemmalle ja soudat suoraan 1 km. Sitten käännyt taas 90 astetta vasemmalle ja soudat suoraan 1 km. Sitten käännyt taas 90 astetta vasemmalle ja soudat suoraan 1 km.
Jos tulet täsmälleen lähtöpaikkaasi laiturin nokkaan, olet osoittanut järven pinnan täysin tasaiseksi levyksi. Muussa tapauksessa olet osoittanut pinnan kaarevaksi.
Entä jos tuulee...
...ja millään ei näe niin hyvin kuin silmällä.
Kilometrin matkalla kaarevuus on pienempi kuin on soutuveneessä mahdollisuus mitata 90 asteen kulman muutosta. Muuten periaatteessa totta.
Helpompaa on laittaa kilometrin päähän selkeä mittatikku vaikka mustista ja valkoisista 5 cm:n pätkistä koottuna ja mennä rasvatyynellä kaulaansa myöten veteen. Sitten katsomaan kiikareilla, montako pätkää näkyy. Kun nousee rannalle niin, että varpaat ovat vesirajassa, näkee pari pätkää enemmän.
Maan kaarevuus on pakko ottaa huomioon mm. seuraavissa asioissa:
- Ammunta ja maaliin osuminen kiväärillä yli 300m ampumamatkalla.
- Suurimmat valtamerilaivat, jotka ovat yli 300m pituisia, suurimmat n. 500m pitkiä
- VHF/UHF lähetykset, joiden kantavuus aina vähemmän kuin 100km, joka ei ole huonokaa asia pelkästään
Jos maa olisi "litteö" noita mainittuja(kaan) ei tarvitsisi ottaa huomioon tai niitä ei olisi olemassa.
Mielenkiintoista on että kartoissa Maa kuvataan kuitenkin litteänä. Ilmeisesti suunnistaminen menisi hankalaksi jos käytettäisiin pallokarttoja.
Tenavat sarjakuvassa Ressu yritti suunnistaa karttapallon kanssa. Suunnistuksesta puheen ollen, olen ihmetellyt, miksi maastoon ei ole merkitty korkeuskäyriä, kun ne kerran kartallakin ovat. Olisi suunnistus aloittelijallekin paljon helpompaa.
Kyllä minä olen monesti yösuunnistuksessa kompuroinut korkeuskäyriin. Varsinkin tiheässä olevien käyrien kohdalla pyrkii helposti vierimään alarinteeseen.
Minä kompastuin ammoisina aikoina matikantunnilla neliöjuureen, mutta sekään ei taida kuulua aiheeseen.
Mutta jos kompastuu korkeuskäppyrään, niin eikö ole aivan luonnollista, että kierii alaspäin. Pallolla kun kaikki suunnat ovat alas. Eihän etelänanavaltakaan pääse kuin pohjoiseen.
Siis anteeksi. Maalätyn ulkorajoilta antarktikselta ei pääse kuin keskemmälle maalättyä. Tämän estävät NASA, CIA, Illuminaatti, Paavo Väyrynen ja pahimpana kaikista Teiskon Martat.
Alkuperäinen kysymys:
"yrittääkö tiede huijatameitä "
Tiede perustuu huijaukseen. Suojatyöpaikoissaan ns. tiedemiehet vetävät rahaa yhteiskunnalta huijauksiin perustuen.
Se vasta rahaa tienaisikin joka paljastaisi tämän "huijauksen". Eipä taida olla mitään paljastettavaa.
Koko ajan näitä paljastuksia tulee. ISS on paljasteettu feikiksi. Kuulennot olivat huijausta. Astronauttien koulutukseen kuului vatsastapuhuminen jne jne. NASA näitä haluaa piilotella ja sumuttaa ihmisiä.
Koko ajan mieletään häiriintyneet ihmiset keksivät uusia salaliittoja. Ja toiset kahjot uskovat.
Olette te säälittävää porukkaa.
Ei nämä mitään salaliitttohörhöilijöitä ole vaan tuikitavallisia trolleja, Trollium Vulgaris. Lajin ominaispiirteisiin kuuluu pitkäjännitteinen kyky löytää mukavitsikkäitä aiheita, joista kirjoittelu saa asiakirjoittajat vastaamaan vihaisesti eli kiinnittämään trolliin huomiota. Trollium Vulgaris elää tuosta saamastaan huomiosta.
Älä anna trollille huomiota vaan ota siltä tikkari pois. Nälkäinen trolli etsiytyy sinne, missä sitä parhaiten ruokitaan.
Luulen että aloittajan kallonmuoto on lättänä.
Taitaa olla. Jos ei osaa edes kirjoittaa sanaa "litteä", niin ehkäpä olisi aloitettava arjen haasteensa hieman pienemmistä asioista kuin lähteä kyseenalaistamaan planeettamme pallonmuotoa joka ei enää aikoihin ole ollut spekuloitavissa, siis muualla kuin vajaaälyisten salkkareiden ja trollirunkkujen keskuudessa. (Oikeastihan se on Geoidi jossa mm. merenpinta voi olla joillakin kohdin alempana kuin toisilla, mutta tämähän vasta meneekin salkkareilla yli hilseen..)
Eli palstan "tiedemiehet" ovat jonkinsortin autisteja jotka takertuvat kirjoitusvirheeseen ja aivotoiminta jumii siihen kun taas normaaliälyllä varustettu näkee asiayhteydestä mitä tarkoitetaan vaikka lauseessa olisi yksi kirjain vaihtanut paikkaansa...
Asiayhteydet sinänsä, mutta onko sellaiseen kirjoittajaan luottamista, joka ei ehdi tai välitä tarkistaa edes omia tuotoksiaan?
Valehtelet.