hylätyissä kaivoksissa

maalämpöävaltavasti

- hyödynnetäänkö sitä missään ,jos jossain kellä tietoo ? -kiitos.

4

293

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • energyy

      Kyllä sitä tutkitaan maailmalla ja Suomessakin ollaan kiinnostuneita. Kaivokset ovat vaan usein sellaisissa paikoissa, että käyttäjät ovat kaukana. Mutta kaivosvesistä voisi saada geoenergiaa jopa ilman lämpöpumppuja, pelkästään lämmönvaihtimilla ja pumpuilla. Ongelmana on usein rauta, joka saostuu laitteisiin kun pääsee hapettaviin oloihin.

    • näin.on

      Geodeettisella laitoksella on tai ainakin oli 173 m pitkä vesivaaka eli vatupassi Lohjalla kalkkikivikaivoksessa. Vatupassilla tutkittiin mannerlaatan kallistumista Kuun vetovoiman vaikutuksesta.
      Kyllä monessa muussakin vanhassa kaivoksessa on mittauslaitteistoja, jotka eivät siedä maanpäällisiä olosuhteita.

    • hgyffrdswaafg

      Pyhäjärvellä sijaitsevan ja loppumassa olevan kaivoksen satoja kilometriä pitkiä, syvällä sijaitsevia tunneleita on alettu hyödyntää erilaisten ruokakasvien tuotannossa. Sinne on asennettu vähän energiaa kuluttavia LED-valoja ja toiminta on muuutenkin automatisoitu kameravalvonnalla tapahtuvaksi. Näitä tunneleitahan ei tarvitse kasvihuoneiden tapaan talvellakaan lämmittää.

      Näinä aikoinahan esim. puutarhmansikoiden kasvatus on siirtymässä kasvihuoneissa toteutettavaksi, joten voi kuvitella, mitä mahdollisuuksia kaivoskuilut siihenkin tarjoavat. En tosin tiedä, miten kukkien pölytys tultaisiin järjestämään, mutta kai siihenkin keinot keksitään.


      Kyseinen kaivos sijaitsee aivan paikkakunnan keskustaajaman läheisyydessä.

      • Kdkfk

        Siis sata kilometriä syvä kaivo ja sinne pitää muka mennä. Ei sinne kukaan mene. Turhuuden ruumiillistumia kaivokset ja osoittaa ihmisen turhamaisuuden. Hän on kuin jänis joka kaivaa uuden kolon ja joka ei koskaan mene siihen omaan koloon baan sinne uuteen ja kaikki vain turhuuden ja mielihimon ja huvin vuoksi. Sitten niistä leviää raskasmetalleja ja radonia ja myrkyttää meidät. Kyllähän lain pitäisi kieltää kaivokset


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      283
      1150
    2. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      275
      1016
    3. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      49
      920
    4. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      105
      884
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      99
      819
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      73
      808
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      107
      689
    8. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      578
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      551
    10. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      11
      498
    Aihe