Algoritmin aikakompleksisuudesta

Jos hakukone käyttää binääristä hakupuuta tulosten seulonnassa yhtenä ratkaisunaan tietorakenteista, niin aikakompleksisuus

log2(30 triljoonaa) laskimeni antaa tulokseksi 64.7015963 tarkalleen ottaen tasan, niin kertooko tuo luku tarvittavien hakujen määrän, jotta kaikki puun solmut tulevat käydyksi läpi, jos jokaisella isäsolmulla on kaksi lapsisolmua, eikä puu sisällä yhtään lehteä.

10

382

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kirjotiin blogiini artikkelin otsikolla "Googlen hakualgoritmi ja sen aikakompleksisuus", kun kerta käytin sunnuntai-iltani aika tehokkaasti tuon binääripuuhaun tutkimiseen. Kaiken lisäksi Google ei käy kaikkia 30 triljoonaa sivua läpi joka hakukerralla, ja näyttääkin vain 10 tulosta per sivu. Eli se voi hakea uusia sivuja omasta tietokannastaan ja omilla mentelmillään säikeistettynä samalla, kun asiakas lukee aiempia hakutulossivuja.

      https://tietokoneblogi.wordpress.com/2017/08/27/googlen-hakualgoritmi-ja-sen-aikakompleksisuus/

    • Tein Twitter-kyselynkin aiheesta, käyttääkö lukijoideni mielestä modernit hakukoneet edes osaksi tietorakenne, tai hyödyntää jonain ilmentymänä binääristä puuhakua, kun tutustuin Ericin kaaviokuvaan.

      Lyhytosoite kyselyyn olisi
      https://goo.gl/tHMpHu

    • engooglellatöissä

      Aika suuria kyselet. Google ei ole tainnut julkistaa hakualgoritmeistansa juuri mitään yleiseen tietoon. Ilmeisesti käyttävät jonkinlaista koneoppimista.

      • engooglellatöissä

        Taisinpa puhua puuta heinää. Koneoppiminen ei taida liittyä itse hakemiseen vaikkakin sitä kai käytetään mm. kuvahaussa tunnistamaan mitä kuvissa esiintyy.

        https://en.wikipedia.org/wiki/PageRank

        Sen siitä saa kun kirjoittaa ennenkun ajattelee.


    • arvelee

      En tiedä mitä tietorakenteita tai hakualgoritmeja hakukoneet käyttävät. Mutta tuskin mitää niin alkeellista kuin binääripuu. Veikkaisin jonkinllaista sumeaa hash-tekniikkaa ensimmäiseksi datan rajaukseksi sekä ehkä rinnakkaisprosessointia syvempään analyysiin. Hakutuloksilla on prioriteetit, ja 1. haku hakee ilmeisesti vain korkeimman prioroteetin tulokset.

    • No joo, mutta binäripuu, jos se on tasapainossa, suoritusaika kasvaa logaritmifunktion mukaan, eli todella nopeasti on käytävissä läpi. Sori, "tasapaino":isella tarkoitan kokonaista tai aitoa binääripuuta. Tuo luku 64 ja risat, jonka sain laskimestani blogiartikkelini taustatietoja kaivaessani viittaa varmaankin puun kokoon 30 triljoonan sivuolion hakutietokantaan, joka Googlella on, eli kyseessä olisi ainoastaan 64 solmuinen binääripuu?

    • ihmettely

      Millähän perusteella meinasit lajitella kaikki internetsivut binääripuuhun? Internetin rakenne taitaa olla hieman monimutkaisempi graafi.

      >log2(30 triljoonaa) laskimeni antaa tulokseksi 64.7015963 tarkalleen ottaen tasan, niin kertooko tuo luku tarvittavien hakujen määrän, jotta kaikki puun solmut tulevat käydyksi läpi, jos jokaisella isäsolmulla on kaksi lapsisolmua, eikä puu sisällä yhtään lehteä.

      Ei. Tuo kertoo maksimivertailujen määrän jolla jokin solmu binääripuusta löytyy. Lehtiähän binääripuussa on väkisinkin mutta ilmeisesti tarkoitat sitä että puu on täydellisesti järjestetty eli toisinsanoen puun korkeus on niin matala kuin voi olla?

    • pikkuvinkki

      Suosittelisin myös käyttämään kotisivusi bannerissa png-tiedostotyyppiä jpg:n sijasta. Antaa aika amatöörimäisen ensivaikutelman noin huonolaatuinen kuva tietokoneaiheisella sivulla.

    • No joo, onhan konekuvani hieman retro niinkuin olen vähän itsekin kait.

      No meinasin sitä, että kun N log(n) on nopein keino etsiä suuresta datajoukosta jotain tietoa, jos Googlen hakurobotit hyödyntää kyseistä tietorakennetta jollain tasolla?

      Google perustettiin vuonna 1998, eli toisin sanoen hakubotit käynnistettiin joko silloin ja aikaisemmin, ja ajan mittaan tietomäärä tosiaan paisunut aika moiseksi ja koko ajan tulee lisää lajiteltavaa tietoa tietokantoihin.

    • Joo, niin kai antaa, muttet ottanut huomioon "tekoälyä", rutiineja, jotka pyyhkivät pölyt random kyselyistä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      38
      2181
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      64
      2022
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1930
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      388
      1670
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1641
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1464
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1092
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      915
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      899
    Aihe