Algoritmin aikakompleksisuudesta

Jos hakukone käyttää binääristä hakupuuta tulosten seulonnassa yhtenä ratkaisunaan tietorakenteista, niin aikakompleksisuus

log2(30 triljoonaa) laskimeni antaa tulokseksi 64.7015963 tarkalleen ottaen tasan, niin kertooko tuo luku tarvittavien hakujen määrän, jotta kaikki puun solmut tulevat käydyksi läpi, jos jokaisella isäsolmulla on kaksi lapsisolmua, eikä puu sisällä yhtään lehteä.

10

400

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kirjotiin blogiini artikkelin otsikolla "Googlen hakualgoritmi ja sen aikakompleksisuus", kun kerta käytin sunnuntai-iltani aika tehokkaasti tuon binääripuuhaun tutkimiseen. Kaiken lisäksi Google ei käy kaikkia 30 triljoonaa sivua läpi joka hakukerralla, ja näyttääkin vain 10 tulosta per sivu. Eli se voi hakea uusia sivuja omasta tietokannastaan ja omilla mentelmillään säikeistettynä samalla, kun asiakas lukee aiempia hakutulossivuja.

      https://tietokoneblogi.wordpress.com/2017/08/27/googlen-hakualgoritmi-ja-sen-aikakompleksisuus/

    • Tein Twitter-kyselynkin aiheesta, käyttääkö lukijoideni mielestä modernit hakukoneet edes osaksi tietorakenne, tai hyödyntää jonain ilmentymänä binääristä puuhakua, kun tutustuin Ericin kaaviokuvaan.

      Lyhytosoite kyselyyn olisi
      https://goo.gl/tHMpHu

    • engooglellatöissä

      Aika suuria kyselet. Google ei ole tainnut julkistaa hakualgoritmeistansa juuri mitään yleiseen tietoon. Ilmeisesti käyttävät jonkinlaista koneoppimista.

      • engooglellatöissä

        Taisinpa puhua puuta heinää. Koneoppiminen ei taida liittyä itse hakemiseen vaikkakin sitä kai käytetään mm. kuvahaussa tunnistamaan mitä kuvissa esiintyy.

        https://en.wikipedia.org/wiki/PageRank

        Sen siitä saa kun kirjoittaa ennenkun ajattelee.


    • arvelee

      En tiedä mitä tietorakenteita tai hakualgoritmeja hakukoneet käyttävät. Mutta tuskin mitää niin alkeellista kuin binääripuu. Veikkaisin jonkinllaista sumeaa hash-tekniikkaa ensimmäiseksi datan rajaukseksi sekä ehkä rinnakkaisprosessointia syvempään analyysiin. Hakutuloksilla on prioriteetit, ja 1. haku hakee ilmeisesti vain korkeimman prioroteetin tulokset.

    • No joo, mutta binäripuu, jos se on tasapainossa, suoritusaika kasvaa logaritmifunktion mukaan, eli todella nopeasti on käytävissä läpi. Sori, "tasapaino":isella tarkoitan kokonaista tai aitoa binääripuuta. Tuo luku 64 ja risat, jonka sain laskimestani blogiartikkelini taustatietoja kaivaessani viittaa varmaankin puun kokoon 30 triljoonan sivuolion hakutietokantaan, joka Googlella on, eli kyseessä olisi ainoastaan 64 solmuinen binääripuu?

    • ihmettely

      Millähän perusteella meinasit lajitella kaikki internetsivut binääripuuhun? Internetin rakenne taitaa olla hieman monimutkaisempi graafi.

      >log2(30 triljoonaa) laskimeni antaa tulokseksi 64.7015963 tarkalleen ottaen tasan, niin kertooko tuo luku tarvittavien hakujen määrän, jotta kaikki puun solmut tulevat käydyksi läpi, jos jokaisella isäsolmulla on kaksi lapsisolmua, eikä puu sisällä yhtään lehteä.

      Ei. Tuo kertoo maksimivertailujen määrän jolla jokin solmu binääripuusta löytyy. Lehtiähän binääripuussa on väkisinkin mutta ilmeisesti tarkoitat sitä että puu on täydellisesti järjestetty eli toisinsanoen puun korkeus on niin matala kuin voi olla?

    • pikkuvinkki

      Suosittelisin myös käyttämään kotisivusi bannerissa png-tiedostotyyppiä jpg:n sijasta. Antaa aika amatöörimäisen ensivaikutelman noin huonolaatuinen kuva tietokoneaiheisella sivulla.

    • No joo, onhan konekuvani hieman retro niinkuin olen vähän itsekin kait.

      No meinasin sitä, että kun N log(n) on nopein keino etsiä suuresta datajoukosta jotain tietoa, jos Googlen hakurobotit hyödyntää kyseistä tietorakennetta jollain tasolla?

      Google perustettiin vuonna 1998, eli toisin sanoen hakubotit käynnistettiin joko silloin ja aikaisemmin, ja ajan mittaan tietomäärä tosiaan paisunut aika moiseksi ja koko ajan tulee lisää lajiteltavaa tietoa tietokantoihin.

    • Joo, niin kai antaa, muttet ottanut huomioon "tekoälyä", rutiineja, jotka pyyhkivät pölyt random kyselyistä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      53
      1059
    2. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      17
      1009
    3. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      82
      851
    4. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      80
      759
    5. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      21
      737
    6. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      59
      631
    7. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      204
      627
    8. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      104
      613
    9. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      188
      591
    10. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      94
      558
    11. Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille

      Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html
      Maailman menoa
      260
      488
    12. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      73
      461
    13. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      85
      458
    14. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      39
      434
    15. Aika on tuonut järkeä

      Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,
      Järki ja tunteet
      42
      413
    16. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      47
      400
    17. Ketkä käy potkimassa ovia öisin?

      Enää ei naurata.
      Haapavesi
      5
      388
    18. 29
      385
    19. Persut eivät uskaltaneet tulla ulos

      Bussiin jäivät https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d7f9fc57-dca0-40b8-9cb1-156e5872dba9
      Perussuomalaiset
      142
      376
    20. Miten viikonloppu meni

      Mielestäsi? Tapasitko kaivatun? Jos, etenivätkö asiat?
      Ikävä
      29
      348
    Aihe