Lättastä sinihomejuustoa

kevythomejuusto

Aikaisemmin Lätta säilynyt ainakin puoli vuotta yli vkp tai myyntipäivän, mikä lie, nyt pari kk yli, oli mennyt päältä sinertäväksi ja maistuu ihan sinihomejuustolta vaikka kaavin pinnan pois. Ei ainakaan kipeäksi ole tullut, mutta oudolta tuntuu syödä leivällä. Voisikohan tuota käyttää johonkin ruuan laittoon, paistamiseen ei vähärasvaisena sovi. Ihmetyttää miksi homehtui, hometta kai se oli vaikka näkyi vaan värimuutoksena pinnalla, liekö vähennetty suolaa tai jotain. Voisi kokeilla voitaikinaa, ainakin home kuolisi.

5

302

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mössö-mättö

      Vesi, palmuöljy#, rypsiöljy (18%), kirnumaito (5%), muunnettu tärkkelys, suola (1,5%), emulgointiaineet (rasvahappojen mono- ja diglyseridit (E471, auringonkukkalesitiini), säilöntäaine (kaliumsorbaatti), happo (maitohappo), luontainen aromi, A- ja D-vitamiini. #Kestävän kehityksen mukaisesti tuotettua ja sertifioitua palmuöljyä. https://www.unilever.fi/sustainable-living/
      ..ennen pantiin mirrit multiin, nyt ne pannaan tähän kulttiin.
      Siirry kotimaiseen voihin

      • kevythomejuusto

        En muistantkaan että siinä on palmuöljyä, ilmeisesti 10%, ei taida olla kovinkaan terveellistä, mutta minusta levitteenä yksi parhaimpien makuisia. Täytyy jatkossa ostaa jotain muuta, Voilevi oli ennen hyvänmakuista, nyt näköjään KevytLevi nimellä, mutta siinäkin 40% rasvaa. Eipähän sitä paljon kulu kun yleensä tulee käytettyä tuorejuustoja. Rasvaisempia voi käyttää paistamiseenkin niin kuluisi nopeammin, mutta rypsiöljyt ei myöskään ole terveellisiä paistettaessa, pelkkä voi taas hankala levittää leivälle, mutta paistamiseen käytän.


    • OleTarkkana

      Homeen sienirihmastot pilaavat koko tuotteen, ei vain sen näkyvän homeen osalta.
      Voit saada oireita myöhemminkin,
      Palmuöljy on perkeleestä - pilaa ihmiset ja ympäristön. Muunneltu tärkkelys pilaa sokeriaineenvaihdunnan. Ei kiitos.

      Homeesta helposti esim.
      http://www.is.fi/hyvaolo/art-2000000829050.html

      • kevythomejuusto

        Tuo onkin outo kun ei se maistu yhtään kitkerälle, pikemminkin makeutunut, mutta selvä sinihomejuuston tuoksu ja maku. Ei kaikki homeet ole vaarallisia ja homeitiöitäkin joka puolella hengitysilmassa, mutta ei tietysti kannattaisi turhia riskejä ottaa. Isoja eroja on säilyvyydessä, joskus esim oliivipurkin pinnalle etikkaliemeen ilmestyy hometta hetkessä, välillä taas säilyy kuukausia homehtumatta, kannattaa isommasta purkista loput pakastaa.

        Kuumentaminen ainakin tappaa homeen vaikkei myrkyt häviäisi, tuskin tuohon pahemmin mitään tullutkaan. Laitoin osan kalakeittoon, hyvää tuli eikä mitään outoa makua, voisi johonkin muuhunkin laittaa kerman tai ruokarasvan sijaan. Värimuutos voi tapahtua muutenkin, niin kuin kananmunassa, haju ja maku tietysti viittaa homeeseen, mutta ei pilaantuneeseen.

        EllerLättälle, jääkaapissa ollut koko ajan ja avattuna, yhdellä hengellä kuluu hitaasti. Kestäisiköhän nuo kevytlevitteet pakastamista niin kuin voi? Voi kylläkin säilyisi jääkaapissa tosi kauan.

        Nyt tulikin mieleen, muutama viikko sitten söin illalla hämärissä leipää, seuraavana päivänä huomasin että oli muut palaset homeessa, voinut siitä tarttua levitteen pinnalle. Leivätkin voi kesällä kostealla ilmalla homehtua tosi nopeasti, jotkut taas vaan kuivuu.


    • EllerLättä

      Suljettuna ja koko ajan kylmässä, vai folio avattu jo kuukausia sitten?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      86
      1330
    2. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      79
      849
    3. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      844
    4. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      273
      748
    5. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      80
      612
    6. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      611
    7. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      46
      585
    8. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      35
      568
    9. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      25
      532
    10. 37
      532
    Aihe