Aikaisemmin Lätta säilynyt ainakin puoli vuotta yli vkp tai myyntipäivän, mikä lie, nyt pari kk yli, oli mennyt päältä sinertäväksi ja maistuu ihan sinihomejuustolta vaikka kaavin pinnan pois. Ei ainakaan kipeäksi ole tullut, mutta oudolta tuntuu syödä leivällä. Voisikohan tuota käyttää johonkin ruuan laittoon, paistamiseen ei vähärasvaisena sovi. Ihmetyttää miksi homehtui, hometta kai se oli vaikka näkyi vaan värimuutoksena pinnalla, liekö vähennetty suolaa tai jotain. Voisi kokeilla voitaikinaa, ainakin home kuolisi.
Lättastä sinihomejuustoa
5
246
Vastaukset
- mössö-mättö
Vesi, palmuöljy#, rypsiöljy (18%), kirnumaito (5%), muunnettu tärkkelys, suola (1,5%), emulgointiaineet (rasvahappojen mono- ja diglyseridit (E471, auringonkukkalesitiini), säilöntäaine (kaliumsorbaatti), happo (maitohappo), luontainen aromi, A- ja D-vitamiini. #Kestävän kehityksen mukaisesti tuotettua ja sertifioitua palmuöljyä. https://www.unilever.fi/sustainable-living/
..ennen pantiin mirrit multiin, nyt ne pannaan tähän kulttiin.
Siirry kotimaiseen voihin- kevythomejuusto
En muistantkaan että siinä on palmuöljyä, ilmeisesti 10%, ei taida olla kovinkaan terveellistä, mutta minusta levitteenä yksi parhaimpien makuisia. Täytyy jatkossa ostaa jotain muuta, Voilevi oli ennen hyvänmakuista, nyt näköjään KevytLevi nimellä, mutta siinäkin 40% rasvaa. Eipähän sitä paljon kulu kun yleensä tulee käytettyä tuorejuustoja. Rasvaisempia voi käyttää paistamiseenkin niin kuluisi nopeammin, mutta rypsiöljyt ei myöskään ole terveellisiä paistettaessa, pelkkä voi taas hankala levittää leivälle, mutta paistamiseen käytän.
- OleTarkkana
Homeen sienirihmastot pilaavat koko tuotteen, ei vain sen näkyvän homeen osalta.
Voit saada oireita myöhemminkin,
Palmuöljy on perkeleestä - pilaa ihmiset ja ympäristön. Muunneltu tärkkelys pilaa sokeriaineenvaihdunnan. Ei kiitos.
Homeesta helposti esim.
http://www.is.fi/hyvaolo/art-2000000829050.html- kevythomejuusto
Tuo onkin outo kun ei se maistu yhtään kitkerälle, pikemminkin makeutunut, mutta selvä sinihomejuuston tuoksu ja maku. Ei kaikki homeet ole vaarallisia ja homeitiöitäkin joka puolella hengitysilmassa, mutta ei tietysti kannattaisi turhia riskejä ottaa. Isoja eroja on säilyvyydessä, joskus esim oliivipurkin pinnalle etikkaliemeen ilmestyy hometta hetkessä, välillä taas säilyy kuukausia homehtumatta, kannattaa isommasta purkista loput pakastaa.
Kuumentaminen ainakin tappaa homeen vaikkei myrkyt häviäisi, tuskin tuohon pahemmin mitään tullutkaan. Laitoin osan kalakeittoon, hyvää tuli eikä mitään outoa makua, voisi johonkin muuhunkin laittaa kerman tai ruokarasvan sijaan. Värimuutos voi tapahtua muutenkin, niin kuin kananmunassa, haju ja maku tietysti viittaa homeeseen, mutta ei pilaantuneeseen.
EllerLättälle, jääkaapissa ollut koko ajan ja avattuna, yhdellä hengellä kuluu hitaasti. Kestäisiköhän nuo kevytlevitteet pakastamista niin kuin voi? Voi kylläkin säilyisi jääkaapissa tosi kauan.
Nyt tulikin mieleen, muutama viikko sitten söin illalla hämärissä leipää, seuraavana päivänä huomasin että oli muut palaset homeessa, voinut siitä tarttua levitteen pinnalle. Leivätkin voi kesällä kostealla ilmalla homehtua tosi nopeasti, jotkut taas vaan kuivuu.
- EllerLättä
Suljettuna ja koko ajan kylmässä, vai folio avattu jo kuukausia sitten?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1395174
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k253426Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1142700- 472388
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2611807Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt471739- 321587
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä201556- 281520
- 201386