Läpäisin mensan järjestämän älykkyystestin, mutta en ole toistaiseksi littynyt mensaan. Olen kuitenkin harkinut joskus liittymistä, lähinnä järjestön ylläpitämän forumin vuoksi. En siis tiedä millainen mensan sisäinen forumi on, tosin juttuja siitä olen kuullut.
Eli mensan jäsenet, jotka myös luette tätä keskustelupalstaa, mitä eroja on Suomi24 älykkyyspalstalla ja mensan sisäisellä forumilla? Onko mensan sisäisellä foorumilla keskustelujen taso esimerkiksi korkeampi? vilkkaampi? Kertokaa omat mielipiteenne.
Mensa forum vs. Suomi24 keskustelupalsta
8
735
Vastaukset
- 99.7
Mielestäni iso ero ainakin on se, että Mensan forumilla ei esiinnytä nimimerkillä. Siellä näkyy aina kirjoittajan oma, oikea nimi.
- Anonyymi
Otetaan se rajoite pois ja avataan foorumit suuren yleisön pällisteltäviksi.
- atlantiqsociety
Tekstien kirjoittelu vaatii eri osaa aivoista, kun mensan palikan pyöritys.
- Jk-IS
Kun on pakko esiintyä omalla nimellään, aivan varmasti keskustelun taso on parempi.
Eikä älykkyyskään varmaankaan tasoa laske.- Anonyymi
Liika nopeus saattaa laskea älyllistä tasoa.
Samaa mieltä muiden kanssa. Trollien puute vain jotenkin pukkaa kyyneleitä silmiin aina Auringon laskiessa....
(En ole Mensa:n jäsen, olen vain jotenkin etääntyneesti alakukoinen :(((- Anonyymi
Forumin taso on alhainen. "Pärjääminen" ilkeilyssä vaatii enemmän persoonallisuushäiriötä kuin älykkyyttä. Kivat tyypit poistuu ja hiljenee.
- Anonyymi
Olen lukenut vastaavaa, mutta varmentamaan en ole päässyt, kun en ole jäsen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi1938320Perussuomalaisten Jani Mäkelä ihailee suunnattomasti Maduroa
Janin mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita diktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen.236047Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä1695699Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat
Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi153377Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y822957- 2912620
Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu1782529Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota
Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v6172373Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont892189Laittaisin whatsuppissa viestin
Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.751280