Läpäisin mensan järjestämän älykkyystestin, mutta en ole toistaiseksi littynyt mensaan. Olen kuitenkin harkinut joskus liittymistä, lähinnä järjestön ylläpitämän forumin vuoksi. En siis tiedä millainen mensan sisäinen forumi on, tosin juttuja siitä olen kuullut.
Eli mensan jäsenet, jotka myös luette tätä keskustelupalstaa, mitä eroja on Suomi24 älykkyyspalstalla ja mensan sisäisellä forumilla? Onko mensan sisäisellä foorumilla keskustelujen taso esimerkiksi korkeampi? vilkkaampi? Kertokaa omat mielipiteenne.
Mensa forum vs. Suomi24 keskustelupalsta
8
707
Vastaukset
- 99.7
Mielestäni iso ero ainakin on se, että Mensan forumilla ei esiinnytä nimimerkillä. Siellä näkyy aina kirjoittajan oma, oikea nimi.
- Anonyymi
Otetaan se rajoite pois ja avataan foorumit suuren yleisön pällisteltäviksi.
- atlantiqsociety
Tekstien kirjoittelu vaatii eri osaa aivoista, kun mensan palikan pyöritys.
- Jk-IS
Kun on pakko esiintyä omalla nimellään, aivan varmasti keskustelun taso on parempi.
Eikä älykkyyskään varmaankaan tasoa laske.- Anonyymi
Liika nopeus saattaa laskea älyllistä tasoa.
Samaa mieltä muiden kanssa. Trollien puute vain jotenkin pukkaa kyyneleitä silmiin aina Auringon laskiessa....
(En ole Mensa:n jäsen, olen vain jotenkin etääntyneesti alakukoinen :(((- Anonyymi
Forumin taso on alhainen. "Pärjääminen" ilkeilyssä vaatii enemmän persoonallisuushäiriötä kuin älykkyyttä. Kivat tyypit poistuu ja hiljenee.
- Anonyymi
Olen lukenut vastaavaa, mutta varmentamaan en ole päässyt, kun en ole jäsen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 285651
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu333613Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka533522Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu263417Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1243006Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod322727Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint222419Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1212392- 442390
MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142205