MilbonaMaito Saksasta?

Newmama

Asiaan. Olen todennut suomalaisen normi kevyt,rasvattomat maidot huonoksi vatsalleni. Raakamaitoa ei löydy. Arlan luomutäysmaito menee jotenkuten mutta rasvanmäärä hirvittää maitoa kun menee kevyesti se puolilitraa päivässä.
Nyt löysin ilosena lidl luomukevyt maidon jossa mainitaan saksa!
Tutkin eri blogeja jossa moni kehui vatsavaivojen ja jopa osa laktoosiintorelantikoista aiheuttavan ei mitään ongelmia. Muiden kokemuksia? Onko tämä nyt se täydellinen kauppamaito?

4

149

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yksikokemus

      Mielenkiintoista. En tunne Lidlin maitoja, koska Lidl on meiltä niin kaukana että käydään harvoin. Oma kokemmukseni on, että ulkomailla maidosta ei tule samalla tavalla oireita kuin Suomessa. Esimerkiksi japanilainen Meiji-merkkinen maito sopii minulle, vaikka normaalit suomalaiset maidot saavat vatsan löysälle ja mahan turpoamaan.

      Ihan tavallisista maitotuotteista on siis kyse, eikä noilla edes mitään vähälaktoosisisa ole erikseen. Meiji: http://www.meiji.com/global/products/lineup/drinking-milk/

      Olisiko niin, että maito käsitellään eri maissa eri tavalla? Että meillä Suomessa tehdään käsittely lähtökohtaisesti täysin takaperoisesti ja muualla normaali käsittelytapa on meidän omille meijereille aihe rahastaa lisää?

    • maidot-ON
      • maidot-EI-OLE

        Tokkopa lapset ulkomailla käydessään vertailevat maidon vaikutuksia vatsaansa.


    • Oktobersyltty

      Lidlin sapuskoissa rasvaa ja suolaa riittääkin perisaksalaiseen malliin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sinä näet

      kun katsot peiliin?
      Ikävä
      112
      1441
    2. Se helpottaisi oloa jos

      Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin
      Ikävä
      88
      1297
    3. Palsta kysely..

      Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott
      Sinkut
      136
      1047
    4. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      68
      974
    5. aivan mieletön ikävä

      paha olo 😥🫣 kaipaan sua 😔💔
      Ikävä
      39
      897
    6. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      864
    7. Haluatko naimisiin kaivattusi kanssa?

      Alttarille astelette
      Ikävä
      97
      857
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      75
      846
    9. Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa

      Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.
      Ikävä
      54
      832
    10. Ihmeellistä millaisissa tilanteissa ajatukset kulkuun sinuun

      Eilen seurasin kun ihmiset ajoivat kaupan parkkipaikalle ja menivät yhdessä kauppaan. Iski jotenkin ikävä. Mietin että
      Ikävä
      39
      774
    Aihe