Mitä ajattelette luomu bisneksestä? Voisiko olla hyvin brändätty asia kun miettii sitä seikkaa että tuon kyseisen merkin tuoma lisä on yleensä myös isompi määrä euroja? Onko todellisuudessa luomubisneksen kulut sen suuremmat kuin "normi" viljely/kasvatus/tuotteistamisessa? Onko aina raaka-aineet oikeasti kalliimpia että kun voidaan pakettiin lätkästä luomumerkin leima niin siitähän sitten maksetaankin enemmän? Mikään mikä on luomua ei saa alle normi hinnan.
LuomiBisnes = lievä Kusetus?
13
1718
Vastaukset
- janevaanhuijaa
Miten olisi intialainen tai kiinalainen luomu - varmaan hyvin tsekattua kamaa kun jo epsanjalainen luomu vetää kasvot irveeseen.
Bisnistähän se on ja lähinnä mielikuvilla - tulee no joidenkin hörhöjen fiilikset paremmaksi, mutta kalliimpaan hintaan. - Mökkitonttu44
Ostan suomalaista luomumaitoa. En sää siitä vatsavaivoja kuten saan muista maidosta. Sama juttu luomukerman kanssa
- LuomustiHyvää
Ostan myös kotimaisia luomutuotteita ja lähiruokaa. Ovat vaan niin paljon paremman makuisia kuin tehotuotetut ja ylipakatut usein myös ulkolaiset tuotteet.
- BigAndyBoy
Taitaa olla nupissa jotain määräävää, samaa ruohoa ne syövät ja luomussa enemmän paskaruohoja, siitä se sivumaku joka on todellisuudessa melkein paskaa "paskaruohot".
Tulevauisuus näyttää kummat elää pitempään, luomua ja ötököitä syövat tai puhtaasti tuotettua ruokaa syöneet ihmiset. Olen nähnyt luomua ja sitä mato ruokaa en suuhuni pistä, tehotuotannossa Suomessa käytetään valikoituja kemikaaleja eli varmasti maisuutuu sinullekkin ja pysyt terveenä. - Eioleuskottavaa
Luomu ja "tavallinen" maito eivät poikkea rakenteeltaan miltään osin. Ongelmasi johtuvat jostain muusta. Luomumaito sisältää laktoosia ja maitoproteiinia aivan samalla tavalla kuin "tavallinenkin" maito. Ja aivan sama juttu kerman kanssa.
- jotaineroakin
Eioleuskottavaa kirjoitti:
Luomu ja "tavallinen" maito eivät poikkea rakenteeltaan miltään osin. Ongelmasi johtuvat jostain muusta. Luomumaito sisältää laktoosia ja maitoproteiinia aivan samalla tavalla kuin "tavallinenkin" maito. Ja aivan sama juttu kerman kanssa.
Luomussa ei ole torjunta- ja lääkeaineita mukana - sen verran ne eroavat toisistaan.
- yritänytuskoa
Valitettavasti mitään eroa ei ole löytynyt ko tuotteiden osalta. Näin se vain on. Luomussa on ilmasta tulevia epäpuhtauksia aivan yhtä paljon tai vähän verrattuna ns tavalliseen maitotuotteeseen. Luomu ei estä eläiten lääkehoitoja.
https://yle.fi/uutiset/3-6538366 - kokemusaasdasd
yritänytuskoa kirjoitti:
Valitettavasti mitään eroa ei ole löytynyt ko tuotteiden osalta. Näin se vain on. Luomussa on ilmasta tulevia epäpuhtauksia aivan yhtä paljon tai vähän verrattuna ns tavalliseen maitotuotteeseen. Luomu ei estä eläiten lääkehoitoja.
https://yle.fi/uutiset/3-6538366Ei tarvitse näyttöä kun voi itse kokea.
- uskoihanmihinhaluat
Siihen se sitten jääkin - pelkää lumetta loko luomu. Mitään eroa ei ole löydetty.
Maksa ja nauti - tai ainakin maksa.
- luomu_on
Luomu maistuu maukkaammalle. Ja kun se on maukasta niin se täyttää.
Miksi asiaa pitäisi katsoa huijaamisen kannalta? Onko se huijaamista että ihmisille syötetään ruokaa jossa on tuholaismyrkkyjä ja hormoneja? Bisnestähän tuo, luomun hinta voi olla hieman korkea koska sitä tuotetaan vähemmän, volyymi laskee hintoja. Kyse on valinnasta ja siitä mitä arvostaa, jos ei ole huolta omasta terveydestään niin voi syödä huolettomasti. Ihminen on yksilö ja säätelee itseään ruoalla ja siksi mun mielestä toisen ruokavalion määrittely on tyhmyyttä.- agronomi
Suomessa ei käytetä hormooneja kuin kuntosalilla. Luomu maistuu aivan samalle tai pahemmalle koska laatu on usein huonompaa. Perunat rupisempia ja porkkanat kirvojen jäljiltä rumia ja pieniä, kaalit reikäisiä ja nahistuneita. Syö jos tule onnelliseksi - niin tekee myyjäkin.
Kotimainen tavallinen ruoka on aivan riittävän puhdasta. Sille ei voi edes luomu mitään jos taivaalta sataa ympäristömyrkkyjä - näin se vain on. Lannoitteet eivät ole myrkkyjä.
- älämulleala
Kaikki ruokabisniksissä on kusetusta - tsekkaa vaikka nyhtösitä - tai -tätä.
Vain kasvattamalla itse tietää mitä saa ja mitä syö.
Tsikkeniä, nautaa tai sikaa on pahempi kasvattaa itse kaupungissa, joten joutuu luottamaan tuottajaan ja hehän eivät kuseta - eiväthän. - EGOEUROOPPALAINEN
Tuli just tänään tehtyy VUODEN ECOTEKO meirän maatilla.
Kun nuo Maailman taatusti makeimmat ja täysin puhtaat hernneet, Avolaa muuten, joutuivat viereisen Narura-alueen äärimmäisen harvinaisten ja uhanalaisten hyönteisten toukkien hyökkäyksen kohteeksi, söivät nääs kaikki lehden niistä ovat ihan hulluna niihin, niin joutui voortti suoril putkil hätiin tuleen ja kynti nuo pirulaiset 6" maan alle. Et siin meni about 20000 litraa Supreme luokan tavaraa. Toisaalta pysyvätpähän ötökätkin harvinaisina, ja vielä ehtii talviaikainen pakollinen kasvipeite kasvaa päälle, et saa luomu-tukiaisiiiii...
Myrrkyi ei meillä missään tapauksessa käytetä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1278259Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4567453SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden2195646Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en904598Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1384580Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1044432Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr104142Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03810Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p152954Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil132690