Suojeleeko makuaisti ihmisiä kasvissyönniltä?

makuhermojen.tarkoitus

Kasvikset ovat pääsääntöisesti pahanmakuisia ja sotkevat ihmisen ruoansulatuksen. Liha on taas herkkua ja maistuu muodossa jos toisessakin. Onko evoluutio siis kehittänyt ihmisen makuaistista tarkoituksella sellaisen, että ihminen söisi pelkästään hyvänmakuista ja terveellistä ruokaa?

6

1274

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OnNauttiaRuuasta

      Itse sekasyöjänä pidän kyllä paljon kasviksistakin. Jos kasvikset maistuvat pahalle, syy on ehkä siinä, että et osta sesonkikasviksia. Tarkoittaa sitä, että tiettynä aikana tietyt kasvikset ovat parhaimmillaan. Voi myös olla, ettet ole kovin hyvä kokki. Kypsennät ehkä liikaa tai liian vähän.

      Minulla kasvikset eivät sotke ruuansulatusta vaan pikemminkin pitävät yllä hyvää aineenvaihduntaa. Jos ei ole tottunut syömään kasviksia, voi vatsa mennä sekaisin tai jumittuakin. Veden juonti on aineenvaihdunnalle tärkeää. Ja tietysti sopiva määrä laadukkaita eläinkunnan tuotteita.

      Kun vegaanit valittavat, että liha ja kala maistuu pahalle, ymmärrän senkin niin, että he eivät ole hyviä kokkeja. Ruuanlaitto ei ole heidän vahvinta aluettaan. Lihasta ja kalasta saa suussasulavaa herkkua, jos vain osaa. Jos ei osaa, silloin voi helposti päätyä syömishäiriöiseksi.

      • Lihakokki

        Tämä on totta. Esim Antti Rinteen pekonipasta vaatii aivan huippuluokan kokkaustaitoa ja äärimmäisen hienostunutta makuaistia mausteille.


    • Shook

      Mitä aktuaalista vittua mä just luin.

    • ToisinpäinSeOnkin

      Liha on pahan makuista, kasvikset taas hyvän makuisia.

      Barbeque-kastikkeet, suola ym. muuttaa tai peittää lihan maun syötäväksi kelpaavaksi.

      • OnNauttiaRuuasta

        Sinäkään et sitten osaa valmistaa lihaa. Se ei haittaa, koska nykypäivänä monikaan uusavuton ei osaa laittaa ruokaa. Hae vaan kaupasta eineskasvispihvisi.


      • lihala

        Hyvä liha ei edes tarvitse suolaa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      172
      4990
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      15
      1600
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1585
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      121
      1441
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1253
    6. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      93
      1046
    7. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      48
      1026
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      297
      932
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      178
      889
    10. Hinduille tiedoksi

      USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu
      Hindulaisuus
      279
      757
    Aihe