Henkilökohtainen päästökauppa

cirruskerosiinano

Ilmastoguru Hansen kävi suomessa. Hän sanoi että mitkään tähänastiset toimet ei ole riittäviä ilmastonmuutoksen torjuntaan ja väläytti henkilökohtaista päästökauppaa.
Mitä tämä käytännössä voisi tarkoittaa? meillähän on jo suomessa energiaverotusta ja monien mielestä jo tarpeeksi, mutta voisi tarkoittaa sitä että maat jotka ei ole sitoutuneita vähentämään päästöjään, heille määrättäsi tulleja, joka tarkoittaa taas sitä että esim, Kiinan ja Intian tuotteet kallistuu Euroopan unionissa .
Saa siis edelleen ostaa hiilituotanototavaraa mutta nyt kalliimmalla.
Puhutaanko tässä jo talouspakotteista ? no kyllä ja ihmettelen että kukaan ei ole tajunnut aikaisemmin.

8

80

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • no_huh_huh

      Ei moisen kaasupään hourimoinneista tarvitse välittää.

    • talouspertti

      Voi olla että olet nyt ymmärtänyt päästökaupan hieman väärin. Päästökauppahan voisi parhaimmillaan tarkoittaa sitä, että kun autosi on seisontavakuutuksessa (poissa liikennekäytöstä) saat rahaa, kun voit myydä siitä normaalisti syntyvät päästöoikeudet jollekulle toiselle. Toki se joku toinen sitten maksaa, jolla on varaa. Mutta voisi ostaa vaikka varojensa mukaan ajoaikaa. Kaikkien olikos vuotta 1979 uudempien autojen päästöt mitataan ja omistaja voidaan kohdentaa TraFista jos vain niin halutaan. Jollei päästökauppaa ymmärrä ei kannata siitä lätistä, kyse on taloudellisesta tekijästä, toissijaisesti ympäristöllisestä joskin jotain maksaa joskus myös paikkojen siivoaminenkin.

      Vaikka Suomi on älyttömän kallis maa autoilijalle ei se voi olla kenellekään mikään yllätys tai uutinen. Ne siis ajaa joilla on varaa, ja ne joilla ei ole varaa voisivat lopettaa siitä vinkumisen ja muuttaa asioita tai lopettaa autoilun. Jää vaikka vähän enemmän rahaa elämänlaadun ja asioidensa parantamiseen. Pyörälläkin pääsee. Pulinat pois.

      • plkoplko

        Sinullahan on omituinen käskevä asenne kansaa kohtaan. Oletko päättävässä asemassa.?

        Jos olet niin olet väärässä paikassa. Jos et ole niin hyvä kun et ole.


      • Tuo kaikki "päästökauppa"-horina voidaan kuitata polttoaineverotuksella. Polttoaineesta ei vapaudu yhtään enempää taikka vähempää ilmastonmuutospäästöä, käytettiinpä sitä missä ajoneuvossa tahansa. Se palaa samalla tavalla kaikissa moottoreissa ja muuttuu osaltaan "päästöiksi".

        Mikäli polttomoottori on hyötysuhteeltaan heikko, eli kuluttaa paljon polttoainetta vähään liikennesuoritteeseen nähden, kuluttaa se silloin liikennesuoritetta kohden enemmän polttoainetta kuin tehokkaampi moottori. Polttoainetta verotettaessa verotaan juurikin ilmastonmuutospäästöjä, sillä ne ovat lähtöisin pitkälti fossiilisista polttoaineista.

        Mitä ihmeen järkeä olisi yksityishenkilön käydä kauppaa tekemättömistään päästöistä, joista häntä ei veroteta, sellaisen kanssa jota päästöistään verotetaan? Toisin sanoen, ihmisen pitäisi ostaa itselleen auto, minkä tekeminen vaatii energiaa ja päästöjä, jonka jälkeen tämä ihminen jättäisi kyseisen auton pihalleen ruostumaan, ja myisi käyttämättömät päästöoikeutensa jollekin toiselle, joka autoaan oikeasti tarvitsee.

        Nerokasta.


      • talousmahti
        rytmimunat kirjoitti:

        Tuo kaikki "päästökauppa"-horina voidaan kuitata polttoaineverotuksella. Polttoaineesta ei vapaudu yhtään enempää taikka vähempää ilmastonmuutospäästöä, käytettiinpä sitä missä ajoneuvossa tahansa. Se palaa samalla tavalla kaikissa moottoreissa ja muuttuu osaltaan "päästöiksi".

        Mikäli polttomoottori on hyötysuhteeltaan heikko, eli kuluttaa paljon polttoainetta vähään liikennesuoritteeseen nähden, kuluttaa se silloin liikennesuoritetta kohden enemmän polttoainetta kuin tehokkaampi moottori. Polttoainetta verotettaessa verotaan juurikin ilmastonmuutospäästöjä, sillä ne ovat lähtöisin pitkälti fossiilisista polttoaineista.

        Mitä ihmeen järkeä olisi yksityishenkilön käydä kauppaa tekemättömistään päästöistä, joista häntä ei veroteta, sellaisen kanssa jota päästöistään verotetaan? Toisin sanoen, ihmisen pitäisi ostaa itselleen auto, minkä tekeminen vaatii energiaa ja päästöjä, jonka jälkeen tämä ihminen jättäisi kyseisen auton pihalleen ruostumaan, ja myisi käyttämättömät päästöoikeutensa jollekin toiselle, joka autoaan oikeasti tarvitsee.

        Nerokasta.

        Ei ole kovin nerokasta sinunkaan taloustietosi.Polttoaineita verotetaan jotta valtio saisi verotuloja.


    • jaa_jaa

      piti oikein lukea uudelleen. Taitaa mennä talouspakotteenkin käsite vähän vinksalleen, mutta pakkoko sitä kiinalaista sontaa on ostaa "halvalla"? Tässähän ohjataan (joskin tahattomasti) kuluttajia ostamaan laatua (eli just "sitä kallista"). Mitäs oot tottunut ostamaan paskaa halvalla jota tuotetaan ilomielin lisää kun löytyy ostajia. Kirppareilla voit käydä katsomassa onko ihmisillä sitä krääsää jo yli omien tarpeiden. Tarvitseeko samaa skeidaa tuottaa uutena lisää, vieläpä "halvalla", ja rahoittaa sen pursuamisen jatkuvuutta? Ihan varmaan valmistetaan lisää kun on kysyntää.

    • upsalan-merkantti

      Joo sitähän Trump yritti mutta koko homma vesittyi taasen Kiinan vaikutusvallan suuruuteen eli kiina määrää ja taloudellinen eliitti joka hyötyy orjatyövoimasta ja hiilivapaudesta.
      Nauratti kun kirjoitettiin KAUPPASODASTA vaikka oikeasti on kyse kaupan tasapainottamisesta ja lännen köyhtymisen ehkäisystä.

      Jokainen pieni merkonomi ja Upsalan ekonomi kauhisteli kuinka vapaakauppaa heidän unelmaansa yritetään suitsia järkevään suuntaan. Eliitti määrää ja kansa maksaa.

    • grandstanding.self-gain

      No minun mielestä jos jonkin voi tehdä paremmin niin silloin olisi tehtävä asiat sillä paremmalla tavalla.

      Jos jokin on epätehokas niin jonkun puolustus olisi perinne, aina tehty näin, hyvää (epäteervellistä) toimintaa, holhousvaltio, ei voi mitään, minun huvit, minun oma asia muilla ei ole asiaa, entä sitten, ei ole minuun vaikuttanut, mitä maailmalle tapahtuu kun sallitaan/kielletään, ...

      Tupakointi, muovit, maatalous, autoilu, matkustus, krääsä, hamstraus, dumppaus, yritystuet, korruptio, yksityistäminen, valtio maksaa kierrätyksen, for profit lobbaus, propaganda/vääristys, markkinointi, vihapuhe, populismi, sota, suunniteltu vanhentuminen/hajoaminen, oikeus korjata, huijaukset, monopolit, hyvä veli verkostot, tee niin kuin sanon ei niin kuin itse teen, rikollisuudesta eri rangaistukset riippuen luokasta (rahalla saa anteeksi), pankit, sallitaan sitten kun wall street omistaa ja saa suuren osuuden muut toimijat kielletään, valehtelu, julkisuudessa sanotaan ihan toista mitä suljettujen ovien takana tehdään, tehdään kärpäsestä härkä, tahallaan ei puhuta tietyistä ongelmista keskitytään vain kärpäsiin...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      141
      3928
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      357
      3048
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      1978
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1685
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1129
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      974
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      42
      889
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      831
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      70
      818
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      794
    Aihe