Tekoäly voi olla mielenkiintoista.

TekoälyJoskus

Syvemmälle eettisyyksissä ja kehityksen tällä hetkellä en mene, joten suoraan asiaan.

Evoluutio pyrkii kehittämään lajia yli haasteiden. Ihminen on tällä hetkellä evoluution huipulla, mutta sillä on rajoituksia. Aivojen kapasiteettia on vaikea nostaa tahdilla mitä tarvitsee.

Siellä on myös uhkia ihmiselle, kuten virukset ja bakteerit, jotka ovat vahvoilla vaikka kykenemme niitä neutrolisoimaan lääketieteen voimalla.

Seuraava vaihe voisi olla keinoäly, joka voi käyttää energiaa tehokkaasti nopeaan laskentaan. Se voisi mennä ihmiskykyjen ohi ja parantaa tehokkaammin sairaita. Loppupeleissä matematiikka on se, jolla ratkotaan tieteen ihmeitä.

Se voisi parhaimmillaan, jopa hävittää ihmisen yhden suurimmista ongelmista, eli ajankulun. Jos aivot eläisivätkin loputtomasti digitaalisesti omaksuen uutta tieto, niin ajankululla ei olisi merkitystä. Se mahdollistaisi aivan uuden sivun planeettojen väliseen matkailuun ja uuden kotiplaneetan löytämiseen.

6

191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Evoluutio ei ole subjekti, joten se ei voi pyrkiä yhtään mihinkään.
      Evoluutio on havaittavissa oleva luonnonprosessi.

      • Summittaista

        Totta. Evoluutio on summittaista varioitumista. Jokainen jälkipolvi on variaatio edellisestä ja kun variiaatipita kertyy, voidaan puhua mikroevoluutiosta ja monta mikroevoluutiota peräkkäin on makroevoluutio. Makroevoluution nopeus riippuu syntyvien jälkeläisten määrästä ja lisääntymisnopeudesta. Evoluutiolla ei ole mitään tiettyä suuntaa, pyrkimyksiä tai määränpäätä, vaan se kulkee sinne minne sttuu viemään. Periaatteessa luonto kyllä "jalostaa" uusia rotuja ja lajeja erillaisten olosuhteiden mukaan, mutta sekin on vain pelkkää sattumaa.


      • TekoälyJoskus

        Totta, että evoluutio toimii satunnaisesti, ja meidän ihmisten yksi mahtavimmista harppauksista on ollut juuri aivojen kasvaminen.

        Tälläinen samanlainen harppaus voisi tulla muuten uudelleen (joka hyödyntäisi meitä lisää), mutta aivojen energiankäyttö on jo nyt valtavaa, ja keho ei todennäköisesti kestäisi sitä.

        Tuossa aikaisemmassa viestissä tuotiinkin hyvin jalostaminen esille, jolloin tiettyjä ominaisuuksia suositaan. On jo nykyään mahdollista luoda ihminen, jossa hallitsee tietyt ominaisuudet, niin laboratoriossa kuin luonnossakin.


      • TuskinTästäKehitytään
        TekoälyJoskus kirjoitti:

        Totta, että evoluutio toimii satunnaisesti, ja meidän ihmisten yksi mahtavimmista harppauksista on ollut juuri aivojen kasvaminen.

        Tälläinen samanlainen harppaus voisi tulla muuten uudelleen (joka hyödyntäisi meitä lisää), mutta aivojen energiankäyttö on jo nyt valtavaa, ja keho ei todennäköisesti kestäisi sitä.

        Tuossa aikaisemmassa viestissä tuotiinkin hyvin jalostaminen esille, jolloin tiettyjä ominaisuuksia suositaan. On jo nykyään mahdollista luoda ihminen, jossa hallitsee tietyt ominaisuudet, niin laboratoriossa kuin luonnossakin.

        Ihminen voi myös lajina taanyu, esimerkiksi jo nyt on havaittavissa älykkyyden laskua kuten Islantilaisyliopisto on tutkinut. Minua naurattaa aina, kun joku väittää että evoluutio voi vain mennä eteenpäin ja kohti parempaa. Itse olen sitä mieltä, että ihmiskunta on kehityksen siinä vaiheessa jossa seuraavaloikka on lajin taantuminen ja toisaalta sopeutuminen ilmastonmuutoksen muokkaamaan maailmaan. Toisaalta se on kyllä ihmiskunnalle oikein kun miettii mitä kaikkea ikäbää ihmiset ovat tehneet tälle yhdelle arvokkaalle ja ainutlaatuiselle Maapallolle jota ei ole toista. Ensimmäinen ihmisten tekemä virhe oli saalistaa eläimiä sukupuuttoon, toinen virhe oli ryhtyä viljelemään maata ja kolmas enskmmäisistä virheistä oli perustaa kaupunkeja.


    • biokemiallinenvälivaihe

      Tekoäly vaatii ihmisenkaltaisen eliön syntyäkseen.
      Tietotekniikan evoluutio on huimaan, ihminen on se bakteeri tietokoneelle.

    • Skynettulee

      Skynet toimintaan ja tuho ihmiskunnalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6128
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5587
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2046
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1758
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      118
      1639
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1603
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1177
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      988
    Aihe