Kemijärven ABC

Abc:llä aivan mahtava meininki iltaisin. Oikea nuorisotila.
1387807
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 138

Vanhimmat

onko kemijärvellä muka vielä nuorisoa?

Äänestä

Mieluummin nuoret ostamassa hampurilaisia kuin vanhat ukot juomassa vettä.

Äänestä
  • kossua ne juo povarista

    Äänestä

Alaikäiset pelaavat kolikkopelejä,eivät usko henkilökunnan kieltoja.
Sotkevat paikkoja,karkkipaperit,juomapurkit ym. Lattialle nakkovat ja meluavat,niinkuin lapset ainakin.

Äänestä
  • tehkää ilmoitus viranomaisille jos pelataan kielletyjä pelejä
    järjestys tulee

    Äänestä

  • Niin ja teranssin "lattialle" limpitty räkää YÖK, YÖK. Tuskin het kotonaankaan räkivät parvekkeen lattialle ym. Surkeea vapaaa kasvatuksen hedelmiä!

    Äänestä

ja mitä nää marttakerholaiset tekee siel?

Äänestä

Sama se nuoriso,muttei sinne viiti mennä kun sama ukkotokka mouruaa päivästä toiseen kantapöydässä.Eikö sitä voisi jo hajottaa.Inhottaa käydä asioilla kun siinä mollottavat tyhjää jauhaen.

Äänestä
  • juurikin niin,,ja kesällä ne jo siinä ovisuussa terassilla ovat kyttäämässä..enpä sit ole siel enääm käynytkään.

    Äänestä

  • 4rp34 kirjoitti:

    juurikin niin,,ja kesällä ne jo siinä ovisuussa terassilla ovat kyttäämässä..enpä sit ole siel enääm käynytkään.

    Menehän juoppojen pöytään pari juoppoa jo odottaa.

    Äänestä

Äijät mollottaa kuin lehmä uutta navettaa.

Äänestä

Sellaisia ne nyky lapset ja nuoret, mitä vanhemmat eellä niin pienemmät perässä. Ei omena kauas puusta putoa. Kotoa se esimerkki ja kasvatus lähtee.

Äänestä
  • Ja kuka näille vanhemmille antanu opetuksen ;) oikeessa oot ei ne omenat kauas puusta putoa

    Äänestä

Samaan aikaan minusta tuntuu hyvältä ja oikealta, että britit päättävät, pääsenkö maahan, ja jos pääsen, millä ehdoilla. Siis britit, en minä itse tai joku EU-tuomioistuin.

Äänestä

Jos yhtään tunnette ko huonosti käyttäytyviä kakaroita niin ilmoittakaa hyvät ihmiset vanhemmille. Itse en kyseisessä puljussa asioi mutta tiedän että lapset käyvät välipalalla jos ovat tuntikausia liikkeellä kaveriporukalla. Ja todellakin haluan tietää jos omat tai edes naapurin penikat räkivät ympäriinsä ja roskaavat.

Äänestä
  • Ei ne vanhemmat välitä kun päästävät alaikäiset pörräämään kylälle yömyöhään. Saavat ryypätä rauhassa.

    Äänestä

itekki ootta kuiten nuorena istuneet baareissa tai huoltiksilla ja samalla lailla käyttäytyneet että vain muista ja osa varmaan istuu vielä 50 vuotta myöhemminki, hyvä että on muutama nuori vielä jälellä. muualta muuttaneet on mulle ainaki kehuneet kemijärven nuoria viksuiksi verrattuna etelämpänä oleviin ja oon itekki samaa mieltä

Äänestä

muutos on tultava

Äänestä

Siellä on ilmeisesti parempi majailla kun enerkiajuomat yms.lähellä eikä ole valvontaa niin kuin nuokkarilla. Siellä saa vapaasti mellastaa porukalla. Eikö jotku nuoriso-ohjaajat, lastenvalvoja ja viranomaiset voi puuttua asiaan kun alaikäiset siellä pörräävät iltamyöhään.

Äänestä

Sätkää käärivät pöydissä. Tulee koko kirosana kirjo opittua. Mahtava käydä pienten lasten kanssa syömässä. Vartijaa se paikka tarvis.

Äänestä

Nuoret käyvät siellä yleensä silloin kun nuoriso tilat ovat kiinni ja kuka ulkona kylmässä haluaisi käydä kavereita katsomassa kun ne asuvat toisella puolella kylää

Äänestä

MITÄS TE OOTTE VANHEMPIA HAUKKUMAA EIKÖHÄN SE OLE IHAN ISOJEN LAPSIEN OMA VIKA JOS NE SOTKEE JNE... EINE VANHEMMAT VARMAAN HALUA ETTÄ NIITTEN LAPSET TUOLLA TEKEE TÖRKEYKSIÄ JA SOTKEVAT. AATELKAA TEKI VANHEMMAT SITTE JOS TEIDÄN LAPSET SOTKIS ABC:LLÄ JA TUUTTE TÄNNE SANOMAA ETTÄ JOO SE RIIPPUU KASVATUKSESTA JA SIT NE ONKI TEIDÄN OMIA PENSKOJA EISE MONESTIKKAAN MENE NIIN VAIKKA KUINKA NIIN HALUAISIMME... MINÄ USKON NÄIN ETTÄ KYLLÄ NE ISOT LAPSET OSAAVAT PÄÄTTÄÄ ITSEKKIN SOTKEVATKO VAI EIVÄT. EI SIIHEN PALJON VANHEMPIEN OPETUKSET AUTA !

Äänestä

Jöntterin veivuussa ollu nuoret

Äänestä

Mutta ihan normaalia vittu

Äänestä

Ennemmin nuoret sielä kuin jotku vanhat ukot päivästä toiseen rupattelee siellä menemään

Äänestä

Ja hommatkaa nuorisotilat auki koko viikon ja sitten tulkaa huutelee vihhudds

Äänestä

saatana antaa olla penikoitten ei ole niin vakavaa.

Äänestä

SUKLAAKAKUN TEKO OHJE
Voitele ja korppujauhota halkaisijaltaan 24 cm:n irtopohjavuoka. Sulata suklaa ja margariini yhdessä vesihauteessa. Vatkaa munat ja sokeri kuohkeaksi vaahdoksi. Lisää sulatettu ja jäähdytetty suklaa-rasvaseos.

Siivilöi kaakaojauhe jauhojen sekaan ja sekoita kuivat aineet keskenään. Lisää jauhot kevyesti nostellen taikinan sekaan. Levitä taikina tasaisesti vuokaan ja paista kakkua 175 asteessa noin 45 minuuttia.

Valmista kuorrutus. Kuumenna kerma kattilassa, mutta älä keitä. Lisää sekaan suklaa ja margariini. Sekoita, kunnes kuorrutus on tasaista. Anna jäähtyä hieman ja kuorruta kakku.

1Äänestä

antaa niiden lasten olla rauhassa ei ne haittaa jos vähä sotkee siivoojat siivoo

Äänestä

semmoset flowt sieltä hehehehe

Äänestä

joujoujou jou kou hou pou tou lou kou

Äänestä
  • Kirjoititko itse koko sarjan? Numeroita ainakin sarjanumeroksi asti. Pelkäätkö kantapöytäsi olevan varattu ja veden loppunut nuorten takia?

    Äänestä

Menkää ite niille nuorille sanomaa jos nui paljo persettä kutittaa

Äänestä

Persesilmäjätkä pääsi vauhtiin.

Äänestä

Kannattas hiukan pitää silmällä omia penskoja etteivät joudu pahoille teille. pikku penskat sauhuttelee sätkää ja kun tiedetään että paikkakunnalla liikkuu muutakin. Eilen vasta telkkarissa poliisi sanoi nuorten alkoholin käyttö vähentynyt mutta mm. huumeiden käyttö lisääntynyt. kyllä nuoret osaa kotona vedättää että pääsevät kaupungille.

Äänestä
  • ;)))

    Äänestä

  • Nannet sielä myy hassista kempassa ja roissa

    Äänestä

olokaa perkele aikuisia äläkää täälä kirjotako menkää niille viimeisille kemijärven nuorisoille sanomaan tosta :DD PS mie voin tulla sanomaan ku sinne voi tulla ku paska ei enään haise ku sellu tehdas on suljettu :D

Äänestä

Laittaisivat vähän edes heijastimia kun kulkevat abc:ltä tien yli st1lle. Tummat vaatteet ei erotu tälläisilla kelillä. Kulkisivat edes liikennevalojen kautta ennen kuin joku jää alle.

Äänestä
  • Ei nuoret ole tuohon asiaan yksin syyllisiä, ei kato ikää huonosti heijastimien käyttäviin kulkijoihin.

    Äänestä

  • Pääasiassa nuoria vaeltaa valtatien yli. Ilmeisesti eivät jaksa kiertää liikennevaloista tai henki riepu ei ole kovin kallis. Rekka ei kovin nopeasti pysähdy jos tulee särkikankaan suunnalta. Poliisilla olis hyvä käydä hieman tsiikaamassa tuota touhua.

    Äänestä

ABC:llä tarvitaan jokainen kassakoneen kilahdus. Ne pävittäin pörräävät ikämiehet kuuluvat asiaan, vaikka rehellisesesti sanottuna he asiakkaina ovat vähätuottoisia. Päästöjä toki tulee: vessan ovi heilahtaa tuon tuosta.

Nuoriso puolestaan on vähätuottoista ja valvottavaa, mutta jossakin heidänkin pitää saada olla. Samat nuoret siellä pyörivät. Eikö koulu anna läksyjä?

Osuustoiminnallisen yrityksen pitäisi tuottaa ainakin nollatulos. Miten mahtaa olla Kemijärven ABC:llä? Meistä asiakkaista se tulos riippuu.

Mutta tarvitsemme ABC:tä jo imagon vuoksi. Se minareetti tosin on turhan korkea, kun se kilpailee kirkon tornin kanssa. Muutoinkin ne kilpailevat ihmisten ajanvietosta.

Tähän on tultu, mutta ei mitään uutta länsirintamalta.

Äänestä

seurasin tässä yksi ilta kun nää nuorisojoukot piti siel älämölöö,,nainen kassalta kävi jo pari kertaa niitä kullannuppuja komentaa mut eihän se mitään auttanut,pari nuorta romaanipoikaa pyörittelivät pöydäs "sätkiä" ?? joita sit kimpassa kävivät imemässä nurkan takana nuorten n13-14 v tyttöjen kanssa..
kannattee vanhempienkin ihan käydä joskus iltasel vaik kaffil siel ja seurata tätä apina laumaa mitä hommaavat.

Äänestä
  • Mitä se jos nuoriso siellä käy,mutta kävimpä itsekin aamupäivällä siellä niin sama ukkotokka taas mollotti kantapöydässään isolla äänellä ohikulkevia kommentoiden.Tämä se vasta ärsyttää.Haluttais käydä siellä syömässä muttei viitsi kun ne isomahaset ukot siinä arvostelee kanssa matkustajia.Miksi NIITÄ ei sieltä häädetä???Ei niillä näyttänyt vesilasia kummempaa olleen edessään.

    Äänestä

  • mummukka53 kirjoitti:

    Mitä se jos nuoriso siellä käy,mutta kävimpä itsekin aamupäivällä siellä niin sama ukkotokka taas mollotti kantapöydässään isolla äänellä ohikulkevia kommentoiden.Tämä se vasta ärsyttää.Haluttais käydä siellä syömässä muttei viitsi kun ne isomahaset ukot siinä arvostelee kanssa matkustajia.Miksi NIITÄ ei sieltä häädetä???Ei niillä näyttänyt vesilasia kummempaa olleen edessään.

    Ei voi häätää. Siellä istuvat kemijärven aivot. Ne tietävät enemmän kuin kaupunkin päättäjät. Heiltä voi käydä kyselemässä mitä täällä kempassa pitäs tehä ja mitä ei. He kait pitää pystyssä koko ABC?

    Äänestä

  • mummukka53 kirjoitti:

    Mitä se jos nuoriso siellä käy,mutta kävimpä itsekin aamupäivällä siellä niin sama ukkotokka taas mollotti kantapöydässään isolla äänellä ohikulkevia kommentoiden.Tämä se vasta ärsyttää.Haluttais käydä siellä syömässä muttei viitsi kun ne isomahaset ukot siinä arvostelee kanssa matkustajia.Miksi NIITÄ ei sieltä häädetä???Ei niillä näyttänyt vesilasia kummempaa olleen edessään.

    Se ukkotokka on rakentaneet tämän maan hyvinvoimaiseksi, eivät ole sossunluukkuja tarvineet, ja nyt voivat istua hyvällä omalla tunnolla, vaikka aamusta iltaan. Mutta näitä huonosti kasvatettuja penskoja voi halveksia.

    Äänestä

  • ymmärsitkö kirjoitti:

    Se ukkotokka on rakentaneet tämän maan hyvinvoimaiseksi, eivät ole sossunluukkuja tarvineet, ja nyt voivat istua hyvällä omalla tunnolla, vaikka aamusta iltaan. Mutta näitä huonosti kasvatettuja penskoja voi halveksia.

    https://www.youtube.com/watch?v=arKxCiTZoyQ ukkotokalla hyvät geenit

    Äänestä

  • ymmärsitkö kirjoitti:

    Se ukkotokka on rakentaneet tämän maan hyvinvoimaiseksi, eivät ole sossunluukkuja tarvineet, ja nyt voivat istua hyvällä omalla tunnolla, vaikka aamusta iltaan. Mutta näitä huonosti kasvatettuja penskoja voi halveksia.

    Kyllähän se ukkotokka ei ole töissä itseään rasittaneet. Saikun perään saikkua ja eläkkeelle viidenkympin pinnassa. Pahimpia juoruakkoja koko pitäjässä. Puheissa ollaan tieto- ja tekomiehiä mutta käytännössä ei pystytä tekemään mitään. Ne on niin huonokuntoisiakin, että kotona akat pukkaavat lumetkin ja pukevat vaatteet päälle.

    Äänestä

  • Kurvelo kirjoitti:

    Kyllähän se ukkotokka ei ole töissä itseään rasittaneet. Saikun perään saikkua ja eläkkeelle viidenkympin pinnassa. Pahimpia juoruakkoja koko pitäjässä. Puheissa ollaan tieto- ja tekomiehiä mutta käytännössä ei pystytä tekemään mitään. Ne on niin huonokuntoisiakin, että kotona akat pukkaavat lumetkin ja pukevat vaatteet päälle.

    Nii ! Ja vielä akat pukkaa vielä akkojakii kun huonokuntosilla ukoilla lerppuu!

    Äänestä

eikö ole tullut muutosta?

Äänestä

Johan nuorison jossakin pitää saada värjötellä. Kaupungin nuorisotila on täysin kriminalisoitunut jossa ainoastaan cooleimmat nuoret saavat olla. Kaiken huippuna Kallaanvaaran ENTINEN NUORISOTILA on muutettu mummojen kutomapaikaksi huhujen mukaan. Saapahan se vähäinenkin nuoriso olla pahan teossa että vanhukset pääsee kirvaamaan nuorten tekosia...

Äänestä
  • Onko valvonta löystynyt aikaisemmasta vai miksi vain hulikaanit saa mellastaa ntiloilla, ainaki aikaisemmin on ollut valvontaa ja käynyt monenlaisia nuoria, mitä olen nuorilta kuullut ja ollut kohtelu kaikille samanlaista taustoista huolimatta.

    Äänestä

eikö siihen tule korjausta? laittakaa tämän sivun linkki menemään, auttaisikohan? yleensä julkisuus panee toimimaan! laittakaa vistiä pomoille Helsingin suuntaan!

Äänestä

ei ole tietoa siitä tämän ruudun takana istuvalla ja abc:tä karttavalle, mikä on totuus tässä asiassa, onko levottumuutta aiheuttavat nuoret paikalla vai ihan kiltisti istuvat nuoret viettämässä iltaa, nämä joilla ei ole paikkaa olla missään, kotiin ei voi kokoontua eikä paikkaa ole sitten muualla

Äänestä

Kyllä pojat osaavat nätistikkin olla. Välissä meno riehaantuu mutta eikai kukaan jaksa möllöttöö päivää kotona sängynpohjalla hyvä että ovat kavereiden kanssa!

Äänestä

Vieläkö hänet saisi tuottamaan, Meinaan Kemijärven ABC ei tällä konseptilla tuota tarpeeksi. Sippiukkojen ja yhtä sipissä olevien nuorten oleilu ei tuota. Mutta aidossa osuuskauppahengessä tietysti ja siltä näkökannalta menee hyvin.

Se kaupankäynnin idea perustui sille ajalle ja ajatukselle, että muut kaupat menevät kiinni aikaisin, jolloin kansa kävisi einespitsansa ja kaljansa ostamassa ABC:ltä. Mutta ne eväät on syöty.

Muuta on keksittävä lisäksi. Olen osuuskauppalainen ja halauaisin paikan menestyvän.

Äänestä
  • Miten niin sippiukkojen ? Non rahamiehiä kaikki jokka siellä päivästä toiseen päivystävät. Ja sit vielä non viisaita. Kannattaa käy jututtamassa niitä niin sivistyy...

    Äänestä

Tänään oli taas nuorisoa kovasti.Tuli p:tä ja v:tä oikein urakalla. Ei sinne viitti lasten kans mennä.

Äänestä
  • etsivä nuorisotyö paikalle ja ikinuoret haltuun

    Äänestä

  • uo6l49676 kirjoitti:

    etsivä nuorisotyö paikalle ja ikinuoret haltuun

    Miten etsivä nuorisotyö tähän keskusteluun liittyy??????

    Äänestä

Aikuiset ihmiset itkevät netissä kun nuoret käyttäytyvät huonosti ja kiroilevat. Eikö meän aikuisten tehtävä ole kasvattaa niitä nuoria ja käydä ihan kasvotusten sanomassa, että tuommoinen käytös ei ole sopivaa? Tuskin ne täältä netistä oppeja lukee, vaan pitää osata avata se suu aikuisilla ihmisillä ja sanoa mikä käytös ei oo suotavaa, ei täällä itkeminen auta. Me näytetään sitä esimerkkiä heille. Rakkautta ja rauhaa

Äänestä
  • Joo menehän kertomaan sille säkille rauhasta ja rakkaudesta.

    Äänestä

Muistatteko ennen vanhaan, kun S-Market oli siellä Kuumaniemen torin kauniin maiseman lähellä? Siinä S-Marketin kulmilla monta kaupunkimme "maamerkkiä" päivysteli, juttelivat ihmisille.

Äänestä

Nykyinen TB huoltoasema tulee tulevaisuudessa palvelemaan moskeijana. Moni ei halua uskoa kuitenkin Kemijärvelläkin vielä sellainen on. Maahanmuutto tulee lisääntymään räjähdysmäisesti. Lappi tulee olemaan kysytty sijoituspaikkana.

Äänestä
  • Tehtaan piipusta ne mantrat kajahtaa eikä rukoukset minareetista. Sama mantran kailotus käy aina ku isopyörä haluaa itelle potin kerätä. Jos Kemijoki paskotaan, niin kuka piru haluaa tänne jäädäkään muut ko ulkomaantulijat.

    Äänestä

pub Uitto kemijärvelle, kun täällä on jo Uitto S-Market, olisi vain laajentamista,
jos kaikki ei mahdu ABClle tai siellä majailee pubiin kuuluvaa henkilöitå

Äänestä
  • Mitäs järvessä uitetaan, sellupaskaa?

    Äänestä

  • Voi voi, tätä kommentointia.
    Minä kyllä sanon, että Kemijärvellä vanhemmat eivät välitä lapsistaan. Nuoriso koulusta jää kylän pintaan ja siittä nuorisotiloille ja siellä ollaan 8 saakka ja sen jälkeen abc:lle. Kotiin valutaan ehkä klo 22 jälkeen. Viikonloppuisin vanhemmat jopa lähtevät kotoaan pois, että nuoret saavat järjestää kotibileitä. Nuoret hokee vi... ja vievät vanhempia ku pässiä narussa. Aukaskaa nyt vanhemmat ne silmät ja välittäkää niistä lapsista! Kohta on myöhästä välittää, kun joutuvat isompien rattaiden vietäväksi. Vielä lisään, että vanhemmat hyväksyvät kun tytöt ovat 13-15 v yöt ajella yli 20 jätkien kans ympäri lappia, missä vika? Poissa silmistä, poissa mielestä??! Poijathan on mielissään ku saavat sakkolihaa...... HERÄTKÄÄ VANHEMMAT!!!

    Äänestä

Semmosia ne nuoret on, aina ollut. Niiden turhautuminen on varmaan aika suurta, mitä helvettiä ne voi Kemijärvellä tehdä? Ei siellä ole mitään. Järjestäkää niille nuorille tekemistä, älkääkä kitiskö täälä. Aikuset ihmiset saatana, loputonta paskaa jauhaa. Vitun kumipäät.

Äänestä
  • terveisii vaan kaupunginhallituksen kumipäille

    Äänestä

ei ole olleet,ei ennen menty paikallisen huoltoaseman nurkille polttaan kukkaa.
pennut viel sisällä istuvat ja käärivät sätkiä..ja kukka haisee..

Äänestä
  • Spdså puhuu asiaa.

    Äänestä

jospa tietäisivät kaiken...
sen minkä taakseen jättää sen eestä löytyy

Äänestä
  • ... ja terveisii vaan kaupunginhallituksen kumitelapäille.

    Äänestä

WC-kukanko ovat tuikanneet sytkärillä tuleen.

Äänestä

voi hirveetä...

Äänestä

kuka? mikä? ajaa nuoret ABC:lle!

Äänestä
  • Kaupungin pamput! Viekää viimesetkin meiltä!

    Äänestä

Mahtava paikka katella timmiä mimmiä. Yläpeukku.

Äänestä

Voe vei...Kemijärvi EI ole koskaan välittänyt nuorista...siksipä he ovat lähteneet pois?.. Ñiinpä...jotku kemppalaiset lähti muualle...useimiten Ouluun ...(siellä on paljon kemppalaisia) joista harva palaa kemppaan. Tamrella on 80-luvulla syntyneitä kemppalalaisia jotka eivät koskaan palaa kemppaan. Se on tosi asia samalla murheellinen.

Äänestä

Onhan se paikallinen setien, tätejen ja varsinkin kisakireiden mimmien paikka. Arvostan kokoelmaa nähdä nuorta lihaa

Äänestä
  • Kukaan ei ota vastuuta. Lastensuojeluilmoitus pitää tehdä, jos on aihetta. Ilmoittamatta jättäminen voi olla rikos...

    Äänestä

  • missä etsivä nuorisotyö?

    Äänestä

Missä lasten VANHEMMAT?

Äänestä
  • Mitä vitun hirveetä??? HERÄÄ jo siitä ruususen unesta, tämä on suomessa tätäpäivää !!!

    Äänestä

  • Vituttaaruususet kirjoitti:

    Mitä vitun hirveetä??? HERÄÄ jo siitä ruususen unesta, tämä on suomessa tätäpäivää !!!

    Se mikä ei ole oikein, pitää muuttaa. Vai hyväksytkö sinä, vituttaaruususet, ihan kaiken mitä "tässä päivässä" tapahtuu?

    Tätäpäivää. Että on köppänää kieltä.

    Äänestä

Pysykää aiheessa, te maailman suurimmat ja pahimmat köppänät, te jotka luuraatte täällä yötä päivää, kirjoittakaa, ottakaa kantaa puheen olevaan asiaan ja äläkää alkako haukkumaan kirjoittajia milloin miksikin! Hullu puheistaan tunnetaan, sydämen kyllyydestää suu puhuu ja että silleen. Haukkuminen kertoo siis enemmän kirjoittajasta itsestään kuin muusta. Eihän paskasta lähde muuta hajua kuin paskan hajua!

Äänestä
  • Juuri sinä Että_on_köppänää olet se, joka toisia koko ajan halveksii jokaisessa ketjussa.

    Äänestä

  • Juu on se vanhapiika ja sietämätön onkin. Katkeruus kaunistaa.

    Äänestä

Järjetöntä että suunnittelevat yhtä koulua kaupunkiin. Silloin ei ole mahdollisuutta vaihtaa koulua jos on koulukisattu tai kaikkien pitäs katsoa näitä hilluvia oppilaita samassa koulussa. Kuinkahan pystyvät valvomaan tupakoinnin ja nuuskan käytön joka on ala-koululaisten harrastus jo. Näyttöä on näistä vapaa aikana hilluvista nuorista joista ei vanhemmat tunnu välittävän tai usko omien kullan nuppujen sortuvan moiseen. Sosiaaliviranomaisten pitäs ottaa pikkusen vakavemmin näiden nuorten pahoinvointi. Kaupunki säästää aivan väärästä paikasta kun kyseessä on lasten tulevaisuus ja jos koulu menee hunningolle niin tulevaisuus ei ole enään kovin kaksinen.

Äänestä

meillä on niin hölmöt päättäjät ja esittelijät, etteivät tajua että kaksi on parempi kuin yksi, valinnan mahdollisuus on parempi kuin yksi tilanne ja kun hillatiellä on monenlaisia ongelmia niin miten muka nykyinen rehtori hoitelisi kaiken

äly hoi älä jätä!

Äänestä
  • päättäjät ja esittelijät niin hölmöjä, että kuvittelevat rehtorien istuvan tyhjän panttina. kyllä ne painavat pitkää päivää. hyvä säästökohde olisi osaamaton hallinto-osasto, jossa on liikaa väkeä. konsultteja palkkaavat joka asiaan.

    Äänestä

niinpä niin

Äänestä

Ja kokoontuuhan ne koiliskemijärven Martat RY siellä myös. Antakaahan junnujen olla illanvietossa saakelin köpöt

Äänestä
  • vahtaavat junnuja

    Äänestä

  • ränniremppa

    Äänestä

kerrankin joku puhuu vähän mutta asiaa täälä

Äänestä

Eikö sitä paikkaa saa siistittyä. Penikat vetää sätkää oven suun teranssilla.

Äänestä
  • huru-ukot sielä kossua ryystää pullo on pöyän jalakaa vasten

    Äänestä

  • Hyvä jos oven suulla eikä omalla suulla.

    Äänestä

Kuuluisin paikka Kemijärvellä tuo ABC, jo Särkikankaalla turistiauto pysähtyi ja ikkunan auki vääntämisen jälkeen möreällä tiedusteltiin, missä on ABC?

Äänestä
  • ...sanoo pierevä ope? olikkos tänään apsin tuulikaapissa ko haisi?

    Äänestä

  • On se ollu, käki näki.

    Äänestä

miten nyt ABC:llä kun on kesä? vieläkö pörräillään?

Äänestä

on se hyvä että sentään joku ABC antaa lapsille suojaa olla iltasella jossain

Äänestä

Mitä aabeeceelle kuuluu?
Vieläkö kaupungin nuorisotila sijaitsee aabeeceellä?

Lopettakaa puhuminen jos ette edes yritä tehdä mitään!

Vithuttaa tämmöinen pöydän takana puhuminen!

Missä on kaupungin etsivä nuorisotyö! Missä? Kyllä aikanaan esittäydyttiin, mihin se työ jäi vai oletteko uupuneet työn alla?

https://keskustelu.suomi24.fi/t/15373119/kemijarven-kouluverkko-valituksen-kohteena

Ikävää kirjoittelua:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15034502/kemijarven-abc
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15275430/aly-hoi!!!!!!!!!!!!

Äänestä

Onko ABCllä nuoret vai jyllääkö ne nyt Taivaan tulien aukion esiintymislavalla? Näin kerran että siellä oli jopa yövytty!

Etsivät_löytävät_jos_tahtovat!

Äänestä

onko ne nyt siirtyneet tuhoamaan taivaantulien toria? kivetystä kiviä irrotettu?

Äänestä

Tehneet useasti ilkeyksiä, paikalla käynyt poliiseja ja pyydetty vanhemmatkin paikalle. Ei ole ihme että hajottavat paikat kun pyörivät mustalais porukan kanssa. Osa nuorisosta käyttää päihtymis tarkoitukseen kaikki mikä saa pään sekaisin käsidesistä alkaen. Ei ole hyvä että kaupunki säästää vääristä asioista että nuorille ois harrastus mahdolisuuksi ja nuorisotila jossa viettää aikaa valvotusti. Meno menee pahemmaksi jos koulut vielä yhdistetään. Nyt jo on nuorisolla tupakat ,nuuskat ja muut aineet että saavat päät sekaisin.

Äänestä
  • Ois heleppo homma järjestää valvonta sinne ABC:lle. Sielähän istuu se vakio kööri joka aamu ja ilta niitä joutoukkoja. Kaupunki vois tarjota pullakahveet niille et ne panis nuorison järjestykseen. Niillä ei ois poissaololja työaikana....

    Äänestä

Missä etsivä nuorisotyö? Toimiiko se? Maksetaanko turhaan palkkaa?
Missä seurakunta? Jumalan lapset hakoteillä!
Missä meidän älykkäät valtuutetut jotka ovat yhdistämässä kolme koulua yhdeksi ja saavat kaikki nuoret yhteen sekoilemaan?

Äänestä
  • Älykkäät valtuutetut ???

    Äänestä

Jos meillä on älykkäitä valtuutettuja, niin ne kyllä toimivat - nyt jos koskaan! Nuoriso voi pahoin. Koulussa järjestysongelmia. Juodaan käsidesiä humaltumistarkoituksessa. Kondomia maassa ollut ainakin Taivaan tulien aukiolla jne.

Äänestä
  • Kyllä son nuorten vanhempien asia pitää penskat kurssa ja nuhteessa. Ei politikot jouva nyt penikoiden asioita hoitelemaan. Ne puuhaa uutta tehasta koko sakki.

    Äänestä

Alkaa huolestuttamaan tuo nuorison touhu. Henkihän se lähtee jos käsidesit yms. juodaan. Osalla ilmeisesti vanhemmat ostaa röökitja perjantai pullot. Saavat penskat pois kotoa ettei tarvitse tapella ja saa itse ryypätä rauhassa. Jos nyt on jo järjestys ongelmia kouluissa niin mitä sitten kun kaikki lyödään yhteen. Kuka hullu tuota porukkaa haluaa opettaa jos ei tunneilla ole minkäänlaista rauhaa muilla opiskella. Häiriköt pois kouluista.Sijoittaisivat koulukotiin tai opetusvastuu vanhemmile ja käyvät koulun tenttimällä ettei muiden tarvitse kärsiä näistä hulikaaneista.

Äänestä

Täyttä asiaa puhut Sinä Voihelvetti! Ja kun kaikki sairaat ja hullut lyödään yhteen, mitä muuta siitä seuraa kuin se, että ilo, hulluus, kauhu yms. ovat ylimmillään. Tosi tyhmää touhua päättäjiltä lyödä kaikki yhteen! Eipä paljon päätä palele.

Äänestä
  • Koulu maailma on ilmeisesti muuttunut niista ajoista kun kävin koulua. Silloin ei opettajille tulkutettu vaan kunnioitettiin ja pelättiin jos joutuu rehtorin juttusille ja minkälainen häpeä se olisi ollut. Onko nyky kasvatus tosiaan noin retuperällä ettei lapsia saada kuriin. Ei ole hyvä lyödä isoa porukkaa yhteen jos kerran kaupungissa on isoja ongelmia nuorison kanssa. Ongelma tulee räjähtämään käsiin ja viran omaiset työlistettyjä näiden kanssa. Olisko päättäjillä aika istahtaa ja miettiä mikä on paras tapa hoitaa asia. Nuuskat ja huumeet on ilmeisesti jo rantautuneet nuorison pariin. Ei alakoulu ikäisten vielä pitäs pörrätä kaupungilla humalassa, vanhemmilla olis peiliin katsomisen paikka. Häpeällistä jos ei pysty pitämään huolta omista lapsista. Malli lähtee kotoa ja sen näkee ja kuulee kyllä.

    Äänestä

Meidän pitäisi kyllä ymmärtää näitä erityisoppilaita!

Äänestä

Kemijärven kultuuripalkinto pitäs antaa ABC:n joutilaille ukkokööriläisille.

Äänestä

käväistään kun ennätetään

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Tarttiteheräjotain kirjoitti:

Abc:llä aivan mahtava meininki iltaisin. Oikea nuorisotila.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu