Hei! Oon 14v tyttö ja haluaisin alottaa vegaanisen ruokavalion. Suurimmaks osaks varmaa mun aknen takia mulla on lievä akne. Voisko se auttaa? Mut siis mitä te syötte päivässä te jotka ootte vegaanisia? Mitä syötte aamupalaks tai lounaaks? Tai onko teillä vinkkejä mitä vois syödä esim ennen kun lähden kouluun? Ja mietin et mitä teidän lautasella on niiku kasvisten lisäks? Ja millä korvataan liha ja siitä saadut ne proteiinit (?)
Kiitos vastanneille ja laittakaa vinkkejä myös miten voi saada aknea pois ku mulla on rippi konfirmaatio ens vuonna joskus kesäl et onko mahollist saaha suht hyvi iho kuntoo enne sitä?😄🤔
Vegaaniset
9
748
Vastaukset
- Zedä
Kannattaa liittyä vegaanihaasteeseen:
www.vegaanihaaste.fi
Saat päivittäisen uutiskirjeen jossa on erilaisia ruokaohjeita, tuotevinkkejä ja muuta apua alkuun :) Lisäksi saat itsellesi tuutorin jolta voi kysyä mitä vaan mieltä askarruttavaa.
Vegaaniruokavalion vaikutukset on täysin yksilöllisiä, joillakin ne on saattaneet vaikuttaa esim ihon kuntoon. Kannattaa muistaa että iho-ongelmat on ikäiselläsi täysin normaaleja, ja ne kyllä katoaa kasvaessa ilman poppaskonstejakin, vaikka niitä yritetään joka paikassa markkinoida.- Zedä
Saat myös munaa!
- KaunisIho
Akne paranee sillä että et käytä mitään saippuaa ja pesunesteitä kasvoihisi ja peset kasvot pelkällä vedellä. Juo paljon vettä, nuku riittävästi ja ulkoile.
Kannattaa myös syödä monipuolisesti, eikä alkaa kasvissyöjäksi, koska heillä on usein harmaa ja "kulahtanut" iho. Olisiko eläinperäisen kollageenin puutetta? Kasvissyöjillä iho vanhenee ennen aikojaan.
Jos kuitenkin ryhdyt kasvissyöjäksi, tutustu hyvin ruokakasveihin, ettei käy näin:
http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201710232200479996_u0.shtml - Akneton
En suosittele vegaaniksi alkamista. Monet jotka ovat alkaneet vegaaneiksi, niin ovat oman terveytensä vuoksi siirtyneet takaisin sekasyöjiksi. Aknea kannattaa hoitaa pesemällä ja käydä lääkärissä, saat perushoidon akneen.
- ööon
sen jälkeen siirtyneet sekakäyttäjiksi
- mehtästäjä
Elä vaan ruppee vegaaniksi se jos joku on sairaus.
- LuomustiHyvää
En ole vegaani, mutta aamupalani on vegaaninen. Syön hyvin haudutettua Elovena kaurapuuroa pakastemustikoiden kanssa.
Lihaa ei voi täysin terveellisesti korvata, mutta vegaanit korvaavat lihan yleensä kai palkokasveilla, metsäsienillä yms. kasviproteiineilla. Tai se olisi ainakin minusta paras tapa yrittää korvata liha. Myös pähkinöissä ja manteleissa on proteiinia hyvien rasvojen lisäksi. Pinaatista saa rautaa jnpp.
Sekasyöjänä syön myös paljon kasvirasvoja ja -proteiineja, mutta eipä ole tullut mieleenkään luopua kokonaan esimerkiksi kalasta, kananmunista ja maksasta. On vain tämä yksi elämä ja siitä pitää nauttia. Akne johtuu varmaan siitä että olet tullut murrosikään. Akne häviää luonnollsesti sitten kun olet kasvanut aikuiseksi.
- sedai123
Kaurapuuroa on oma aamiaiseni. En itsekkään tykkää mausta sellaisenaan mutta kun sekaan laittaa banaanin hienoksi pilkottuna, rouhittuja pellavansiemeniä, kanelia, pähkinöitä ym. niin on maukasta ja täyttävää.
Hedelmät on aina hyvä välipala.
Lounaiden/illallisten perustana voisi olla peruna, pasta, riisi, ohra, speltti, hirssi, tattari ym. josta saa tarpeeksi energiaa. Tumma/täysjyvät ovat terveellisempiä.
Proteiinia saa kaikesta ruosta mutta erityisesti palkokasveista (herneet, linssit, pavut), pähkinöistä, siemenistä (pellava, hamppu),. Ovat myös helppokäyttöisiä: pähkinöt voi syödä raakana, samoin siemenet, papuja löytää säilykkeenä ja herneitä pakasteena. Itse tykkään hummuksesta jota voi ostaa valmiina tai tehdä itse (kikherneistä tai härkäpapurouheesta).
Jos syö pääosin prosessoimatonta ruokaa (eli ei paljoa sokeria, valkoista viljaa, "roskaruokaa"), ei tarvitse juurikaan välittää proteiinin eikä muunkaan ravintoaineen saannista. On kuitenkin syötävä monipuolisesti ja tarpeeksi vihanneksia/kasviksia/hedelmiä joissa on paljon ravintoaineita. Ja B12 vitamiini tulee ottaa vähintään kerran viikossa yli 1000 mcg , samoin D-vitamiini talvella olisi hyvä harkita ottamista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1303837Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso83169Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai322854Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani122712Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1322423- 431931
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es611215"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For831156Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 781109Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t361109