Vegaaniset

Saturdayy1

Hei! Oon 14v tyttö ja haluaisin alottaa vegaanisen ruokavalion. Suurimmaks osaks varmaa mun aknen takia mulla on lievä akne. Voisko se auttaa? Mut siis mitä te syötte päivässä te jotka ootte vegaanisia? Mitä syötte aamupalaks tai lounaaks? Tai onko teillä vinkkejä mitä vois syödä esim ennen kun lähden kouluun? Ja mietin et mitä teidän lautasella on niiku kasvisten lisäks? Ja millä korvataan liha ja siitä saadut ne proteiinit (?)

Kiitos vastanneille ja laittakaa vinkkejä myös miten voi saada aknea pois ku mulla on rippi konfirmaatio ens vuonna joskus kesäl et onko mahollist saaha suht hyvi iho kuntoo enne sitä?😄🤔

9

726

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Zedä

      Kannattaa liittyä vegaanihaasteeseen:
      www.vegaanihaaste.fi
      Saat päivittäisen uutiskirjeen jossa on erilaisia ruokaohjeita, tuotevinkkejä ja muuta apua alkuun :) Lisäksi saat itsellesi tuutorin jolta voi kysyä mitä vaan mieltä askarruttavaa.

      Vegaaniruokavalion vaikutukset on täysin yksilöllisiä, joillakin ne on saattaneet vaikuttaa esim ihon kuntoon. Kannattaa muistaa että iho-ongelmat on ikäiselläsi täysin normaaleja, ja ne kyllä katoaa kasvaessa ilman poppaskonstejakin, vaikka niitä yritetään joka paikassa markkinoida.

      • Zedä

        Saat myös munaa!


    • KaunisIho

      Akne paranee sillä että et käytä mitään saippuaa ja pesunesteitä kasvoihisi ja peset kasvot pelkällä vedellä. Juo paljon vettä, nuku riittävästi ja ulkoile.

      Kannattaa myös syödä monipuolisesti, eikä alkaa kasvissyöjäksi, koska heillä on usein harmaa ja "kulahtanut" iho. Olisiko eläinperäisen kollageenin puutetta? Kasvissyöjillä iho vanhenee ennen aikojaan.

      Jos kuitenkin ryhdyt kasvissyöjäksi, tutustu hyvin ruokakasveihin, ettei käy näin:

      http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201710232200479996_u0.shtml

    • Akneton

      En suosittele vegaaniksi alkamista. Monet jotka ovat alkaneet vegaaneiksi, niin ovat oman terveytensä vuoksi siirtyneet takaisin sekasyöjiksi. Aknea kannattaa hoitaa pesemällä ja käydä lääkärissä, saat perushoidon akneen.

      • ööon

        sen jälkeen siirtyneet sekakäyttäjiksi


    • mehtästäjä

      Elä vaan ruppee vegaaniksi se jos joku on sairaus.

    • LuomustiHyvää

      En ole vegaani, mutta aamupalani on vegaaninen. Syön hyvin haudutettua Elovena kaurapuuroa pakastemustikoiden kanssa.

      Lihaa ei voi täysin terveellisesti korvata, mutta vegaanit korvaavat lihan yleensä kai palkokasveilla, metsäsienillä yms. kasviproteiineilla. Tai se olisi ainakin minusta paras tapa yrittää korvata liha. Myös pähkinöissä ja manteleissa on proteiinia hyvien rasvojen lisäksi. Pinaatista saa rautaa jnpp.

      Sekasyöjänä syön myös paljon kasvirasvoja ja -proteiineja, mutta eipä ole tullut mieleenkään luopua kokonaan esimerkiksi kalasta, kananmunista ja maksasta. On vain tämä yksi elämä ja siitä pitää nauttia.

    • Akne johtuu varmaan siitä että olet tullut murrosikään. Akne häviää luonnollsesti sitten kun olet kasvanut aikuiseksi.

    • sedai123

      Kaurapuuroa on oma aamiaiseni. En itsekkään tykkää mausta sellaisenaan mutta kun sekaan laittaa banaanin hienoksi pilkottuna, rouhittuja pellavansiemeniä, kanelia, pähkinöitä ym. niin on maukasta ja täyttävää.

      Hedelmät on aina hyvä välipala.

      Lounaiden/illallisten perustana voisi olla peruna, pasta, riisi, ohra, speltti, hirssi, tattari ym. josta saa tarpeeksi energiaa. Tumma/täysjyvät ovat terveellisempiä.

      Proteiinia saa kaikesta ruosta mutta erityisesti palkokasveista (herneet, linssit, pavut), pähkinöistä, siemenistä (pellava, hamppu),. Ovat myös helppokäyttöisiä: pähkinöt voi syödä raakana, samoin siemenet, papuja löytää säilykkeenä ja herneitä pakasteena. Itse tykkään hummuksesta jota voi ostaa valmiina tai tehdä itse (kikherneistä tai härkäpapurouheesta).

      Jos syö pääosin prosessoimatonta ruokaa (eli ei paljoa sokeria, valkoista viljaa, "roskaruokaa"), ei tarvitse juurikaan välittää proteiinin eikä muunkaan ravintoaineen saannista. On kuitenkin syötävä monipuolisesti ja tarpeeksi vihanneksia/kasviksia/hedelmiä joissa on paljon ravintoaineita. Ja B12 vitamiini tulee ottaa vähintään kerran viikossa yli 1000 mcg , samoin D-vitamiini talvella olisi hyvä harkita ottamista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      59
      2822
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      125
      2050
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      92
      1768
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      163
      1355
    5. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      73
      1331
    6. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      62
      1262
    7. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      69
      1122
    8. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      64
      1111
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      73
      1059
    10. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      33
      1007
    Aihe