Aikamoinen mekkala

Liian.peltinen

11

124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei.anna.laadukasta.kuvaa

      Onpa sävelet,onkohan jakopää ihan ok.
      Mutta julli selviää halvemmalla kun leikkaa karhuntalja rullasta sopivan siivun ja nakkaa öljysyöpön tsi.n päälle.
      Ainoa haitta on tietysti se,että pitää nostaa syrjään aina kun öljyä lisäilee.

    • noisekiller
    • Aikuisten.oukeesti

      Eikö skodissa ole vieläkään konepellin alapuolella mitään äänieristettä.
      Nyt on valmistuksen halpuutus mennyt jo aivan liian pitkälle..

      Kovat on mekkalat..

    • Äänieristeet.puuttuu

      ostin 2016 joulukuussa uuden octavian ja nyt sen sisämelu on todellakin alkanut häiritsemään. myös kitinät,natinat ja kolinat on tulleet esille. mikä olisi hyvä äänieriste materiaali? olen kuulosuojaimia käyttänyt tähän asti mutta se herättää hilpeyttä kanssa autoilijoissa. aattelin ostaa 100kg alustamassaa niin onko hyvä äänieriste? luin tältä palstalta että octavia on meluisin auto mitä TEKNIIKAN MAAILMA on koskaan mitannut henkilöautoista. melu on todella kova ja rasittava. öljyä tuntuu moottori syövän myös huomattavan paljon, onkohan jotain vikaa? moottori on 1.8 bensiinimoottori ja ajettu nyt lähes 4000km.

      • kamala-matkustaa

        Desibelit vielä jotenkin menisi, korkeat kyllä nekin, varsinkin kun combi-skodamme ”hattuhyllyt” eivät ole käytössä, mutta se melun taajuus.....todella häiritsevä!!! Se on sellaista ulinaa/ulvontaa. Rengasvalinnalla ei pysty juurikaan vaikuttamaan.


    • vr-työntekijä

      Meillä on VR:llä pari tuollaista työautoina. Työnantaja on varustanut turvallisuuspäällikön käskystä nämä Skodat kuulosuojaimilla. Niiden käyttöä myös vaaditaan, yksi sai jo varotuksen, kun toistuvasti laiminlöi kuulosuojainten käyttöpakkoa.

    • kuuroksi_skodassa_tullut

      käyttäkee AINA skootissa kuulosuojaimia! ite ajoin 8000km skoda octavialla ja sain vakavan ja pysyvän terveyshaitan, niin!

    • kyykkänen

      Meluava kansanauto idästä, toteaa Taloussanomat. Niin totta!

    • kylmät_kajakit

      Mitenköhän toi videon rodriigo on pärjäillyt kun tuossa ei ole edes akun ympärillä sitä huomaa kuten suomi-malleissa??

      • kylmät_kajakit

        HUOPAA piti sanoa, sormet ihan jäässä kun just tulin ocuilemasta


    • kansi halki. tyyppivika.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      121
      5737
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      29
      2090
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      177
      1922
    4. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      66
      1094
    5. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1083
    6. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      977
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      967
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      24
      892
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      42
      887
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      755
    Aihe