Veden massan laskeminen

enoorobotti

Tuossa olikin joku massakeskustelu, mutta taisivat vähän eksyä aiheesta...

Opiskelen lukiossa kemiaa ja meillä on maailman surkein kurssikirja, jossa ei oikeasti selitetä mitään kemian laskutehtävistä vaikka niitä näissä kotitehtävissä jatkuvasti onkin.

Tehtävässä piti siis laskea tiheyden (vesi: 1g/cm3) avulla massa vedelle jota on 1,5dl.

Ilmeisesti vastaus on 150g, mutta haluaisin todella tietää, että MITEN tämä olisi pitänyt laskea? Voiko kemiassa siis kertoa mitä tahansa yksiköitä keskenään? Ja onko silloin vastauksen yksikkö silkkaa mielivaltaa?

Niin ja onko desi nyt siis 100gm/cm3 ja mistä ***** senkin sai muka selville???

6

6304

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • enoorobotti

      Typo siis tarkoitin 100g/cm3

    • enoorobotti

      No niin kaveri selittikin että olisi pitänyt muuttaa ne desit millilitroiksi (1dl=100ml=100cm3 ja koska veden tilavuus on se 1g/cm3 niin 100cm3=100g), jolloin tuon tehtävän tapauksessa se 1,5dl vettä onkin tietenkin se 150g

      Varsinaisesta laskutehtävän rakenteesta olen yhä epävarma? Eli miten se kertolasku sitten menee ja edelleen mitkä säännöt yksiköiden suhteen?

      • Huutiukko

        massa = m, tiheys = d ja tilavuus = V.

        (1) d = m/V joten V = m/d ja m = d V

        Standardiyksiköt ovat on kg, m^3 ja kg/m^3. Mutta voi käyttää muitakin. Aina on (d) = (m) /(V), missä nuo suluissa olevat ovat niitä dimensioita eli yksiköitä.Kyllä esim. g/m^3 (grammaa / kuutiometri) on ihan oikein sekin tiheyden yksikkönä.Kunhan toteuttavat yhtälöt (1).


    • Voit laskea yhteen ja kertoa kuvailemallasi tavalla tiettyjä suureita ja niitäkin vain tietyissä
      olosuhteissa. Näihin kuuluvat massa, tilavuus, moolimäärä / ainemärä, entropia jne.
      Mutta et voi laskea yhteen (tai kertoa) suureita kuten lämpötila, 10 astetta 20 astetta ei ole 30 astetta.

    • Anonyymi

      400 liitra

    • Anonyymi

      Vuoden 2017 kysymykseen on vastattava vuonna 2023 kommentoimalla oppikirjojen laatua ja sisältöä.

      Kommentti siis tässä, nähtävästi oppikirjaksi voidaan hyväksyä vähemmän perustavaa tietoa sisältävää aineistoa, tai sitten niitä ei oikeasti tarkasteta.
      Oppimisen ongelmia kouluissa v. 2023 yleisesti kritisoidaan, mutta vähemmän on ollut esillä se oppikirjojen sisältö ja niiden luettavuus, johdattelevuus aiheeseensa, sekä perusteiden taustat, joita asioiden sisäistämiseen todellisuudessa tarvitaan.
      Pelkät lopputulokset, yleistykset tai muut eivät edistä oikean ja aidon oppimisen tavoitteita, joita kirjojen tulisi sisältää.
      Kirjan tulee antaa vastauksia kysymyksiin, eikä johdatella uusien itseoppimisen ajatuksiin, joissa kirjat lähinnä kyselevät antamatta vastauksia.
      Itseoppiminen edellyttää iän mukana syntyvää tarkastelukykyä, eikä se sovellu peruskouluikäisille.
      Vuonna 2023 käytyä koulujen oppimisen ongelmia lehdissä seuranneena voi nähdä itseoppimisen olevan haitallinen koe, josta tulisi luopua.
      Koulun ja oppikirjojen tulee antaa vastauksia, ja opetuksen oltava opettajakeskeistä.

      Tiedoksi mahdollisille lukijoille näkemyksenä aiheesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      178
      7948
    2. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      4598
    3. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      52
      3710
    4. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      104
      3076
    5. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      95
      2732
    6. Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka

      voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t
      6
      2378
    7. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      12
      1628
    8. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      44
      1475
    9. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      63
      1300
    10. Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.

      Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli
      Maailman menoa
      417
      1255
    Aihe