Asuttivatko Eurooppalaiset myöskin Etelä-Amerikan?

Hulanbaloo

Kysymys otsikossa. Tiedän, että sieltä on vanhoja luita löytynyt, mutta ovatko ne todiste jostain muista kuin tutkimusmatkoista?

8

233

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kfhasjhfjsga

      Olihan siellä "intiaaneja" ennen tutkimusmatkoja ja on vieläkin.Eurooppalaisilla on vain paha tapa ryhtyä hallitsemaan kaikkea, mihin tulevatkin.

      • Mites.sepointti

        Asuttivatko Eurooppalaiset Etelä-Amerikan?


      • Nykytietämys
        Mites.sepointti kirjoitti:

        Asuttivatko Eurooppalaiset Etelä-Amerikan?

        Pohjoisen kautta tultiin varmasti, mutta ei kai voida täysin sulkea pois laskuista, etteikö Euroopastakin olisi tullut pieniä ryhmiä. Väite, että eurooppalaiset olisivat asuttaneet Etelä-Amerikan, tuskin pitää paikaansa.
        Eteläkärjestä oli pohjoisesta tullutta asutusta varmasti jo 13 000 vuotta sitten. On väitteitä paljonkin vanhemmista löydöistä, mutta niistä ei ole tieteellistä konsensusta. Nykyväestö on ainakin pääosin pohjoisesta tullutta.


      • lkjlklkjlkjl

        Eurooppalaiset löysivät Amerikan, mutta alkuperäiskansoilta se ei ole koskaan ollut häviksissäkään.
        Eurooppa ja länsikeskeisyys näkyy vieläkin useilla tavoilla. Esimerkiksi sosiologia on länsimaisen ihmisen tutkimista yli 90 %.


      • oleparehellinen

        Vain eurooppalaisillako?


      • Lännessä.Piti.Olla.Intia
        oleparehellinen kirjoitti:

        Vain eurooppalaisillako?

        Eurooppalaiset eivät tieneet kummankaan mantereen olemassa olo, jo varhaiset kristityt luulivat että jos purjehtii länteen päätyy itään. Tästä Kristofer Kolumbus sai ajatuksen purjehtiä Intiaan asti ja takaisin. Lopulta Kolumbus ei edes kuollessaan tiennyt löytäneensä uuden mantereen.


    • JaettuManner

      Etelä-Amerikka oli jo asutettu kun Eurooppalaiset kolonialistit saapuivat laivoilla meren toiselta puolen. Ensimmäiseksi Etelä-Amerikka jaettiin Espanjan ja Portugalin kesken, mutta myöhemmin Ranska, Britannia ja Alankomaat halusivat päästä osingoille Guianassa. Maanosat nykyiset valtiot ovat pitkälti kolonisaation peruja, vaikka esimerkiksi Porttugalilaisille kuuluneessa Brasiliassa enemmistö maan asukkaita on alkuperäiskansaa. Vain suurissa kaupungeissa, väestö on sukujuuriltaan Eurooppalaisten kolonialistien jälkeläisiä.

    • HistoriaOpetus

      Ihminen siis levittäytyi Kiinasta Itä-Venäjän kautta Pohjois-Amerikkaan, josta se vaelsi Etelä-Amerikkaan.
      Samaa reittiä tultiin myös Suomeen, joka jakautui venäjän kohdalla länteen ja itään meneviin.

      Alkuperäiskansana olivat intiaanit joihin kuului mm. Inkat. Myöhemmin Espanjalaiset ja Portugalilaiset tulivat etsimään Euroopasta rikkauksia Etelä-Amerikasta ja levittivät tauteja alueella, mikä oli hyvin tuhoisaa, koska heille ei ollut kehittynyt immuniteettia.
      Vielä myöhemmin mukaan kuvioihin tulivat mm. Hollanti, Iso-Britannia ja Ranska.

      Pääosin Etelä-Amerikassa puhutaan nykyään Espanjaa, poikkeuksena Brasilia missä käytetään Portugalia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      679
      9429
    2. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      360
      3626
    3. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      471
      2470
    4. Kuinka paljon on

      Merkitystä seksillä kun valitset kumppania?
      Ikävä
      138
      1496
    5. Kauniit naiset

      Ketkä ne on suomussalamen kauniimpie naisie?
      Suomussalmi
      37
      1493
    6. Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."

      Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl
      Tv-sarjat
      14
      1373
    7. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      1332
    8. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      94
      1217
    9. Olet vieläkin täällä

      Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h
      Ikävä
      66
      1171
    10. Hyvät valeet myllyistä

      Tuuliviirit valehtelee myllyjen vaikutusta. Äänet kuuluu jopa kilometrien päähän. Se ei pidä paikkaansa. Eläimet häviää
      Puolanka
      79
      1087
    Aihe