Jäävirtojen tilanne Etelämantereella?

Meitä on moneen kertaan muistuteltu siitä, että Etelämantereella jäävirtojen etenemisnopeus olisi merenpinnan nousunopeuden kannalta oleellinen asia. Tämä viime joulukuussa.

https://yle.fi/uutiset/3-9350950

Jäävirrat Pine Island, Thwaites, Pope, Smith ja Kohler siis kuljettavat Etelämantereen länsiosan mannerjäätikön päälle kertynyttä vettä hiljalleen merelle samaan aikaan kun lumisateet tuovat sitä takaisin. Satelliittimittausten perusteella jäävirtojen kohdalla jäätikön pinnankorkeus laskee vuodessa useita metrejä. Jotakin siis tapahtuu.

Artikkelin (Favier, Durand, Cornford, Gudmundsson, Gagliardini, Gillet-Chaulet, Zwinger, Payne, Le Brocq 2014) eli doi:10.1038/nclimate2094 mukaan Pine Islandin jäävirta yksistään työntäisi mereen luokkaa 60...120Gt vettä vuodessa. Tätä voi verrata koko Grönlannin mannerjäätiköiden arvioituun massan vähenemisnopeuteen, joka on luokkaa 200Gt vuodessa.

https://keskustelu.suomi24.fi/t/15053953/wmon-co2-alarmi#comment-91740173

Mikä lienee tällä hetkellä tilanne eli onko Antarktiksen jäävirtojen nopeudessa havaittu oleellisia muutoksia?

5

277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huuooohhhhh
    • jäätävääkeliä

      Joka tapauksessa ilman lämpötila ei sulata jäätä Etelämantereella. Meressä kelluvan jäähyllyn päällä on lunta 10 metriä , sen alla lumijäätä ja jäätä vasta 50 metrin syvyydessä. Sataneen lumen tiivistyminen jääksi kestää sisämaassa jopa 1000-2000 vuotta ja rinnealueella satoja vuosia. Ennenkuin sisämaassa satanut lumi valuu jäätikkönä mereen on kulunut aikaa useita tuhansia vuosia. Kun Etelämantereen keskilämpötila on jäätiköllä jotain -60 astetta ja rannikolla -10 niin ei ole syytä olla huolissaan jostain jäävirtojen muutoksista. Niidenkin aiheuttaja voi olla joku tuhansia vuosia sitten tapahtunut muutos sateissa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      177
      4995
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4376
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3107
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2952
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2892
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2501
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1747
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1719
    Aihe