Onkohan tämäkin ihmisen aiheuttaman lämpenemisen syytä?
Harvinainen maanjäristys suomessa
12
222
Vastaukset
- Eelis__Perma_nen
Ei. Kuten sinäkin tunnustat, ihminen on kyllä aiheuttanut lämpenemistä mutta maanjäristyksiä siitä ei seuraa.
- PierreReview_
Eräiden tutkimusten mukaan seismisen ja vulkaanisen aktiivisuuden lisääntymisellä näyttäisi olevan yhteys auringon heikkoon aktiivisuuteen:
http://www.bbc.co.uk/blogs/paulhudson/2011/03/is-solar-activity-to-blame-for.shtml
Lisääntyvät maanjäristykset ja tulivuorenpurkaukset lähivuosina eivät siis tulisi yllätyksenä. - hohhoijaaaa
Voi hyvinkin johtua lämpenemisestä!!! Maankuori laajenee lämmetessä ja hakee uutta tilaansa vähän järisten.
- Routalempi
Joo Suomen maankuorihan onkin nyt erityisen lämmin kylmän kesän jälkeen talven tullessa. Kerrotko hohhoijaa kuinka syvälle se hiilidioksidi lämmittää maankuorta. Tiedän, että kovina pakkastalvina routa saattaa ulottua kahteen metriinkin, mutta ilmeisesti tuo hiilidioksidi on paljon tehokkaampi
Näkyy poistattelija olleen taas asialla. Jätetään sitten kommentit pois, eiköhän tuo linkki sellaisenaankin tee ja asian selväksi. Otetaanko kuorossa ... ;)
https://www.theguardian.com/world/2016/oct/16/climate-change-triggers-earthquakes-tsunamis-volcanoes- ei.geolog.aktiviteettia
Guardianin artikkelista tulivuorikuvasta ylöspäin toinen kappale suomennettuna vapaasti:
"Tarkoittaako tämä, että olemme menossa kohti paitsi lämpimämpää ja säiden puolesta rajumpaa niin myös geologisesti aktiivisempaa tulevaisuutta? No, kukaan ei ole väittämässä että näkisimme maanjäristysten ja tulivuorenpurkauksien määrän kasvavan voimakkaasti. Kuten aina nämä ilmiöt aiheutuvat pääasiassa paikallisista geologisista olosuhteista. Ilmastonmuutos saattaa kuitenkin antaa sen tarvittavan lisäsysäyksen joka saa aikaistettua tulivuoren purkauksen tai maanjäristyksen, joka olisi muutenkin ollut tapahtumassa piakkoin." - ei.geolog.aktiviteettia
ei.geolog.aktiviteettia kirjoitti:
Guardianin artikkelista tulivuorikuvasta ylöspäin toinen kappale suomennettuna vapaasti:
"Tarkoittaako tämä, että olemme menossa kohti paitsi lämpimämpää ja säiden puolesta rajumpaa niin myös geologisesti aktiivisempaa tulevaisuutta? No, kukaan ei ole väittämässä että näkisimme maanjäristysten ja tulivuorenpurkauksien määrän kasvavan voimakkaasti. Kuten aina nämä ilmiöt aiheutuvat pääasiassa paikallisista geologisista olosuhteista. Ilmastonmuutos saattaa kuitenkin antaa sen tarvittavan lisäsysäyksen joka saa aikaistettua tulivuoren purkauksen tai maanjäristyksen, joka olisi muutenkin ollut tapahtumassa piakkoin."Mainittu artikkeli löytyy googlella laittamalla hakusanoiksi
Bill McGuire 16 2016 2013 1982 1930
- ei.geolog.aktiviteettia
Jäätiköiden sulamisen kautta jotakin vaikutuksia geologiaan voi olla, muuten ei. Suomessa jäätiköt sulivat jo aika kauan sitten joten ilmastonmuutos ei meille tuo maanjäristyksiä.
Tästä geologisesta aktiivisuudestahan oli jo keskustelua eikä sen ole havaittu lisääntyneen. Tässä keskustelussa siis:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15078433/seisminen-toiminta-kohta-rajahtaa-co2
Jos joku on sitä mieltä että geologinen aktiivisuus eli tulivuorenpurkaukset ja maanjäristykset ovat lisääntymään päin niin esittäkööt siitä vertaisarvioitua tutkimusta tai edes tilastoa asiaa tutkivien laitosten sivustoilta. Pelkät mielipiteet blogistien sivuilta eivät vakuuta ketään. - Kaikki.johtuu
Mitä, mitä, ettekö te pölvästit tiedä, että kaikki, siis KAIKKI muutokset johtuu CAGW:stä? Myöskin on niin, että kaikki, siis KAIKKI muutokset ovat negatiivisia.
Juurikin noin. Tuotahan Veenvetäjäkin tuolla edellä jo yritti sanoa mutta joutui poistatetuksi, kun erehtyi laittamaan samaan kappaleeseen "haukkumasanat" ee|is ja a|armisti.
Sinänsä kyllä huvittava ajatus, että satunnaiset myrskyn poikaset voisivat käynnistää maanjäristyksiä jotenkin tehokkaammin kuin esim. meriä kiertävät jatkuvat vuorovesiaallot tai että ainakin niistä tulisi siis Guardianin mielestä olla kovasti huolissaan, toisin kuin esim. ystävällisestä Kuusta, joka vain tarjoa puhdasta energiaa vuorovesivoimaloiden rakentajille.
- ejiejfijfijef
KAIKKI on autoilijoiden syytä, erityisesti suomalaisten MIESautoilijoiden.
SOVINISTIautoilijoille lisää veroja!- cirruskerosiinano
Ilmastosta on tullut yksi tärkein talouden tasapainottaja, tasapaino tässä tarkottaa että rikkaat ei ole vielä tarpeeksi rikkaita.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️662378Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1822058Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.452017Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣301728Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.1151696Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1681383Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost1951322Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬261195En mä tiedä mitä tapahtuu
siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.9992- 80991