25t. euron kuohuviinit hyväksytty luottokortilla

petoksenuhrina

Onko kellään kokemusta vastaavasta tilanteesta? Tapahtui Kööpenhaminassa jossa pitkän ravintola illan aikana oli suhteellisen normaalien maksupääte laskujen sekaan (50 ja 40 euroa) laitettu myös kymmenien tuhansien eurojen summa kuohuviineistä 2 kpl/ (Shampanjasta). Nämä olen samalla tavalla kuitannut omalla luottokortin pin-koodilla katsomatta mikä summa on ollut maksupäätteessä ja kuitteja en saanut.
Luottokortti-yhtiö ja ravintola tuntuu vetäytyvän vastuusta, kun pin koodia on käyttänyt luottokortin oikea omistaja omalla pin-koodillaan.
Mielestäni tuo petos, jossa asiakkaan luottamusta ja tilannetta (humalatilaa, vieras valuutta) on käytetty hyväksi.
Korttini oli myöhemmin illalla suljettu luottoyhtiön toimesta, muuten summat olisivat olleet vieläkin suuremmat. Luottokorttiyhtiön hyväksymät laskut ovat minun keskimääräisen maksuhistorian ko. luottokortin ostoksissa noin 2-vuoden yhteiset ostot tunnin sisällä? Tämä ei siis mitenkään vastaa minun aikaisempaa ostokäyttäytymistäni kymmenien vuosien ajalta ko. luottokortilta. Mikä on luottokorttiyhtiön vastuu tällaisessa tilanteessa?

4

523

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MaksaJaMuisteleLämmöllä

      Ei ole kottiyhtiön vika, itse tilasit ja maksoit.

      Ihan oma vika - kannattaa laittaa luottokorttiin raja jonka jälkeen pitää kysyä erikseen esim kännykkä vahvistus. Itselläni ja aika monella on ko limitti laitettu.

      Toinen vika on se, että maksaa luottokortilla paikassa jossa voi mennä omat ja lainatut rahat.
      Itse maksan aina rilluttelut käteisellä, ei tule yllätyksiä.

      Muutaman vuosi sitten Berliinissä hieman saman tapainen tilanne, seurasin vierestä. Yökerho jossa oli myös aika avoimesti maksullisia naisia. Kaksi suomalaista miestä vikitteli ja tarjosivat tytöille juomaa aluliisti - kun tuli maksun aika, meinäsi sedillä tulla pökäle punttiin. Sampanjat joita tytöt ja sedät olivat kiskoneen maksoivat kaikki yli 1000€ pullo. Onneksi sediltä löytyi riittävästi katetta korteilta - oli sen verran karun näköisiä portsareita. Itse tilasin viskiä ja katsoin esitystä, maksoin jokaisen paukun erikseen, 23-50€ paukku kertonee paikan laadusta jotain.

    • SnobienJuomat

      Hyvin on katteet kohdallaan väkiviinalla höystetystä yli-ikäisestä mädäntyneestä omenalitkusta.

      • TurojenJutu

        Paitsi, että samppanja tehdään rypäleistä ei omenista....muuten meni lähes oikein.


    • Tsepu

      Tuollaisessa tilanteessa voi jo poliisistakin olla apua. Siis sivistysvaltiossa -- ei missään itärajan takana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      16
      2356
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1261
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      897
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      135
      828
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      821
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      59
      797
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      766
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      735
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      164
      722
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      130
      673
    Aihe