Ja asteroidin sun muut mötikät sangen vinhaa vauhtia? Avauudessa ei ole kitkaa joo ja joku räjähdys antanut alkusysäyksen, mutta kauanko sitten vauhti kiihtyy , loputtomiinko?
Eihän silloin tavrvitsi paljoa polttoainetta avaruusaluksetkaan.
Eihän silloin tavrvitsi paljoa polttoainetta avaruusaluksetkaan.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Jos p-reikälima alias "MUAHHHAHAHAA" olisi käynyt koulunsa, niin tietäisi että aurinkokunnan planeettojen painovoima vetelee murikoita asteroidivyöhykkeeltä ja antaa niille vauhtia ja uusia ratoja samalla planeetan vetovoiman mahdollistamalla linkoefektillä jota käytettiin hyväksi mm. kuulennoilla ja Voyager- luotaimen kiihdyttämisessä.
Mutta mukava nähdä että terve uteliaisuus voittaa trollivietin.
Trolli on ainostaan sinun trollimaattorin päässä joka näkee trolleja joka puolella. sairasta.
Miträ tulee itse typerään vastaukseesi se on täyttä sontaa.
Itseasiassa koko "vastaus" ei millään tavalla edes liittynyt kysymykseeni.
Aloitetaan vaikka siitä, että nopeus on suhteellista ja jatketaan sillä, että katselijan koordinaatistossa meteoriitit eivät liiku lainkaan.
Mitä oikein haluat: että koko peruskoulun luonnontieteiden opintosuunnitelman sisältö tungetaan vapaaehtoisten toimesta sinuun pikku pala palalta Suomi24:n keskustelufoorumin läpi vaiko ehkä sittenkin vain rohkaisua itseopiskeluun, kun luokassa on näköjään lähinnä nukuttu ja pelattu kännykkäpelejä?
Opiskele. Itse. Verkossa. Se. Kannattaa.
Meteoriitit eivät liiku, jos niitä ei joku tai jokin siirtele. Meteoriitti on se kivenmurikka, mikä neteoroidista pääsee maahan asti.
Onkohan muilla palstoilla suhteellisesti yhtä paljon poistettuja viestejä kuin täällä? Tiedekeskustelut houkuttavat vähäpoikia:D
Aurinkokunnan alkuaikoina kaikki suunnilleen massakeskipisteeseen liikkumattomat kohteet ovat päätyneet siihen tai muihin pienempiin massakeskittymiin. Vain tarpeeksi nopeat jäävät kiertämään erilaisilla radoilla massakeskittymiä. Törmäys toisiin murikoihin pirstoo niitä lisää vauhdittaen tai hidastaen niitä. Siitä se nopeus on jäänyt. Lisäksi massakeskittymät yhdessä tai erikseen kiihdyttää pienkappaleita kauempaa ajan kanssa suuriin nopeuksiin lähella massa keskittymää. Sama voima joka kiihdytti hidastaa raketteja. Siksi vaatii polttoainetta matkustaa pois massakeskittymistä. Pahin kaikista on etäisyydet avaruudessa on valtavia. Matkustajakoneen nopeudella kestää jo 18vrk matkustaa kuuhun. valolla heittää sekunnissa.
Valolta kestää jonnekin Saturnukseen puolitoista tuntia. matkustajakoneella menisi 200000v jos laskin oikein..
Summasummarum. etäisyyksien johdosta nopeuden kiihdytys vaatiin paljon energiaa että matkustusajat pysyisi järkevinä. Nopeus auttaa myös gravitation ikeestä.
Jäi sanomatta, nopeus on kaksiteräinen miekkä, nopeus lyhentää matkustusaikaa. mutta toisaalta suuresta nopeudesta on haittaa kun ollaan kohteella. Jollakin se pitää saada hillittyä, tarvitaan rakettia ja siihen tarpeeksi polttoainetta hidastamiseen ja ohjailuun. saman hidastuspolttoaineen kiihdyttäminen vaatii taas jo lähtöpäässä lisää poweria.
Hidastustehoista ja niiden suuruudesta johtuen Pluton ohi luotain paineli hidastelematta. Säästettiin lähtömassaa ja jää vielä polttoainetta Pluton maailmojen takaisiin kohteisiin.
Painottomassa tilassa mennään, maanveto voimaa ei ole kuin otsooni rajan ylityksen jälkeen! Meteriotiitit törmäävät toisiinsa ja saavat vauhdin siitä kohti maapallo poloa!
Maan vetovoima ulotuu avaruuden ääriin tai ainakin 4,5 miljardin valovuoden päähän etäisyyden neliöön heikentyen.
Pari sataa vuotta Saturnukseen ympäripyöreesti.