Toyota Crown, hiano.

Johannsny

Hiano on Japania kai, mut on se Länsisuomalaistakii. Oli se, kun tuotiin Suomenkin markkinoille Crown. Siinä oli niin hyvä kyyti ja plyyssipenkit, jotta hyvin suuri osa tännekkin kirjoittelijoista saivat alkunsa Crownin sisätiloissa. Akat suorastaan sulivat Crownin takapenkille, jopa etu. Ooppelit, Foordit Bemarit, ei ollu mittää, eivätkä oo tänäpäivänäkään.
Saksalainen on vaan niin vastenmielinen ihminen. Se on sika. Paitsi että elukkasika on huomattavasti fiksumpi. Se on vain sana joka tarkottaa saksalaista. Sika on älyttömän fiksu elukka, huomattavasti fiksumpi kuin saksalainen nahkahousu paskaperse itseänsä täynnä oleva ääliöitten huippu ryssän kanssa.

15

2677

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TSI2012

      se 1970 luvun alkupuolelta valmistuksessa ollut crown oli aivan mahtava auto, sai 2.6litraisella bensiini kuutoskoneellakin, kyllä liikahti.

      • Kansakoulua.muistelen

        Taisi olla vuonna -62 kun näin Kaakkois-Suomessa itärajan tuntumassa ensimmäisen Toyota Crownin jolla isä kuljetti vähän vammaisen tyttärensä kouluun. Auto oli hieno sävylaseineen ym. muihin sen ajan autoihin verrattuna. Jopa paikallinen taksi-Mersu 190D näytti vanhanaikaiselta ja oli moottoriltaan aivan mopo bensakuutoseen verrattuna.


      • TulipaMieleen
        Kansakoulua.muistelen kirjoitti:

        Taisi olla vuonna -62 kun näin Kaakkois-Suomessa itärajan tuntumassa ensimmäisen Toyota Crownin jolla isä kuljetti vähän vammaisen tyttärensä kouluun. Auto oli hieno sävylaseineen ym. muihin sen ajan autoihin verrattuna. Jopa paikallinen taksi-Mersu 190D näytti vanhanaikaiselta ja oli moottoriltaan aivan mopo bensakuutoseen verrattuna.

        Crownien maahantuonti aloitettiin 1964. Joten auto on täytynyt olla muita reittejä pitkin maahan tullut, tai sitten vuosiluku jota muistelet, on väärä.


    • Rs50

      Se oli kyllä hyvä peli se crown. Mietin vuonna -71 ostanko saab 99:n 1.8 ruiskulla, mutta päädyin ostamaan crownin kuusipaikkaisena 2.3 litraisella suoralla kutosella. Oli siinä kyllä paljon enemmän autoa rahalle kuin jossain saabissa. Se crowni oli kyllä kaunis auto, eikä olisi pitänyt vaihtaa sitä corollaan vuonna -78, sillä eihän se Corolla ollut sen jälkeen mistään kotoisin, vaikka "iso-corolla" olikin. Ennen crownia ajoin ponttooni-mersulla ja 411-volkkarilla.

    • Crowniin.rakastunut

      Muuten minullakin oli ensimmäinen auto Crown vm 71 2 litran koneella. Ostin sen paljon ajettuna 1986. Oli alkujaan ollut valkoinen mutta maalattu myöhemmin keltaiseksi. Tykkäsin siitä paljon ja ajoin myös paljon. Oli erittäin kestävä moottori ja tukeva alusta erillisen rungon ansiosta. Sillä ajaessa tuli hyvä fiilis ja harmi että ei nykyään enää löydä Crownin kaltaisia oikeita autoja. Toyota Crown oli Auto isolla A:lla.

      • Tojottaa

        Toyotan vahvuus on aina ollut isoissa autoissa, Crown, Cressida ja Camry ovat olleet eurooppalaisia kilpailijoitaan etevämpiä. Ajettavuus ja ajomukavuus ykköstasoa, tehokkaat ja taloudelliset koneet ja upea varustelu.


    • kokemuksiii

      Minulla oli vm-71 melkein uutena ostin neloskoneella. HUohotus talvella tukossa aina, öljyt roiski pitkin konetilaa, yhdessä mutkassa petti etupyörän laakeri ja koko pyörä irtosi. Vaihdoin volvo duetin ja se kesti.
      Kaverilla cressida, ruostui 5 vuodessa atomeiksi.Aivan jätepellistä tehty. Samoin yhdellä toisella Camry. Sitä kyllä kehui ja vaikutti hiljaiselta kivalta autolta sen 10v mutta sitten alkoi tojon vaivat. Se ruoste....

      • yökastelijapoju

        hihiiii, minäpä aamutuimaan keksin tämmöisen kommentin että toyota muka ruostuu, hihiiii, minulla ei ole muuta elämää kuin valehdella, hihiiiii.


    • Perkeleensaatana

      Mitä vitun sääntöjen vastaista on Googlen kuvahausssa, jossa on vuoden 1970 Crownin kuvia. . Saatana!

    • Supersalooni

      Crown oli 70- luvulla teknisesti edistyksellisin iso perheauto maailmassa, esim MB Ja BMW olivat melko karuja Crowniin verrattuna ja sitten se 80- Super Saloon, täysverinen edustusauto, aivan huipputuote, kilpailijat olivat pahasti jäljessä. Toyota oli tuolloinkin kehittynein valmistaja.

      • tais olla se Super saloon 2.8 litraisella koneella, en vaan muista oliko bensa vai diesel. datsun cedric oli ainakin aluksi 2.8 diesel koneella, tais muuttua 80luvun puolivälissä 3.0 litraiseksi, eräs maailman kestävimpiä moottoreita ja väkivahva.


      • TwinCam2.8

        Twin cam 2.8 kutonen oli 225 hevosta. Bensa ja tehokkaampi kuin BMW 528i.


      • FaktatHakusessa
        TwinCam2.8 kirjoitti:

        Twin cam 2.8 kutonen oli 225 hevosta. Bensa ja tehokkaampi kuin BMW 528i.

        Crown super saloon mallissa oli 170 hevosvoimainen 2.8 litrainen moottori, joka oli toki kahdella nokka-akselilla, mutta vain 2 venttiiliä per sylinteri.

        Saman aikakauden BMW 528i:ssä oli 181 hevosvoimaa.


      • toyotan_ylivoima

        Sama se nyt mitä ne germaanit ilmoitteli tehoiksi, varmaan silloinkin huijailivat kaikessa niin kuin nytkin Volkkari huijaa. Bemari oli pikkuinen firma, Toyota jo silloinkin kolmen suurimman valmistajan joukossa ja teki teknillisesti hienoja tuotteita, joihin ei Bemarin kaltainen pikkupaja pystynyt.
        Oli muuten super salooni upean näköinen mustana ja viininpunaisella plyyshisisustuksella ja kaikilla herkuilla mitä ei saksalaisiin saanut rahallakaan.


      • pieni.myynti
        HOLISTI74.91 kirjoitti:

        tais olla se Super saloon 2.8 litraisella koneella, en vaan muista oliko bensa vai diesel. datsun cedric oli ainakin aluksi 2.8 diesel koneella, tais muuttua 80luvun puolivälissä 3.0 litraiseksi, eräs maailman kestävimpiä moottoreita ja väkivahva.

        Pakko myöntää, että hieno tuote tuo Crown oli aikanaan. Tuli sitä näyttelyssä ihailtua, tuota Super Saloonia. Täytyy sanoa, että se oli tosi laadukkaan ja kestävän oloinen kulkupeli. Myynti vain jäi aika pieneksi, olisko ollut niin, että oli hienompaa ostaa vaikka vanhanaikainen Mersu kuin edistyksellinen Toyota.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      194
      6620
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      106
      5513
    3. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      284
      3534
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      127
      3483
    5. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      111
      2501
    6. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      4
      2170
    7. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1966
    8. Läppärit kahviloissa

      Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi
      Kahvilat
      54
      1937
    9. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      63
      1793
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      104
      1498
    Aihe