Miksi viestini poistettiin!!!

Harvinaisen herkkähipiäistä porukkaa täällä!

Kysyin, miksikä kutsutaan teoriaa, jonka mukaan älyllinen elämä ei koskaan kehity siihen pisteeseen, että pystyisi levittäytymään muille planeetoille, koska pitkälle kehittynyt sivilisaatio tuhoaa aina itsensä ensin sotimalla. Sitten vielä mainitsin, että näin tulee käymään myös ihmiskunnan kohdalla (ydinsota). Onko tässä jotain asiatonta?

Siis: onko tälle teorialle jokin nimi tai miksikä sitä voi kutsua?
15436
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Sota toimii jalostavana elementtinä. Teorian nimi muuten on uskonto.
Ihminen tulee levittäytymään uusille planeetoille.

2Äänestä
  • Täsmennettynä sotiminen on osa evouskontoa.

    Äänestä

  • wsextdciygvubhjnl kirjoitti:

    Täsmennettynä sotiminen on osa evouskontoa.

    Joo, ja kaikki muu sotiminen on osa uskontoa.

    Äänestä

  • Täsmentämätön_sotilas kirjoitti:

    Joo, ja kaikki muu sotiminen on osa uskontoa.

    Kaikki sotiminen on seurausta siitä kun alkoi kapina Jumalaa vastaan ja siitä oli seurauksena ateismi ja järjetön sotiminen.
    Ateismi aiheuttaa siis sotimisen ja evoluutioteoria ruokkii ateismia.

    Äänestä

  • hukkuboo kirjoitti:

    Kaikki sotiminen on seurausta siitä kun alkoi kapina Jumalaa vastaan ja siitä oli seurauksena ateismi ja järjetön sotiminen.
    Ateismi aiheuttaa siis sotimisen ja evoluutioteoria ruokkii ateismia.

    Ylivoimaisesti suurin osa maailmassa käydistä sodista on kristittyjen aloittamia.

    Äänestä

Todennäköisin poiston syy on se, ettei aloitus liity palstan aiheeseen.

2Äänestä

No katsos olen tottunut siihen että täällä looginen terve tieteellinen ajattelu kielletään.
Olen lukemattomia kertoja kysynyt täällä ihan suoraan että minne katosivat kaikki evoluutioteorian edellyttämät tuhannet apinaihhmislajit luonnosta ja maan alta niin totaalisesti ettei luunpalaakaan jäänyt jäljelle elävistä popuulaatioista puhumatakaan. Aika pian ne on poistettu muka asiattomina. Hehehhe!"

Vitsin läpinäkyvää.

Äänestä
  • Voi jyri hyvä, kun ne tuhannet apinaihmislajit ovat vain sairaiden aivojesi houretta. Kahdeksan Australopithecus sukuun kuulunutta lajia on löydetty, eli Homo suvun edeltäjistäon suorastaan runsaudenpula.

    Mutta mistä löydetään se suoraselkäinen jehovantodistaja, joka tuomitsee hallintoelimen käskyn seurakunnissa tapahtuvan pedofilian salaamisesta viranomaisilta. Sen läytäminen on näköjään paljon vaikeampaa kuin ihmisen esi-isien fossiilien. Fossiileja on kymmeniä tuhansia, mutta moraalisia suoraselkäisiä jehovantodistajie ei ainuttakaan.

    2Äänestä

  • PedofiililahkonJyri kirjoitti:

    Voi jyri hyvä, kun ne tuhannet apinaihmislajit ovat vain sairaiden aivojesi houretta. Kahdeksan Australopithecus sukuun kuulunutta lajia on löydetty, eli Homo suvun edeltäjistäon suorastaan runsaudenpula.

    Mutta mistä löydetään se suoraselkäinen jehovantodistaja, joka tuomitsee hallintoelimen käskyn seurakunnissa tapahtuvan pedofilian salaamisesta viranomaisilta. Sen läytäminen on näköjään paljon vaikeampaa kuin ihmisen esi-isien fossiilien. Fossiileja on kymmeniä tuhansia, mutta moraalisia suoraselkäisiä jehovantodistajie ei ainuttakaan.

    "Mutta mistä löydetään se suoraselkäinen jehovantodistaja..."

    Ei mistään. Jehova tuomitsee sellaiset hallintoelimen arvostelijat Harmagedoniin, notta pamahtaa.

    Äänestä

Kulttuurievoluutio johtaa saturaatioon - älykkäät eivät lisäänny ja on osoitus ihmisen eliölajina olevan mielisairas.

Äänestä

Poistoista vastaa S24:n botti jota ei ilmeisti kukaan opeta ja kehitä. Ilmeisesti se poistaa aika hyvin pahimmat törkeydet, mutta pesuveden mukana menee täysin asiallisia viestejä sattumanvaraisesti.

Tämö on varoittava esimerkki ohjelmistorobotiikan käytöstä. Kohta et pääse haastatteluun uudesta työpaikasta, koska joku huonosti testattu botti karsii CV:si sattumanvaraisesti. En uskalla edes ajatella mitä tapahtuu, kun sota- ja poliisikäyttöön tulee autonomiset robotit, jotka tekoälykkäästi päättelevät oletko siviili, terroristi vai rusakko ja ampuvat vasta sitten.

Äänestä

Tässäpä teille ajatuspoliisimme märkä toiveuni joka toteutuu jos tiedustelulaki saatetaan voimaan:
https://www.youtube.com/watch?v=mS_I7AJwqsw

Ei, kyse ei ole parodiapoliisin velmuilusta vaan poliisi.fi:n sivuilta.

Äänestä

On teorialle nimi: idiotismi.

Äänestä

Tuo on arvelua, ei teoria.

Äänestä

Kloonaamalla on ehkä joskus mahdollista luoda keinotekoisia robotteja, joiden kyky selvitä ydinsodan saastuttamassa ympäristössä on mahdollista. Rakennetaan maan alle tai meren alle kaupunkeja, joiden asukkaina on radon säteilyä, ydinsäteilyä yms. kestäviä robotteja.

Jos on aikaa ennen ydintuhoa tehdä ydinsodan kestävät robotit niin voi levittäytyä joskus ehkä vieraisiin planeettoihin tai kuihin leviämään kykenvä rotu keinotekoisia olioita. Ihminen itse tietenkin kuolee ydinsodassa sukupuuttoon.

Tarkoitan vain sitä, että ihmishenkiä ehkä opitaan joskus valmistamaan laboratorioissa ja samoin sieluja. Ne tarvitsevat kehon, joka voi olla robotti, kloonaus tms. Nykyisen kaltainen lihallinen ihmisrotu tuskin koskaan tulee vieraisiin planeettoihin matkaamaan, mutta kyberrotuja ehkä opitaan valmistamaan jopa muutaman viidensadan vuoden aionin kuluessa?

Ydinsodan, tsunamin joka tuhoaa kourallisen ydinvoimaloita aiheuttaen Kiina-ilmiön tms. katastrofin tuleminen tietenkin voi olla kyse vain kymmenistäkin vuosista eikä 500-2000 vuotta kerta kaikkiaan ole aikaa käytettävissä.

Jos pyhiin kirjoituksiin voi luottaa niin joskus vuoden 4500 jKr paikkeilla ihmistä aletaan pitämään kvanttina suhteessa fraktaalisen avaruuden ilmiöihin. Samoin sanotaan, että joskus kyetään valmistamaan valosta avaruusaluksia eli ehkä juuri kvanteista. Intialaisethan osaavat valmistaa jo nykyisin inkarnaatioita kuolleiden tietäjien hengistä tai sieluista ja kaldealaiset osasivat jo 1500-luvulla eKr valmistaa tai taikoa hyönteisiä yms. olemassaoloon.

Mikään ei ole ihmiskunnalle mahdotonta, mutta luulenpa, että tuo visio roboteista, kyberolioista yms. ihmiskunnan ja lihallisuuden korvaajina on lähinnä toteen käyvä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


KysytäänUudelleen kirjoitti:

Harvinaisen herkkähipiäistä porukkaa täällä!

Kysyin, miksikä kutsutaan teoriaa, jonka mukaan älyllinen elämä ei koskaan kehity siihen pisteeseen, että pystyisi levittäytymään muille planeetoille, koska pitkälle kehittynyt sivilisaatio tuhoaa aina itsensä ensin sotimalla. Sitten vielä mainitsin, että näin tulee käymään myös ihmiskunnan kohdalla (ydinsota). Onko tässä jotain asiatonta?

Siis: onko tälle teorialle jokin nimi tai miksikä sitä voi kutsua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu