Miksi viestini poistettiin!!!

KysytäänUudelleen

Harvinaisen herkkähipiäistä porukkaa täällä!

Kysyin, miksikä kutsutaan teoriaa, jonka mukaan älyllinen elämä ei koskaan kehity siihen pisteeseen, että pystyisi levittäytymään muille planeetoille, koska pitkälle kehittynyt sivilisaatio tuhoaa aina itsensä ensin sotimalla. Sitten vielä mainitsin, että näin tulee käymään myös ihmiskunnan kohdalla (ydinsota). Onko tässä jotain asiatonta?

Siis: onko tälle teorialle jokin nimi tai miksikä sitä voi kutsua?

15

425

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saakysyä

      Sota toimii jalostavana elementtinä. Teorian nimi muuten on uskonto.
      Ihminen tulee levittäytymään uusille planeetoille.

      • wsextdciygvubhjnl

        Täsmennettynä sotiminen on osa evouskontoa.


      • Täsmentämätön_sotilas
        wsextdciygvubhjnl kirjoitti:

        Täsmennettynä sotiminen on osa evouskontoa.

        Joo, ja kaikki muu sotiminen on osa uskontoa.


      • hukkuboo
        Täsmentämätön_sotilas kirjoitti:

        Joo, ja kaikki muu sotiminen on osa uskontoa.

        Kaikki sotiminen on seurausta siitä kun alkoi kapina Jumalaa vastaan ja siitä oli seurauksena ateismi ja järjetön sotiminen.
        Ateismi aiheuttaa siis sotimisen ja evoluutioteoria ruokkii ateismia.


      • lkjklkljkljklj
        hukkuboo kirjoitti:

        Kaikki sotiminen on seurausta siitä kun alkoi kapina Jumalaa vastaan ja siitä oli seurauksena ateismi ja järjetön sotiminen.
        Ateismi aiheuttaa siis sotimisen ja evoluutioteoria ruokkii ateismia.

        Ylivoimaisesti suurin osa maailmassa käydistä sodista on kristittyjen aloittamia.


    • Todennäköisin poiston syy on se, ettei aloitus liity palstan aiheeseen.

    • Evouskoonpelleshow

      No katsos olen tottunut siihen että täällä looginen terve tieteellinen ajattelu kielletään.
      Olen lukemattomia kertoja kysynyt täällä ihan suoraan että minne katosivat kaikki evoluutioteorian edellyttämät tuhannet apinaihhmislajit luonnosta ja maan alta niin totaalisesti ettei luunpalaakaan jäänyt jäljelle elävistä popuulaatioista puhumatakaan. Aika pian ne on poistettu muka asiattomina. Hehehhe!"

      Vitsin läpinäkyvää.

      • PedofiililahkonJyri

        Voi jyri hyvä, kun ne tuhannet apinaihmislajit ovat vain sairaiden aivojesi houretta. Kahdeksan Australopithecus sukuun kuulunutta lajia on löydetty, eli Homo suvun edeltäjistäon suorastaan runsaudenpula.

        Mutta mistä löydetään se suoraselkäinen jehovantodistaja, joka tuomitsee hallintoelimen käskyn seurakunnissa tapahtuvan pedofilian salaamisesta viranomaisilta. Sen läytäminen on näköjään paljon vaikeampaa kuin ihmisen esi-isien fossiilien. Fossiileja on kymmeniä tuhansia, mutta moraalisia suoraselkäisiä jehovantodistajie ei ainuttakaan.


      • JehovanPelko
        PedofiililahkonJyri kirjoitti:

        Voi jyri hyvä, kun ne tuhannet apinaihmislajit ovat vain sairaiden aivojesi houretta. Kahdeksan Australopithecus sukuun kuulunutta lajia on löydetty, eli Homo suvun edeltäjistäon suorastaan runsaudenpula.

        Mutta mistä löydetään se suoraselkäinen jehovantodistaja, joka tuomitsee hallintoelimen käskyn seurakunnissa tapahtuvan pedofilian salaamisesta viranomaisilta. Sen läytäminen on näköjään paljon vaikeampaa kuin ihmisen esi-isien fossiilien. Fossiileja on kymmeniä tuhansia, mutta moraalisia suoraselkäisiä jehovantodistajie ei ainuttakaan.

        "Mutta mistä löydetään se suoraselkäinen jehovantodistaja..."

        Ei mistään. Jehova tuomitsee sellaiset hallintoelimen arvostelijat Harmagedoniin, notta pamahtaa.


    • Uskomatontako

      Kulttuurievoluutio johtaa saturaatioon - älykkäät eivät lisäänny ja on osoitus ihmisen eliölajina olevan mielisairas.

    • Poistoista vastaa S24:n botti jota ei ilmeisti kukaan opeta ja kehitä. Ilmeisesti se poistaa aika hyvin pahimmat törkeydet, mutta pesuveden mukana menee täysin asiallisia viestejä sattumanvaraisesti.

      Tämö on varoittava esimerkki ohjelmistorobotiikan käytöstä. Kohta et pääse haastatteluun uudesta työpaikasta, koska joku huonosti testattu botti karsii CV:si sattumanvaraisesti. En uskalla edes ajatella mitä tapahtuu, kun sota- ja poliisikäyttöön tulee autonomiset robotit, jotka tekoälykkäästi päättelevät oletko siviili, terroristi vai rusakko ja ampuvat vasta sitten.

    • VoitteTarkastaa

      Tässäpä teille ajatuspoliisimme märkä toiveuni joka toteutuu jos tiedustelulaki saatetaan voimaan:
      https://www.youtube.com/watch?v=mS_I7AJwqsw

      Ei, kyse ei ole parodiapoliisin velmuilusta vaan poliisi.fi:n sivuilta.

    • IhmisetPianMarsissa

      On teorialle nimi: idiotismi.

    • Tuo on arvelua, ei teoria.

    • Kloonaamalla on ehkä joskus mahdollista luoda keinotekoisia robotteja, joiden kyky selvitä ydinsodan saastuttamassa ympäristössä on mahdollista. Rakennetaan maan alle tai meren alle kaupunkeja, joiden asukkaina on radon säteilyä, ydinsäteilyä yms. kestäviä robotteja.

      Jos on aikaa ennen ydintuhoa tehdä ydinsodan kestävät robotit niin voi levittäytyä joskus ehkä vieraisiin planeettoihin tai kuihin leviämään kykenvä rotu keinotekoisia olioita. Ihminen itse tietenkin kuolee ydinsodassa sukupuuttoon.

      Tarkoitan vain sitä, että ihmishenkiä ehkä opitaan joskus valmistamaan laboratorioissa ja samoin sieluja. Ne tarvitsevat kehon, joka voi olla robotti, kloonaus tms. Nykyisen kaltainen lihallinen ihmisrotu tuskin koskaan tulee vieraisiin planeettoihin matkaamaan, mutta kyberrotuja ehkä opitaan valmistamaan jopa muutaman viidensadan vuoden aionin kuluessa?

      Ydinsodan, tsunamin joka tuhoaa kourallisen ydinvoimaloita aiheuttaen Kiina-ilmiön tms. katastrofin tuleminen tietenkin voi olla kyse vain kymmenistäkin vuosista eikä 500-2000 vuotta kerta kaikkiaan ole aikaa käytettävissä.

      Jos pyhiin kirjoituksiin voi luottaa niin joskus vuoden 4500 jKr paikkeilla ihmistä aletaan pitämään kvanttina suhteessa fraktaalisen avaruuden ilmiöihin. Samoin sanotaan, että joskus kyetään valmistamaan valosta avaruusaluksia eli ehkä juuri kvanteista. Intialaisethan osaavat valmistaa jo nykyisin inkarnaatioita kuolleiden tietäjien hengistä tai sieluista ja kaldealaiset osasivat jo 1500-luvulla eKr valmistaa tai taikoa hyönteisiä yms. olemassaoloon.

      Mikään ei ole ihmiskunnalle mahdotonta, mutta luulenpa, että tuo visio roboteista, kyberolioista yms. ihmiskunnan ja lihallisuuden korvaajina on lähinnä toteen käyvä.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      61
      2900
    2. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      47
      2509
    3. SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero

      Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past
      Perussuomalaiset
      102
      2174
    4. Anita ei saanut Heikkiä pihalle

      Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.
      Kemijärvi
      85
      1395
    5. Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!

      Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,
      Kotimaiset julkkisjuorut
      32
      1237
    6. Emotionalisuuden puute.

      Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o
      Sinkut
      184
      923
    7. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      83
      873
    8. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      74
      832
    9. Sofia Belorf esittelee Dubain kotinsa

      Lääniä on kattohuoneistossa. https://www.is.fi/tv-ja-elokuvat/art-2000011999877.html
      Kotimaiset julkkisjuorut
      137
      772
    10. Ei ole vaikea päättää kumpi

      Hän on vaimomateriaalia. Sinä olet vain tuollainen pieni kiusankappale.. Revi siitä.
      Ikävä
      52
      736
    Aihe