James Oliver vs Gordon Ramsay

SakuTietää

Oletteko tietoisia mikä ero Englantilaisilla julkkiskokeilla James Oliverilla ja Gordon Ramsaylla on. Se pieni ero että James käyttää ohjelmia tehdessään tukenaan muutamaa muuta ammattikokkia mutta Gordon ei ikimaailmassa suostuisi siihen, ammattiylpeys kuulemma estää sen.

4

1454

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Esimerkkejä

      James on innokas häärääjä joka tekee välillä mitä sattuu. Gordon on puhdas ammattilainen, mutta en aina jaksa hänen asennettaan - mutta ruoka on yleensä vähintäänkin hyvää.

      Mutta Keith Floyd oli brittiläinen kokkien kokki, samaa tasoa kuin Veijo Vanamo ja Jaakko Kolmonen. Persoonana mahtava - eikä todellakaan kaikki mennyt aina tuubiin - mutta mikä asenne ja itsevarmuus miehellä oli, hieno kokki ja ihminen.

      • simppeliiseollapitää

        Kortonki on ryppyisempi kun taas Tseimi haluaa ripotella kaikkea parin metrin korkeudelta pitkin keittiötä - ainakin Rämsein siivouskulut ovat pienemmät.

        Keith Floyd taas ei osannut muuta kuin naukata vinkkua ja tehdä ruokaa isoissa astioissa - varsinkin hänen "intialaiset" olivat sitä yhtä ja samaa vain proteiinin vaihtuessa.

        Jotenkin kaipaa YLEn 5 minuutin jaksojen italialaista tseffiä, joka tietysti otti hieman vinkkua, mutta teki paikallisista klassikoista todella simppelisti ainakin ulkonäöltään herkullista ruokaa - niin moni sortuu yrittämään liikaa ja juuri siinä epäonnistuvat. Hyvä ruoka on hyvistä raaka-aineista yksinkertaisesti valmistettua eikä siinä tarvita mitään kikka-kuutosia.


      • Esimerkkejä

        Keith Floyd oli kokki - ei näpertäjä, teki paljon muutakin kuin isossa astiassa Intialaista - muutaman ihan oikean keittokirjankin siinä sivussa. Asenne oli aina oikea, hän oli ammattilainen loppuun asti, viini oli klisee, toki hän joi liikaa mutta se osa oli myös showta.
        Kotimaiset Vanamo ja Kolmonen, siinä vanhan kansa huippukokit (keittiömestarit) joiden tasolle ei läheskään kaikki julkkiskokit pääse.


    • kehiin_muitakin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      295
      14672
    2. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      179
      4256
    3. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      136
      3903
    4. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      454
      1894
    5. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      186
      1885
    6. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      35
      1756
    7. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      52
      1385
    8. Joka kolmas työtön on työkyvytön

      Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais
      Maailman menoa
      153
      1247
    9. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      66
      1163
    10. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      1161
    Aihe