Jos kuolleen ihmisen voisi palauttaa elämään

pokke_

Jos kuolleen ihmisen voisi palauttaa elämään, osaisiko hän yhä puhua sitä kieltä, mikä hänen äidinkielensä oli ja tietäisikö ja muistaisiko hän kaikki ne asiat, jotka tiesi ja muisti kuollessaan?

11

1059

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vainveikkaus

      Solukuolema alkaa välittömästi, Frankenstein siitä tulisi.

    • zombie_minäkin

      Aloittaja on tainnut katsella liikaa zombie-elokuvia.

      • pokke_

        No en ole katsonut. Rehellisesti sanoen minusta tuntuu, että sitä ei voi tietää varmasti.


    • Kerran (TV:ssäkö se nyt oli, vai Youtubessa?) esiteltiin amerikkalaista miestä joka oli ollut kymmeniä vuosia koomassa ja sitten herännyt. Kyllä se vielä englantia puhui ja ymmärsi, mutta vähän kankeasti, ja muisti asioita.

    • eipitkälläajalla

      Veri ei kierrä päähän kuolleella, sydän ei pumppaa. Aivokuolleen sydän pumppaa. Kuollut ja aivokuollut eriasia tässä mielessä.

      Hapen saannin loputta. Solut alkavat kuolla kun saavat uudelleen happea. Hitaasti kuolevat hapenpuutteessa, kuolleena.

      Kyllä jos lyhyt aika kuolleena. Ei jos pitkä aika. Tavallaan kuolet joka hetki. Olet eri ihminen kun heräät aamulla.

      • toinen.ihminen

        " Olet eri ihminen kun heräät aamulla. "
        Ei tuohon tarvita nukahtamista välillä.
        Kun otat ryypyn, niin tunnet itsesi aivan toiseksi ihmiseksi.
        Ja sitten tuo toinenkin ihminen haluaa ryypyn.


      • Mitään 'lyhyttä aikaa kuolleena' -tilaa ei ole olemassakaan.


    • aivokuollut

      Kuolema ei ole hetkellinen tapahtuma, vaan eri solut lakkaavat toimimasta eri nopeudella. Nopeimpia kuolemaan ovat aivosolut. Mikäli aivot eivät saa happea normaalilämpötilassa kymmeneen minuuttiin, merkittävä osa soluista on jo tuhoutunut.

      Kun riittävä osa aivosoluista on jo kuollut, ihminen on ja pysyy aivokuolleena. Hän voi vielä jäädä kasvinomaisesti eloon joko ihan silleen tai koneitten avustamana. Tässä vaiheessa ei ole enää mitään tuntoa olemassaolosta eikä mitään muistia. Takaisinpäin prosessia ei voi toteuttaa.

    • Toisin sanoen, elvytetty henkilö. Aivjosolut alkavat kuolla noin kolmen minuutin kuluttua jos ei ole happea. Toisaalta lihasten solut voivat pysyä hengissä monta tuntia kuoleman jälkeen. Luu- ja ihosolut voivat elää monta päivää henkilön kuoltua.

    • Samaha se ois rakentaa kokonaa uus vua samalla datalla.

    • Kelaherättää

      Ensin vaati vainajaa töihin karenssin uhalla, seuraavaksi kela varmaan herättää kuolleetkin, tietenkin ensin karenssia:D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      48
      5107
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      65
      2884
    3. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      270
      1328
    4. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      72
      1113
    5. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1104
    6. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1075
    7. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      128
      1048
    8. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      74
      1034
    9. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      142
      954
    10. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      49
      914
    Aihe