Jos kuolleen ihmisen voisi palauttaa elämään

pokke_

Jos kuolleen ihmisen voisi palauttaa elämään, osaisiko hän yhä puhua sitä kieltä, mikä hänen äidinkielensä oli ja tietäisikö ja muistaisiko hän kaikki ne asiat, jotka tiesi ja muisti kuollessaan?

11

1009

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vainveikkaus

      Solukuolema alkaa välittömästi, Frankenstein siitä tulisi.

    • zombie_minäkin

      Aloittaja on tainnut katsella liikaa zombie-elokuvia.

      • pokke_

        No en ole katsonut. Rehellisesti sanoen minusta tuntuu, että sitä ei voi tietää varmasti.


    • Kerran (TV:ssäkö se nyt oli, vai Youtubessa?) esiteltiin amerikkalaista miestä joka oli ollut kymmeniä vuosia koomassa ja sitten herännyt. Kyllä se vielä englantia puhui ja ymmärsi, mutta vähän kankeasti, ja muisti asioita.

    • eipitkälläajalla

      Veri ei kierrä päähän kuolleella, sydän ei pumppaa. Aivokuolleen sydän pumppaa. Kuollut ja aivokuollut eriasia tässä mielessä.

      Hapen saannin loputta. Solut alkavat kuolla kun saavat uudelleen happea. Hitaasti kuolevat hapenpuutteessa, kuolleena.

      Kyllä jos lyhyt aika kuolleena. Ei jos pitkä aika. Tavallaan kuolet joka hetki. Olet eri ihminen kun heräät aamulla.

      • toinen.ihminen

        " Olet eri ihminen kun heräät aamulla. "
        Ei tuohon tarvita nukahtamista välillä.
        Kun otat ryypyn, niin tunnet itsesi aivan toiseksi ihmiseksi.
        Ja sitten tuo toinenkin ihminen haluaa ryypyn.


      • Mitään 'lyhyttä aikaa kuolleena' -tilaa ei ole olemassakaan.


    • aivokuollut

      Kuolema ei ole hetkellinen tapahtuma, vaan eri solut lakkaavat toimimasta eri nopeudella. Nopeimpia kuolemaan ovat aivosolut. Mikäli aivot eivät saa happea normaalilämpötilassa kymmeneen minuuttiin, merkittävä osa soluista on jo tuhoutunut.

      Kun riittävä osa aivosoluista on jo kuollut, ihminen on ja pysyy aivokuolleena. Hän voi vielä jäädä kasvinomaisesti eloon joko ihan silleen tai koneitten avustamana. Tässä vaiheessa ei ole enää mitään tuntoa olemassaolosta eikä mitään muistia. Takaisinpäin prosessia ei voi toteuttaa.

    • Toisin sanoen, elvytetty henkilö. Aivjosolut alkavat kuolla noin kolmen minuutin kuluttua jos ei ole happea. Toisaalta lihasten solut voivat pysyä hengissä monta tuntia kuoleman jälkeen. Luu- ja ihosolut voivat elää monta päivää henkilön kuoltua.

    • Samaha se ois rakentaa kokonaa uus vua samalla datalla.

    • Kelaherättää

      Ensin vaati vainajaa töihin karenssin uhalla, seuraavaksi kela varmaan herättää kuolleetkin, tietenkin ensin karenssia:D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      226
      4964
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      63
      3347
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      36
      2985
    4. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      84
      2973
    5. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      61
      2842
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      90
      2675
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      14
      2401
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      103
      2217
    9. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      150
      1578
    10. Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä

      Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn
      Haapavesi
      9
      1270
    Aihe