Taisi käydä huonosti sille ennustajaeukolle tai -ukolle, joka ennusti Suomeen eteläsaksalaista ilmmastoa, voiko pahemmin ennustus pieleen mennä. Kyseinen ennustajaeukko tai -ukko on lienee nyt työttömänä. Mutta toisaalta, jos ei osaa hommiaan, niin onko se ihan väärinkään?
Ennustajaeukko tai -ukko ilman töitä?
bnvnbv
276643
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Kerropa, missä sellainen ennuste on nähty tai kuultu?
Kerro aloittaja reippaasti, älä yhtään ujostele! No?
Mitä vikaa eteläsaksalaisessa talvessa?
https://www.youtube.com/watch?v=sMeAQczQ0WU
No? Onko ilman?
MTV Kotimaa Julkaistu 26.07.2016 18:33
"Suomessa 50 vuoden päästä Unkarin kaltainen ilmasto – tulossa maailman historian suurin muutos"
"Suomen ympäristökeskuksen biodiversiteetti- ja viestintäasiantuntija Riku Lumiaro."
"Itämeren pinta nousee 20 sentillä. "
" Maanviljelys tulee lisääntymään huikeasti, koska Keski-Euroopan vilja-aitta siirtyy tänne pohjolaan. "
"Suomessa voisi olla noin 110-120 miljoonaa pakolaista."
Joo, melkoista tuubaa tuollaiset ennustelut.
Todellisuudessa ilmaston vielä lisää viilentyessä itämeren pinta tulee laskemaan, maanviljelys käy täällä mahdottomaksi, kuten on jo muutaman vuotena nähty, eikä tänne "pakolaisia", varsinkaan "ilmastopakolaisia" tule, koska tällä maalla ei ole varaa maksaa sille porukalle heidän vaatimaansa ilmaista ylläpitoa ja asumista.
Eihän meillä ole varaa maksaakaan, mutta koko ajan maksetaan sitä, velkarahalla.
Totta.
Tällä hetkellä maksetaan n. pari miljardia vuodessa näiden juhlapaikan hakijoiden elättämisestä.
Kuninka paljon pitäisi maksaa lisää, ja kuka sen maksaa?
Paljon jäi viljaa peltoon viime syksynä, kun ei ollut tarpeeksi lämmintä. Että se siittä "lämpenemisestä".
Minä en tunne tätä Riku Lumiaroa, mutta en silti voi väittää, että mikään hänen ennustuksistaan olisi väärä.
Voiko joku muu osoittaa hänen ennustuksensa paikkansapitämättömäksi?
Minä voin väittää, että jokainen tuollainen ennustus on väärä.
Tässä sen sijaan oikea ennuste.
Vuosisadan loppuun mennessä ainakin viisi miljardia ihmistä tulee kuolemaan.
Eilen radiossa Luonto Suomessa Lumiaro vastasi henkilölle, joka ei pidä lupiineista, mikä on vieraslaji Suomessa, "asfaltoi pihasi ja niittysi, sitten eivät kuki lupiinit".
Denialistit ovat vieraslaji Suomessa.Täällä on aina oltu maanläheisiä talonpoikaisjärjellä varusteltuja kovia työntekijöitä mutta nyt on joukkoomme levinnyt outo työtä vieroksuva vieraslaji-denialistit!Heitä voisi verrata hyvällä syyllä hirvikärpäsiin,lupiineihin ja puutiaspunkkeihin.Eikä niihin tepsi mikään tuholaismyrkky.
Jöns
"Minä en tunne tätä Riku Lumiaroa, mutta en silti voi väittää, että mikään hänen ennustuksistaan olisi väärä."
"Voiko joku muu osoittaa hänen ennustuksensa paikkansapitämättömäksi?"
120 000 000 miljoonaa pakolaista 50 vuoden ajanjaksolla tekee 2,4 miljoonaa pakolaista per/vuosi Suomeen.Uutisen julkaisusta on kulunut pyöristäen kohta jo 2 vuotta joten Suomeen olisi pitänyt tulla jo nyt 4,8 miljoonaa pakolaista.
Ennusteella on nyt 48 vuotta aikaa toteutua joten pakolaisten määrä vuodessa Suomeen onkin nyt
2,5 miljoonaa pakolaista vuodessa.
2015 Suomeen saapui 35 000 pakolaista joiden kustannusvaikutus Suomen veronmaksajille on arviolta 1 miljardi €uroa.
2,5 miljoonan pakolaisen kustannus olisi luokkaa 71 miljardia € vuodessa veronmaksajille 48 vuoden ajan.
120 000 000 miljoonaa pakolaista 50 vuoden ajanjaksollaa per/vuosi tekisi
24 000 000 000 000 pakolaista Suomeen. Kiitoos.
joo,se miljoona sana tupsahti siihen liikaa,pitää olla tietysti pelkästään 120 000 000
en kuitenkaan pidä sinua ihan tyhmänä koska aloit viisastelemaan
Mahtoiko se ennustaja olla sama joka ennusti että tyynenmeren saaria jää veden alle kun merenpinta nousee.
Carteret-atollin piti jäädä veden alle viimeistään 2015 mennessä.
Ilmastopakolaiset piti evaukoida 2009 alkaen.
Suomi tietenkin lykkäsi sinne ilmastopakolaisille rahaa.
Tuokin hieno ennustus meni vähän pieleen, mutta ei sen niin väliä ole kyllä meillä rahaa riittää jakaa vaikka minne.
"Uutiset, 9.3.2017 | Suomen suurlähetystö, Canberra
Noin vuosikymmen sitten Carteret oli mediahuomion kohteena, koska asukkaista piti tulla maailman ensimmäiset ilmastopakolaiset. Tänään Carteretilla asuu enemmän ihmisiä kuin koskaan. "
Tuossa toinen uutinen tyyneltämereltä.
" Tyynenmeren pienten saarivaltioiden on ennustettu painuvan veden alle ilmastonmuutoksen aiheuttaman merenpinnan kohoamisen myötä.
Aucklandin yliopiston ryhmä tutki Tuvalun valtion atolleja ja riuttasaaria ilma- ja satelliittikuvista vuosien 1971 ja 2014 välisenä aikana. Niistä suurin osa kasvoi tutkimusajanjaksolla, minkä seurauksena koko valtion maapinta-ala lisääntyi liki kolme prosenttia."
Saarten päälle kertyi merestä sedimenttiä. Paljaat kallioluodot jäävät nousevan meren pinnan alle kun niille ei oikein ole kasvumekanismia. Ellei siis paikallinen maaperä itsessään ole edelleen nousussa esimerkiksi jääkauden aiheuttaman painumisen jäljiltä kuten Suomessa varsinkin Merenkurkun kohdalla ja länsirannikolla yleensäkin.
Jep, sama ennustaja, ennusti myös että kun ilmasto lämpenee niin hurrikaanit yleistyy.
Ilmasto on nyt lämmennyt esiteollisuudenalusta 1 asteen.
Kun katsoo tilastoja hurrikaaneista vaikka 1850 luvulta tähän päivään ja ottaa kymmenen vuoden jaksoja, niin näin vähän ei myrskyjä ole ollut koko aikana kuin nyt viimeisen kymmenen vuoden aikana.
Tässä tapauksessa ei oikein voi sanoa että ennustus meni vähän pielee, koska myrskyt väheni
No no, ei tuollaisia saa tänne kirjoitella, tuo on uskonnon vastaista.
Ennustajaeukko tai -ukko ilman töitä????
Jos niin on, niin oikein lienee on.
Jos niin ei ole, niin miksei? Onko samasta asiasta kyse kuin kansanedustajien sopeutumiseläkkeet, joista huolimatta käydään Ugandassa tekemässä asekauppoja? Vai käydäänkö? Niin saattaa olla, tai sitten ei? Vai onko käyty vain availemassa ovia? Sopeutumiseläkkeillä?
Vielä on aloittajalta kertomatta missä on ennustettu Suomeen eteläsaksalaista ilmastoa. Jääkin kertomatta, sillä sellaista ei ole ennustettu...
Valheen toiseleminen ei tee siitä totta.
Mutta Unkaria vastaava ilmastoa on ennustettu ja Unkari on Saksaa etelämpänä eli vielä Saksaakin lämpimämpää ilmastoa on ennustettu.
"on ennustettu" on passiivimuoto, jossa mukavasti ohitetaan subjekti eli ennusteen tekijä.
Harhaanjohtamisesi näköjään ei tunne mitään rajoja. Unkarin ilmastosta kirjoitti Suomen ympäristökeskuksen biodiversiteetti- ja viestintäasiantuntija Riku Lumiaro:
https://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/suomessa-50-vuoden-paasta-unkarin-kaltainen-ilmasto-tulossa-maailman-historian-suurin-muutos/5998708
Missä vaiheessa biodiversiteetti- ja viestintäasiantuntija Lumiarosta on tullut ilmastotutkija? Kenellä tahansa voi olla vahvoja mielipiteitä asioista mutta kun puhutaan ilmaston ennustamisesta niin silloin kysytään asiaa niiltä, joiden työhön kuuluu tutkia ja ennustaa ilmastoa. Muut ovat asian suhteen maallikkoja.
Nyt jotakin rajaa tuolle jatkuvalle höpötyksellesi.
Ohitatko tämänkin,onko tämäkin akuankkatukimus
Tutkija Kimmo Ruosteenoja FMI
Tiedotearkisto: 2016
Uudet Suomea koskevat ilmastonmuutosennusteet julkaistu
19.12.2016 12:01
"Keski-Suomessa saattaa vallita vuosisadan lopulla samankaltainen lämpötilailmasto kuin nykyisin Unkarissa. Lämpötilat nousisivat tällöin 1900-luvun lopun lukemista talvella 4 - 10 °C ja kesällä 2 - 7 °C. Vastaavasti päästöjä kohtuullisen tehokkaasti leikattaessakin (RCP4.5-skenaario) meitä odottaisivat likimain Puolan lämpöolot: talvella lisää lämmintä 2 - 7 °C ja kesällä 1 - 4 °C."
"Suomen vuotuinen keskilämpötila nousee lähes kaksi kertaa niin nopeasti kuin koko maapallon keskilämpötila." jne,jne
Ruosteenoja, K., K. Jylhä and M. Kämäräinen, 2016: Climate projections for Finland under the RCP forcing scenarios. Geophysica, 51, 17-50.
Vieläkö väität etteikö Unkarin ilmastoa,joka on lämpimämpi ilmasto kuin Saksan ole tänne Suomeen ennustettu?
Tuo on jo kunnollinen ja kelvollinen viite, kun lehtikin mainitaan. Ei, en tietenkään kiistä tuon ennusteen olemassaoloa. Jatkossa kun esität väitteen niin tiedät miten voit välttää turhat keskustelukierrokset silloin kun sinulla on viitetiedot olemassa
Ruosteenoja ennustaa, että vuosisadan loppuun mennessä (sama ajanjakso kuin Taalaksen esiintuomissa ennusteissa) Suomessa voisi olla Unkarin ilmasto, joskin vaihteluväli ennusteelle on varsin laaja. Scihubista tuon voi lukea kokonaisuudessaan ja Ruosteenoja on ilmastotutkija.
http://ilmatieteenlaitos.fi/cv-kimmo-ruosteenoja
Toivottavaa olisi, että tuo ennuste tarkkenisi ja että ennustuksessa uskallettaisiin antaa jo lähivuosikymmenille selkeitä lukuarvoja keskilämpötilojen nousulle. Niillä kun on varsin suurta merkitystä tulevaisuutta ajatellen.
Kahdeksankymmenen vuoden kuluttua minä, kaikki ystäväni ja ehdottomasti suurin osa sukulaisistani on aivan varmasti ollut kuolleena jo pitkän aikaa eikä ennuste siksi koske minua. Samalla lailla ajattelevat monet muutkin. Siksi niillä lähivuosikymmenten luvuilla olisi käyttöä.
Hehe, ja mikäs tämä yksi huru-ukko olikaan joka oli jo rakentamassa suurella touhulla Kauppatorille tulvavalleja. Taisi jo päästä työkyvyttömyyseläkkeelle tosin.