TÄÄLLÄ UUSI VEGAANI!!

Vegetappi

Tänään alkoi mun vegaaninen ruokavalio. Rakastan kasvisruokaa, enkä muutenkaa syö lihaa kuin ehkä kerran kahdessa kuussa (en tykkää mausta) mutta maitotuotteita olen kuluttanut suhteellisen paljon ja NYT OLEN PÄÄTTÄNYT PÄÄSTÄ NIISTÄKIN EROON. Kahvin kanssa juon kauramaitoa ja söin avokaado leipää aamupalaksi. Halusin vaan ilmottaa teille kun oon kerrankin ilonen jostakin päätöksestä.

27

2894

    Vastaukset 27

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihanmitenvain

      Mistä me olemme iloisia? Siitä, että olet mielipidevegaani - älä viitsi olla hölmö. Olet vegaanit tai sitten et ole, ei se oikeasti ketään kiinnosta.

    • maidotvasikalle

      Hyvä päätös. Ihmisen ei tarvitse juoda toisen eläimen maitoa.

      • Nautiskelij

        Toivottavasti juot suomalaista kauramaitoa, niin et saastuta ilmastoa. Lentämistä tulee vähentää suunnattomasti, koska se saastuttaa ilmastoa aivan älyttömästi.


      • maidotvasikalle

        En juo mitään maidonkorviketta tosin en ymmärrä miten sen juominen tai kotimaisuus liittyy lentoliikenteen päästöihin.


      • Jaa-ha
        maidotvasikalle kirjoitti:

        En juo mitään maidonkorviketta tosin en ymmärrä miten sen juominen tai kotimaisuus liittyy lentoliikenteen päästöihin.

        No eihän sille mitään voi, jos et ymmärrä. Olisiko kannattanut juoda sittenkin maitoa?


      • Niinpäs

        Suomessa viljellyistä kasveista täällä kasvaa erinomaisesti vain nurmi. Ainoa joka kykenee nurmea hyväkseen käyttämään on märehtijä, eli siis lehmä. Suomalaiset lehmät lypsävät päivässä kymmeniä litroja. Vasikat eivät jaksa kaikkea juoda ja jos lehmiä ei lypsetä ne kärsivät valtavasti.

        Mutta jos sinusta paikallisia kasveja ei pidä käyttää, niin aasiasta voidaan rahdata sinulle soijamaitoa.


      • loistavaatouhua
        Niinpäs kirjoitti:

        Suomessa viljellyistä kasveista täällä kasvaa erinomaisesti vain nurmi. Ainoa joka kykenee nurmea hyväkseen käyttämään on märehtijä, eli siis lehmä. Suomalaiset lehmät lypsävät päivässä kymmeniä litroja. Vasikat eivät jaksa kaikkea juoda ja jos lehmiä ei lypsetä ne kärsivät valtavasti.

        Mutta jos sinusta paikallisia kasveja ei pidä käyttää, niin aasiasta voidaan rahdata sinulle soijamaitoa.

        Niin, eihän suomessa viljellä mitään. Kaikki kasvikset tuodaan tänne avaruusraketeilla ja eläimet eivät syö muuta kuin nurmea.

        Hieno keskustelu arvon kanssaihmiset


    • PihviPäivässä

      Jossain rapakon takana vanhemmat juottivat OIKEAN MAIDON asemesta lapselleen kauramaitoa tai jotain vastaavaa. No, lapsi kuoli aliravitsemukseen. Kauramaidossa ei ole mitään ravintoarvoja, kalsiumia, hivenaineita jne. On jokaisen oma asia onko täysi typerys vai viisas pihvinsyöjä, hehee.

      • Maidonjuoja

        Kannattaa tutustua maatilojen eläimiin, niin näkee miten eläimiä oikeasti hoidetaan. Itsekin olen käynyt monillaa tiloilla ja minusta eläimillä on paremmat oltavat kuin ihmisillä. Luin lehdestä, että Helsingissä on pitkät leipäjonot. Italialainen eläinsuojelujärjestö oli käynyt salakuvaamassa pihatossa. Etualalla oli pari laihahkoa eläintä ja otsikkona että Parmesan-juusto tehdään rääkättyjen lehmien maidosta. Tulikin mieleen, että eläimethän kiusaavat toisia eivätkä päästä syömään joitakin. No - ilmeisesti nämä alakynteen jääneet lehmät voidaan myydä parsinavettaan turvaan kiusaajilta.


      • Zedä

        PihviPäivässä: Niin, kyseessä oli imeväisikäinen vauva jonka ravintoa on tietenkin äidinmaito tai äidinmaidonkorvike. Olisi se kuollut myös pelkällä kaupan lehmänmaidolla. Imeväisiän ylittänyt ihminen tai mikään muukaan nisäkäs sen sijaan ei maitoa tarvitse :)


      • Nautiskelij

        Aikuiset tarvitsevat päivässä 3 lasillista maitoa - itse toki juon enemmän maitoa päivässä juustoa , maitorahkaa, jogurtteja ym. Siksipä verenpaineeni ja kolestroni ovat ihannelukemissa.


      • VastaanTrolliin

        Tiesitkö että maidosta eriytyy kaseiinin hajotessa elimistöösä kasomorfiinia, joka on opioideihin jossain määrin verrattavissaoleva aine. Tämä on ilmeisesti luonnon luoma mekanismi jolla imeväiset palaavat emon tissille.

        Olet siis aikuisena sekä koukussa lehmän tissin imemiseen että morfinisti. Onneksi olkoon. Juuri niinkuin luonto sen tarkoitti.


      • KannattaaJuoda
        VastaanTrolliin kirjoitti:

        Tiesitkö että maidosta eriytyy kaseiinin hajotessa elimistöösä kasomorfiinia, joka on opioideihin jossain määrin verrattavissaoleva aine. Tämä on ilmeisesti luonnon luoma mekanismi jolla imeväiset palaavat emon tissille.

        Olet siis aikuisena sekä koukussa lehmän tissin imemiseen että morfinisti. Onneksi olkoon. Juuri niinkuin luonto sen tarkoitti.

        No eipä hullunpi opioidi sitten. :D


    • PihviPäivässä

      Jaahas, Hinttihomovegaani Zedä ilmestyi taas kuvioihin. Häirikkötrolilla ei näköjään ole oikein mitään tekemistä? Jatka ganjan polttoa, äläkä trollaile, kun et mitään tieRä.

      • Zedä

        <3 :D


    • EntinenVege

      Itse olen kyllä jättänyt maitotuotteet minimiin, mutta en näkisi mitään järkeä luopua kokonaan lihasta, jos nyt jo syö lihaa noinkin harvoin kuin avaaja.

      Itse pidän paljon lihan mausta, mutta se johtunee siitä, että olen hyvä kokki. Sen sijaan kasvikset syön mieluiten raakoina tai höyrytettyinä.
      Kalasta en edes harkistsisi luopumista. On se vaan niin taivaallisen hyvää oikein valmistettuna.
      Harmi, että uusavuttomat eivät enää osaa valmistaa lihasta ja kalasta maukasta ruokaa, vaan mieluummin kipasevat kauppaan hakemaan eineskasvispastansa tai keittävät nuudeleita. Hahaa.

      • vitsailetkai

        Vai on liharuoan valmistaminen hankalaa? Hah.

        Karjalanpaisti onkin yksi gourmee-kokkauksen taidonnäyte.

        Suomalaiset kokit eivät sen sijaan osaa laittaa maukasta kasvisruokaa. Kaikki ruoan maku haetaan eläinrasvasta. Mausteeksi riittää suola ja pippuri ruokaan kuin ruokaan.


      • EntinenVege

        No kyllä se tuntuu olevan monelle vaikeaa, mutta ei minulle eli en lainkaan vitsaile.

        Tuosta olen samaa mieltä, että kunnonkasvisruokaakaan ei osata valmistaa, vaan ruoka pilataan rasvalla (öljyllä), vehnäjauhoilla, soijalla ym. elintarvikkeksi kelpaamattomalla eineksellä (nyhtökaura, härkis).

        Aika paljon makua haetaan erillaisista teollisista kasvisrasvasötkötyksistä, yöks.


    • jalatmaassaollapitää

      Järkeä voi myös käyttää ihan itse, eikä lähteä kaikkeen hööpötykseen mukaan. Syön itsekin paljon kasvisruokaa, mutta voin syödä muutakin. Tykkään kasvisruoasta, mutta kala, kana ja lihakin on ihan hyvää ajoittain.
      Muista nyt kuitenkin varmistaa, että saat ruoasta kaiken tarvitsemasi ravintoaineet, ettet ole ongelmissa. Kasvisruoalla on mahdollista elää, mutta realiteetit pitää olla mukana!

      • kohtuukaikessa

        Näinhän se on. Sillon tällön vaan itsekin potkin naapurin koiraa. Hyvä pitää kohtuu kaikessa eikä antaa tilaa ääriajattelulle kuten muiden elävien olentojen kunnioittamiselle.


      • kuissattuikin

        Kasvisruoalla elää ihan hyvin joskin muutama tarvittava aines on haettava joko synteettisenä tai hiivan tuottamana, mutta tappamatta naapurin koiraa voi elää ihan hyvinkin.

        Mutta nämä härkikset ja nyhtökaurat jättäisin kyllä väliin (eivät vain maistu hyviltä ja rakenne on huono), sillä kasviksista, pavuista, pähkinöistä ja varsinkin kotimaisista juureksista saa todella hyvää ruokaa pienellä vaivalla ja vielä halvalla.


    • EnnemminLihaaKunEinestä

      Nykyään HK:n, Jalostajan, Snelmannin, Poutun, Kariniemen ym. lihatuotteet ovat niin luokattomia, että olen itsekin vähentänyt huimasti lihan syöntiä.
      Ja eiköhän kala ole muutenkin terveellisempi vaihtoehto. Ilman maitotuotteita pärjää, kunhan muistaa syödä paljon tuoreita kasviksia.

      Olin tuossa taannoin erään nuorenparin takana kassajonossa. Pariskunta oli aika lihavaa sorttia, mutta jotenkin aneemisen oloisia ja kalpeita (ja ihan hiton rumia, pukeutuivatkin "säkkeihin").
      Kassan hihnalla oli todella paljon eineskasvisruokia, mutta ei mitään tuoretta (no, ei tietenkään mitään liha- tai maitotuotteita). Olen melko varma, että tuo pariskunta ei elä kovin vanhaksi. Onneksi vaikutti siltä, että pariskunta oli lapseton.

    • Kiihkoilua

      Miksi et ole rehellisesti kasvissyöjä? Vegaanit ovat uskonlahko, joka kiihkoilullaan pilaa kasvissyönnin maineen. Kenelle todistat ja mitä, kun kiihkoilet esimerkiksi maitotuotteita vastaan?

      Jokainen vegaaniruokavaliota noudattanut olisi 100 vuotta sitten kuollut. Todella luonnonmukainen ruokavalio!

      • luonnollistako

        Monet ns. "kasvissyöjät" tai vegetaristit syövät maitotuotteita ja/tai kananmunia.

        Jos on vegaanisella ruokavaliolla ei se tarkoita mitään uskonlahkoon kuulumista vitun idiootti. Taitaa uskonlahko olla sulla perseessä. Sekö sitten on luonnollista?


    • Food42

      Aktivoi etu valitsemalla ResQ-sovelluksen valikosta Asetukset -> Tili -> ResQ-koodit.
      KOODILLA: IHJ-943
      https://www.resq-club.com/fi/

      Vähennä ruokahävikkiä.
      Hyvä valikoima vegaaneille.

    • VegeMachtFrei

      Hii, minusta tuli vegaani ja perverssi hinttari! Lopetetaan työteko ja aletaan poltella jointteja. Laitetaan maaaaailma mullinmallin. Eikä välitetä hevonpaskaa avuntarpeessa olevista ihmisistä, sillä vegaanit ovat universumin ainoita oikeassa olevia ihmisiä. Perustetaan vegawitzh leirejä kaikille erimielisille. Sieg vega!!

    • Vegaaniuskonto

      Voi lapsikulta! Se koira älähtää johon kalilla kolahtaa.

      Olet vielä niin kovin nuori ja kypsymätön, että kiihkosi on ymmärrettävää. Aikoinaan kadut katkerasti vegaanilahkolle alistumista ja menetettyä nuoruutta ja voi siinä sivussa mennä helposti terveyskin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      73
      873
    2. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      113
      789
    3. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      140
      725
    4. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      722
    5. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      70
      627
    6. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      619
    7. Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?

      Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      161
      511
    8. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      28
      508
    9. Vasemmiston aloite

      Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja
      Pyhäjärvi
      58
      503
    10. Onko suhtautuminen kaivattusi

      Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin
      Ikävä
      35
      484
    11. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      47
      480
    12. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      63
      465
    13. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      69
      455
    14. Miksi vihainen

      Miksi olet vihainen mulle?
      Ikävä
      41
      432
    15. Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu

      Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i
      Maajussille morsian
      0
      432
    16. Näyttää siltä ettet edes sinä.

      Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa
      Ikävä
      30
      424
    17. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      45
      423
    18. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      35
      418
    19. Hei, alettaisko oleen yhdessä?

      Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys
      Sinkut
      74
      416
    20. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      59
      405
    Aihe