Makkarakeitto ryynimakkarasta?

nakkipula

Tuli päivä paleltua pihalla ja hotsittaisi tehdä kuuma keitto. Kasvikset on kasassa, mutta pakkasessa ei ole kuin paketti ryynimakkaraa. Mitä sanoo raati, onko tuhoon tuomittu yritys laittaa keittoon ryynimakkaran paloja? Ryynimakkarahan on aika "ryynimäistä", eli murenee helposti. Tuleekohan muhennosta?

6

6155

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ainavoikokkeilla

      Pursota ryynimakkaraa kuorestaan pieninä paloina, muovaa käsissä pieniä palloja ja paista ne paistinpannulla ruskeiksi, lisää viimeiseksi valmiiseen kasvispohjaiseen keittoon ja nauti - "lihapullien" pitäisi pysyä kasassa hajoamatta.

      • Siljaana

        Mitä sä oikein höpäjät...?


      • makkarastapullia
        Siljaana kirjoitti:

        Mitä sä oikein höpäjät...?

        No vaikkee kokkeilet - voi jopa maistua.


      • Kokeilemisenarvoinen
        Siljaana kirjoitti:

        Mitä sä oikein höpäjät...?

        Se on ihan hyvä ohje mitä voi kokeilla ryynimakkaran koossa pysymiseksi, kun siitä haluaa tehdä makkarakeittoa.


    • tänään-ei-lihaa

      Tänään on kansallinen kalakeittopäivä. Korvataan se ryynimakkara kalamakkaralla, tai vaikkapa kirjolohipyöryköillä.

    • ryynä_risti

      Rynärissä on Sianliha, vesi, ohrasuurimot , perunajauho, mausteet (sipuli, valkopippuri, korianteri, maustepippuri, paprika, valkosipuli, sinappi, chili, selleri), suola, verijauhe (sika), maltodekstriini, stabilointiaine (E450), dekstroosi, hapettumisenestoaine (E316), happamuudensäätöaineet (E575, E330), aromit (mustapippuri, paprika), säilöntäaine (E250)
      (voi et nannaa puolukkasoseen kanssa)
      - Keskieuroopan mykyt eli knöödelit -tee taikina, sen tekeytyessä https://www.kotikokki.net/reseptit/nayta/21234/Knöödelit/
      Pane ryynärit vaikka mikroon talouspaperinyyttiin. Rasva pursuaa paperiin, jäähdytä sisus, mausta mm meirami tilli, ruohosipuli tms yrtillä ja nakkaa taikinan sisään. jslisää nyyttii soppaan. Nyytit voi pakastaa ja on valmis seuraavaan herkkuhetkeen.
      Jos liian monimutkaista , sulata ryynäri mikrossa , jääjdytä ja tee lihapullataikina:munaa, jauhoja ja pyöritä palloja .
      Muuten ryynäri hajoo soppaan nk saokseksi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      104
      6684
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      370
      6264
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      3123
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      111
      2604
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      2256
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1814
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1673
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      34
      1395
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1350
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1237
    Aihe