Ilmastoon vaikuttaminen

Haarpin tehot ovat vaikuttavia ja Haarp asemia on myös suomessa Norjassa ja ympäri pohjoiskalottia. Wikipediassa mainitaan Haarp ionosfäärin lämmitin?
Suora kysymymy,s voiko tällä tekniikalla kenties vaikuttaa polaaripyörteeseen? ja näin säähän ja kenties ilmastoon.
Aikanaan ihmettelin niitä lentokone vanoja joita sanottiin tehtävän ilmaston viilenemistä estämään ja nythän tekniikkaa sovelletaan jo isomassa mittakaavassa laivalta kuumailmapallon avulla.
Mutta niistä lentokonevanoista, ne soveltuu myös polaaripyörteen ja suihuvirtojen liikkeiden tutkimuksiin.

https://fi.wikipedia.org/wiki/HAARP

https://yle.fi/uutiset/3-9997366
5177
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Euroopan neuvoston mietintö 1999.
""millaisia vaikutuksia HAARPilla voi olla."

Mietinnössä mainitaan myös, että kyseisellä laitteella voidaan potentiaalisesti "manipuloida maailmanlaajuisia sääolosuhteita".
""

Äänestä
  • Ymmärrän yskän. Tämä ei ole aivan niin selvä (ainakaan tyhmä) salaliittoteoria koska sitä on pohditty niinkin korkealla tasolla kun eurropan neuvoston mietinnössä ja toisaalta olihan ne "kemikaalivanat" selvää salaliittoteoriaa noin 8 vuotta sitten ( myös omasta mielestä kunnes aloin nähdä niitä livenä) nykyään on virallisesti myönnetty tämä ilmaston manipulointi lentokoneista käsin.

    Äänestä

  • cirruskerosiinano kirjoitti:

    Ymmärrän yskän. Tämä ei ole aivan niin selvä (ainakaan tyhmä) salaliittoteoria koska sitä on pohditty niinkin korkealla tasolla kun eurropan neuvoston mietinnössä ja toisaalta olihan ne "kemikaalivanat" selvää salaliittoteoriaa noin 8 vuotta sitten ( myös omasta mielestä kunnes aloin nähdä niitä livenä) nykyään on virallisesti myönnetty tämä ilmaston manipulointi lentokoneista käsin.

    Salaliittoteoreetikon on varsin turha osallistua keskusteluun tiedepalstalla. Kuten tiedetään on hyvin vaikea todistaa jonkun ilmiön olemassaolemattomuutta muuten kuin jos kyseessä on matematiikan piiriin jäävä käsite. Voidaan vain todeta, että ilmiötä tai asiaa ei tähän mennessä tehtyjen ja tiedossa olevien havaintojen puitteissa ole havaittu. Myöhemmin tehtävien ja raportoimatta jääneiden havaintojen puitteissa se voi hyvinkin olla havaittu joten olemattomaksi todistaminen ei yleensä onnistu. Jos kiinnostaa aihe niin katso mitä Russelin teekannusta on sanottu.

    Tieteen kannalta asiaa katsova toteaa, että väitteelle ei ole yhtään varmistettua havaintoa todisteeksi joten väite ei ole uskottava vaikkakaan sitä ei ole todistettu vääräksi. Salaliittoteoreetikolle todisteiden puute on itsessään riittävä todiste todisteiden pimityksestä joten mikä tahansa väite on uskottava. Nämä kaksi näkemystä eivät koskaan kohtaa joten keskustelu salkkarin ja tieteen kannalta asiaa katsovan välillä on hyödytöntä.

    Äänestä

  • Tässä ei ole todisteiden puutteesta kysymys, siellä ne Haarp asemat ovat ja niillä on potentilaalinen mahdollisuus vaikuttaa ilmastoon/säähän. Siellä ne lentokonevanakint ovat ja nykyään asiaan käydään hieman runsautta enemmän tuottavalla tekniikalla.
    Syy miks asian ylle on kehittynyt salaliittoteorian verhon on se koska ilmastoon ja sään manipulointi ei kaiketi jaa kaikkien luottamusta.
    Itse olen sitä miltä että jos tieteen keinoin ihminen voi parantaa Maan ilmastoa esmin makean veden tuottoon joka on toistaiseski Maan arvokkain luonnonvara niin tehtäköön niin. Tai esim jos Maata uhkaa Marsin kaltainen ilmasto niin on hyvä jos se kyetään estämään. Sangen hämmästynyt olisin jos (tiede) ei tästä kaikesta olisi kiinnostunut, erittäin.
    https://yle.fi/uutiset/3-9997366

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


cirruskerosiinano kirjoitti:

Haarpin tehot ovat vaikuttavia ja Haarp asemia on myös suomessa Norjassa ja ympäri pohjoiskalottia. Wikipediassa mainitaan Haarp ionosfäärin lämmitin?
Suora kysymymy,s voiko tällä tekniikalla kenties vaikuttaa polaaripyörteeseen? ja näin säähän ja kenties ilmastoon.
Aikanaan ihmettelin niitä lentokone vanoja joita sanottiin tehtävän ilmaston viilenemistä estämään ja nythän tekniikkaa sovelletaan jo isomassa mittakaavassa laivalta kuumailmapallon avulla.
Mutta niistä lentokonevanoista, ne soveltuu myös polaaripyörteen ja suihuvirtojen liikkeiden tutkimuksiin.

https://fi.wikipedia.org/wiki/HAARP

https://yle.fi/uutiset/3-9997366

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu