Ilmastotieteen perimmäinen olemus

PierreReview_

Vuonna 2010 S24 ilmastonmuutospalstalla kirjoitti 'mats petter' näin:
"Ilmastotiede on kuin naistutkimus. Sen motiivit eivät ole tieteelliset vaan yhteiskuntapoliittissosiologiset. Sen tehtävä ei perimmältään ole tuottaa tieteellistä totuutta vaan käyttäytymi[s]sääntöjä ihmisille. Sen pohjimmaiset motiivit ovat valtapoliittiset."
https://keskustelu.suomi24.fi/t/8765244/ilmastotiede-

Kun puhe on agw-hypoteesiin nojaavasta ilmastotieteestä, käytännössä kaikki sitten vuoden 2010 kuulemamme ja näkemämme vain vahvistaa tuota analyysia.

9

277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Puhutaanpa ihmisen aiheuttamasta ilmastonmuutoksesta mitä tahansa, on olemassa kolme faktaa, joita ei voi kumota.

      1. Hiilidioksidin määrä ilmakehässä on noussut.

      https://www.esrl.noaa.gov/gmd/webdata/iadv/ccgg/graphs/ccgg.PAL.co2.1.none.discrete.all.png

      ja tuhansia muita mittausasemia ympäri maailmaa. Isotooppimittauksin on voitu todeta, että lisääntyminen on peräisin fossiilisten polttoaineiden käytöstä.

      2. Hiilidioksidi absorboi lämpösäteilyä.
      Kyseessä on kvanttifysiikan perusilmiö. Se selittää myös, miksi hiilidioksidin lisääntyminen johtaa väistämättä ilmaston lämpenemiseen. Tämän väitteen kumoamisesta on luvassa Nobelin palkinto.

      3. Globaali lämpötila on noussut.

      https://pbs.twimg.com/media/C6r-OWIVwAA-orA.jpg

      Eipä tässä muuta tänään.

      • IL-2

        "Se selittää myös, miksi hiilidioksidin lisääntyminen johtaa väistämättä ilmaston lämpenemiseen. Tämän väitteen kumoamisesta on luvassa Nobelin palkinto."

        Kuka on luvannut ja missä? Et kai vain ihan itse?


      • Jönssihän se niitä Noobeleita lupailee vaikka säteilyn absorptio sen jo on tainnut aikoja sitten saadakin. Kukaan vaan ei ole sitovasti osoittanut, miten paljon absorptio sitten sitä ilmastoa lämmittää. Kaikenlaisia arvailuja vain on esitetty, alla yksi sellainen ja sekin vain vaikutuksen ylärajasta.
        https://konitohtor.blogspot.fi/2018/01/


      • Deny

        Jo kolmannessa ketjussa parin päivän sisään tämä Jönsin kolmen faktan mantra.
        Alkaa todella vaikuttamaan höperöltä.


    • kysynvaan2

      Miksi aloittaja esiintyy rekisteröimättömällä nimimerkillä?

      • olet_urpo

        Miksi itse esiinnyt rekisteröimättömänä?


      • kysynvaan2
        olet_urpo kirjoitti:

        Miksi itse esiinnyt rekisteröimättömänä?

        Laiskuuden vuoksi ja siksi, että tässä kohdassa henkilydelläni ei ole merkitystä. Aloittaja sen sijaan yrittää esiintyä samalla nimimerkillä ilmeisesti saadakseen aiemmista kirjoituksistaan jonkinlaista auktoriteettia viesteilleen. Se olisi paljon helpompaa ja uskottavampaa rekisteröityä nimimerkkiä käyttäen.

        Toki on paljon helpompaa irtisanoutua jostakin virheelliseksi paljastuvasta viestistä silloin, kun se ei ole rekisteröityneenä kirjoitettu. Rekattuna joutuisi ottamaan sanoistaan vastuuta, näin kertatunnuksella voi aina väittää että joku esiintyi minuna. Tämä on siis myös pelkuruutta.

        Rekisteröidyn tunnuksen asetuksista voi estää kyseisellä tunnuksella kirjoitettujen viestien näkyvmisen julkisessa profiilissa.


      • kysynvaan2 kirjoitti:

        Laiskuuden vuoksi ja siksi, että tässä kohdassa henkilydelläni ei ole merkitystä. Aloittaja sen sijaan yrittää esiintyä samalla nimimerkillä ilmeisesti saadakseen aiemmista kirjoituksistaan jonkinlaista auktoriteettia viesteilleen. Se olisi paljon helpompaa ja uskottavampaa rekisteröityä nimimerkkiä käyttäen.

        Toki on paljon helpompaa irtisanoutua jostakin virheelliseksi paljastuvasta viestistä silloin, kun se ei ole rekisteröityneenä kirjoitettu. Rekattuna joutuisi ottamaan sanoistaan vastuuta, näin kertatunnuksella voi aina väittää että joku esiintyi minuna. Tämä on siis myös pelkuruutta.

        Rekisteröidyn tunnuksen asetuksista voi estää kyseisellä tunnuksella kirjoitettujen viestien näkyvmisen julkisessa profiilissa.

        Rekisteröityneenä viestien lähettäminen on myös helpompaa. Valitettavasti sillä ei kuitenkaan näytä olevan mitään vaikutusta viestien asiattomaan poistatukseen. Tässä siis vihje palstan ylläpitäjälle. Huomioikaa vain sellaiset ilmiannot, jotka tulevat rekisteröityneiltä käyttäjiltä ja jättäkää sellaiset huomiotta, jotka tulevat ryppäänä ja koskevat rekisteröityä nimimerkkiä.


    • Ei.kompetenssia.jönsellä

      Näinhän ne ilmastosäikähtäneet taas käänsi asian ja alkoivat vääntää täysin eri asiasta. Ei riitä säikähtäneillä kompetenssia sanoa mutään aloittajan postaukseen.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      168
      2857
    2. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      62
      2243
    3. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      203
      2159
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1786
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      95
      1703
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1581
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      92
      1343
    8. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1100
    9. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      206
      1080
    10. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1059
    Aihe