Vuonna 2010 S24 ilmastonmuutospalstalla kirjoitti 'mats petter' näin:
"Ilmastotiede on kuin naistutkimus. Sen motiivit eivät ole tieteelliset vaan yhteiskuntapoliittissosiologiset. Sen tehtävä ei perimmältään ole tuottaa tieteellistä totuutta vaan käyttäytymi[s]sääntöjä ihmisille. Sen pohjimmaiset motiivit ovat valtapoliittiset."
https://keskustelu.suomi24.fi/t/8765244/ilmastotiede-
Kun puhe on agw-hypoteesiin nojaavasta ilmastotieteestä, käytännössä kaikki sitten vuoden 2010 kuulemamme ja näkemämme vain vahvistaa tuota analyysia.
Ilmastotieteen perimmäinen olemus
9
312
Vastaukset 9
Puhutaanpa ihmisen aiheuttamasta ilmastonmuutoksesta mitä tahansa, on olemassa kolme faktaa, joita ei voi kumota.
1. Hiilidioksidin määrä ilmakehässä on noussut.
https://www.esrl.noaa.gov/gmd/webdata/iadv/ccgg/graphs/ccgg.PAL.co2.1.none.discrete.all.png
ja tuhansia muita mittausasemia ympäri maailmaa. Isotooppimittauksin on voitu todeta, että lisääntyminen on peräisin fossiilisten polttoaineiden käytöstä.
2. Hiilidioksidi absorboi lämpösäteilyä.
Kyseessä on kvanttifysiikan perusilmiö. Se selittää myös, miksi hiilidioksidin lisääntyminen johtaa väistämättä ilmaston lämpenemiseen. Tämän väitteen kumoamisesta on luvassa Nobelin palkinto.
3. Globaali lämpötila on noussut.
https://pbs.twimg.com/media/C6r-OWIVwAA-orA.jpg
Eipä tässä muuta tänään.- IL-2
"Se selittää myös, miksi hiilidioksidin lisääntyminen johtaa väistämättä ilmaston lämpenemiseen. Tämän väitteen kumoamisesta on luvassa Nobelin palkinto."
Kuka on luvannut ja missä? Et kai vain ihan itse? Jönssihän se niitä Noobeleita lupailee vaikka säteilyn absorptio sen jo on tainnut aikoja sitten saadakin. Kukaan vaan ei ole sitovasti osoittanut, miten paljon absorptio sitten sitä ilmastoa lämmittää. Kaikenlaisia arvailuja vain on esitetty, alla yksi sellainen ja sekin vain vaikutuksen ylärajasta.
https://konitohtor.blogspot.fi/2018/01/- Deny
Jo kolmannessa ketjussa parin päivän sisään tämä Jönsin kolmen faktan mantra.
Alkaa todella vaikuttamaan höperöltä.
- kysynvaan2
Miksi aloittaja esiintyy rekisteröimättömällä nimimerkillä?
- olet_urpo
Miksi itse esiinnyt rekisteröimättömänä?
- kysynvaan2
olet_urpo kirjoitti:
Miksi itse esiinnyt rekisteröimättömänä?
Laiskuuden vuoksi ja siksi, että tässä kohdassa henkilydelläni ei ole merkitystä. Aloittaja sen sijaan yrittää esiintyä samalla nimimerkillä ilmeisesti saadakseen aiemmista kirjoituksistaan jonkinlaista auktoriteettia viesteilleen. Se olisi paljon helpompaa ja uskottavampaa rekisteröityä nimimerkkiä käyttäen.
Toki on paljon helpompaa irtisanoutua jostakin virheelliseksi paljastuvasta viestistä silloin, kun se ei ole rekisteröityneenä kirjoitettu. Rekattuna joutuisi ottamaan sanoistaan vastuuta, näin kertatunnuksella voi aina väittää että joku esiintyi minuna. Tämä on siis myös pelkuruutta.
Rekisteröidyn tunnuksen asetuksista voi estää kyseisellä tunnuksella kirjoitettujen viestien näkyvmisen julkisessa profiilissa. kysynvaan2 kirjoitti:
Laiskuuden vuoksi ja siksi, että tässä kohdassa henkilydelläni ei ole merkitystä. Aloittaja sen sijaan yrittää esiintyä samalla nimimerkillä ilmeisesti saadakseen aiemmista kirjoituksistaan jonkinlaista auktoriteettia viesteilleen. Se olisi paljon helpompaa ja uskottavampaa rekisteröityä nimimerkkiä käyttäen.
Toki on paljon helpompaa irtisanoutua jostakin virheelliseksi paljastuvasta viestistä silloin, kun se ei ole rekisteröityneenä kirjoitettu. Rekattuna joutuisi ottamaan sanoistaan vastuuta, näin kertatunnuksella voi aina väittää että joku esiintyi minuna. Tämä on siis myös pelkuruutta.
Rekisteröidyn tunnuksen asetuksista voi estää kyseisellä tunnuksella kirjoitettujen viestien näkyvmisen julkisessa profiilissa.Rekisteröityneenä viestien lähettäminen on myös helpompaa. Valitettavasti sillä ei kuitenkaan näytä olevan mitään vaikutusta viestien asiattomaan poistatukseen. Tässä siis vihje palstan ylläpitäjälle. Huomioikaa vain sellaiset ilmiannot, jotka tulevat rekisteröityneiltä käyttäjiltä ja jättäkää sellaiset huomiotta, jotka tulevat ryppäänä ja koskevat rekisteröityä nimimerkkiä.
- Ei.kompetenssia.jönsellä
Näinhän ne ilmastosäikähtäneet taas käänsi asian ja alkoivat vääntää täysin eri asiasta. Ei riitä säikähtäneillä kompetenssia sanoa mutään aloittajan postaukseen.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 39665
- 91654
Sinä mies olisit
ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s32599Poliisin potkija
Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.16578Miksi jätit minut
Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?38547Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella
Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?49511Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se
Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?63506- 34502
- 63491
- 68479