Vittu (ja tarvittavat merkit siitä)

Vittu on sana, joka kuvaa jotain absurdia teennäisessä yhteiskunnassa tajuta.

Patriarkaalista naurua

14

309

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vitun pahvisaulit

      (Hirn)

    • Mikä vitussa vikana?

      • Vittu toisinaan vituttaa, toisinaan ei.

        (Naurua)


      • donnadonatello kirjoitti:

        Vittu toisinaan vituttaa, toisinaan ei.

        (Naurua)

        Puhutko omasta värkistäsi vai ihan yleisellä tasolla?


      • A.Palstamäki kirjoitti:

        Puhutko omasta värkistäsi vai ihan yleisellä tasolla?

        Sun tyyli olla on limainen.

        Eikö se koskaan vituta sua?

        (Hihitystä)


      • donnadonatello kirjoitti:

        Sun tyyli olla on limainen.

        Eikö se koskaan vituta sua?

        (Hihitystä)

        Vittu on limainen, en minä.


      • A.Palstamäki kirjoitti:

        Vittu on limainen, en minä.

        Kuiva


      • donnadonatello kirjoitti:

        Kuiva

        Kumpi on kuivempi, minä vai vittu?


    • Älä nyt loukkaannu mutta tuo sun profiilikuva saa näyttämään siltä että olisit ollut jossain raskaskonekorjaamossa tai navetassa ja se raskaskonekorjaamo on niistä se siistimpi vaihtoehto.

      • Mitähän sinun kuvastasi pitäisi kommentoida?


    • vitunmerkit

      Miten Donna viestii vittua? Tunnistaakseni sitten kun on aika.

    • Aloittaja pyrkii olemaan mahdollisimman moniselitteinen ja tapailee humoria. Se siitä.

      Todellista muutosta on kuitenkin tapahtunut. 1800-luvulla ja sitä ennen vittu oli normaali sana, jota käyttivät sekä naiset että miehet. Tällöin ns, viktoriaanisena aikana tuli sivistyneissä piireissä muodiksi, että seksuaalisista asioista ei saanut puhua, ja miestenkin kesken vain lääketieteellisillä sanoilla, jos oli aivan pakko.

      Vittu säilyi kansan keskuudessa, osin meidän päiviimme asti, mutta sen saama kirosanakäyttö teki siitä laajalti kielletyn. Nyt tuuli on lopulta kääntynyt. Naisetkin ovat ruvenneet käyttämään sanaa muinaisessa merkityksessä. Kirosanakäyttö oli muutama vuosikymmen sitten niin yleinen, että jotkut lausuivat sen välimerkinomaisesti. Nyt sitä kuulee kirosanakäytössä korkeintaan viidesosan.

      Kehitys on hyvä. Kaunis ja arvokas sana valloittaa taas kieltä. Se tarkoittaa naisen kaunistusta ja ylpeydenaihetta, jota ei enää kenenkään tarvitse hävetä.

      • Ei vaan kehitys on perseestä. Karkeasti kielivä nainen tekee itsestään betoniraudoittajan pelkillä puheillaan.


      • kotikunnailta

        Kuka sitä nyt häpee mistä kotosin on. Sitä vaan että missä merkityksessä ja kuin merkityksellistä se nyt onkaan. Joillekin ainakin niin kovinkin merkillistä jostain päätellen.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      307
      3025
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2353
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      121
      2049
    4. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      349
      2033
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      127
      1733
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1385
    7. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      67
      1379
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1337
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1263
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1233
    Aihe