Uuismassa TK ssa oli omituinen juttu nimettömänä kirjoitettu oikea suuri teema valeuutisista joita kuulemma öljyyhtiöt ovat maksaneet ja lopussa kehoitetaan johonkin sensuuriin ja seuraavaksi kai vankila uhkaa jos uutiset eivät mielytä jotakuta tahoa.
outoa!
Muun muassa maailman vihertyminekin hiilidioksidin lisääntymisen takia oli väärä uutinen vaikka se on totta.
outoa!
Muun muassa maailman vihertyminekin hiilidioksidin lisääntymisen takia oli väärä uutinen vaikka se on totta.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Viimeaikaisia täällä pyörineitä valeuutisia ovat mm. Grönlannin mannerjäiden kasvaminen ja merten pinnanlasku.
Enpä tiedä, mitkä tahot noita tehtailevat, mutta suosio näkyy olevan kova.
Ei linkkaamasi artikkeli ainakaan, joka kertoo Grönlannin mannerjään hupenevan noin 200 gigatonnia vuodessa.
Mutta kun termi ikijää on harhaanjohtava, koska lämpimällä kaudella monet ikijään peitossa olevat alueet olivat tuolloin sulat.
Tuo eniten alarmisteja kohahduttanut ja närkästyttänyt uutinen oli NASA n sivuilta jossa todistettiin viimeaikojen vihertyminen ja selitettiin sen johtuvat hiilidioksidin lisääntymisestä.
Olisiko se pitänyt pimittää vai? vaarallista jos joku uskoo näin.
Voihan se osaltaan johtua myös kosteuden lisääntymisestä joka taasen osaltaan kasvattaa jääpeitettä ,vai?
Mutta selityksenä näillä oli että totta kai kasvit kasvavat paremmin kun hilltä on enemmän ,mutta kuivuus lisääntyy samalla joten... Kuka on todistanut kuivuuden lisääntyneen viime aikoina , päinvastoin kun kosteus on lisääntynyt. Jos kuivuus lisääntyy niin onko kyseessä aavikoituminen joka alkoi jo noin 10 000 vuotta sitten ilman ihmisten vaikutusta.
Asiat eivät ole niin yksinkertaisia.