Onko vegaanin ruoka saastunut jos

Epäpuhdasta

se ruoka on ollut lihapitoisen ruuan kanssa kosketuksissa? Esim.voiko vegaani ulkona syödä ranskiksia jos se paistetaan samassa keittimessä jossa paistetaan myöskin nugetteja?

5

920

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MeneHoitoonDenso

      Mitä vittua! Oletko täysi tampio?

    • lähesvegaani

      Riippuu ihmisestä. Joillekin tuo on kuuleman mukaan tärkeää. Itseäni ei ainakaan jaksa kiinnostaa. Tosin en olekaan vegaani vaikka pääasiallisesti vegaaniruokaa syönkin.

    • simppelisimon

      Käänny juutalaiseksi, sillä kosher-säännökset määrittävät hyvinkin tarkkaan ruoan valmistuksen, säilytyksen jne...

      Itseasiassa tietty logiikka judejen toiminnassa on eli maitotuotteita ei sekoiteta lihan kanssa jne.. eli judet olivat esi-vegaaneja vaikkakin söivät myös eläinperäisiä tuotteita poislukien sikaa, mikä taas kiihottaa kaikkia kannibalisteja ja carnivoreita, sillä sika on anatoomisesti simpanssien jälkeen lähinnä ihmistä ja siksi sen lihan syönti on niin maittavaa.

      Olin aikoinaan hautausmaalla töissä ja krematorion piipuista tullut haju oli lähinnä hookooblöötä savustettuna eli hmislihaa jauhojen kera kuin parhaimmassa läskisoossissa - siis savustettua possua rasvan kera.

      Itse pidän kotikeittiössä vissin eron tuoretavaran ja flesun välillä, mutta taitaa olla hakusessa "ömmättiläis-keittiöissä" ainakin mitä on tullut seurattua erinäisiä ruoka-ohjelmia - ainakin sukulalla ja garamilla simppelit ohjeet ovat menneet ohi toiminnan ja björkiltä ei saa kuin loskat suuhun ja perään ruokamyrkytyksen.

    • Vegaanitovathulluja

      Kunnon vegaani ei esimerkiksi voi syödä kattilassa valmistettua ruokaa, jos siinä on joskus valmistettu eläinperäistä ruokaa. Ei vaikka kattila olisi pesty kuinka huolellisesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      41
      2415
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      301
      1994
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      21
      1788
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1585
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      23
      1434
    6. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1319
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      43
      1318
    8. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1265
    9. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      37
      1151
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1036
    Aihe