Kannattaako 2015 vm eli jo takuuajan jälkeinen Bmw huollattaa valtuutetussa huollossa vai ei mielestänne? Hintaeroa kilpailutuksen jlk n 300 euroa pyöreesti. Kyseessä siis 60 t huolto,jossa tulpat ja suodattimet vaihdetaan öljyn lisäksi.
Mihin huoltoon?
11
435
Vastaukset
- NoloaTuollainen
Ostit siis itsellesi liian kalliin auton.
- RMB54
Vaikka takuu olisikin päättynyt, säilyy kuitenkin myyjän vastuu, joka taas riippuu ajetuista kilometreistä.
Esimerkiksi jos moottori hajoaa, eikä sillä olisi ajettu kuin 100.000 km, säilyy siinä jonkin tason myyjän-/tehdasvastuu jos autosta löytyy katkeamaton huoltohistoria.
Ryhmäpoikkeusasetus antaa mahdollisuuden huollattaa autoa muuallakin kuin valtuutetussa liikkeessä. - 53433
Merkkihuolto on sikäli hyvä että tehtaan softapäivitykset kuuluu yleensä mukaan.
Ainakin näin Audin tapauksessa softavikoja on vähän joka puolella. BMW voi olla tässä mielessä parempi.- fkgkfoiffo
Joo,tuo vastaantulo taitaa olla kyllä parempi tosiaan jos on huollettu merkkihuollossa. Mitään softavikoja en ole havainnut. Ei ole sinänsä siis hinnasta kiinni mutta en haluaisi maksaa ns turhastakaan satoja euroja enemmän 🤔
- merkkihuoltoKannattaa
Eipä niitä softavikoja yleensä huomaa, koska ei ne varsinaisesti ole vikoja, vaan niitä parannellaan jälkikäteen kokemusten ja auton parametrien perusteella.
- eikannataviedä
fkgkfoiffo kirjoitti:
Joo,tuo vastaantulo taitaa olla kyllä parempi tosiaan jos on huollettu merkkihuollossa. Mitään softavikoja en ole havainnut. Ei ole sinänsä siis hinnasta kiinni mutta en haluaisi maksaa ns turhastakaan satoja euroja enemmän 🤔
Ei pidä paikkaansa, mitään vastaantuloa ei ole. Myöskään vikoja, jotka mm. jenkeissä korjataan takuuseen ei korjata. Esimerkkinä FRM-yksikkö.
- 325i
Olen huollattanut vuosimallin 2006 autoa merkkihuollossa. Hyvä puoli asiassa on, että auton temput ovat liikkeelle tuttuja ja viat voi lukea kätevästi suoraan avaimesta. Autoon on laitettu myös samoja osia mitä siinä on ollut tehtaalta lähtiessä. Auton laatu on siis säilynyt korkeana. Huono puoli on kallis hinta. Hinta on niin kallis etten viitsi sitä tuttaville kertoa, koska pitävät minua tärähtäneenä.
Etkö voi käydä Tallinnassa?!
Siellä saat merkkihuollon leiman!
Sekä Viikkarilla että Siljalla voi illalla lähteä siten,
että yöpyy laivassa ja ajaa auton huoltoon klo 8!- aalioälälyö
Tallinnan merkkihuolto on yhtä kallis.
- Eskis
Vie sinne halvempaan huoltoon, saman homman ne tekevät mutta halvemmalla. Et tule huomaamaan mitään eroa.
- köyhätpelästyy
Paljon ne bemuhuollot maksaa.?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1367177Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1254981L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa674346TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a153483Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242291Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3021779Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o91599Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä231575- 671485
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581448