Pakkohan sitä on olla välillä nostalginen, palata menneseen ja siihen aikaan kun me olimme vielä me! Yleisestikin itsekkyys on nykyaikaa, vastaan on tullut talkoohenkeä herätellessä,ensimmäisenä kysymys, paljonko siitä maksetaan? Hyvä mieli ja yhdessä tekemisen ilo ei enää riitä!
Toisten kunnioitus ja arvostus pitäisi nostaa keskeiseksi asiaksi, me aikuisethan annetaan siitä malli lapsille ja nuorille, tuleville aikuisille! Pitäisi nostaa myös ne hyvät asiat esille, joita meillä jo on, niitä kyllä löytyy, ainakin he ovat sen sanoneet, jotka ovat käyneet muualla ja uskoneet sieltä löytyvän paremman elämän! Meistä jokainen saisi mennä itseensä, kaikki on mahdollista, kun vain tahtoa ja halua riittää. Toivoisi sitä, että muualta tulleet myös arvostaisivat alkuperäisiä pelkosenniemiläisiä, he kuitenkin ovat rakentaneet tämän yhteisön ja ikänsä tänne verot maksaneet! Nyt vain silmät ja korvat auki kohdatkaamme toisemme, kenelläkään ei ole aihetta röyhistellä, vaan katsoa tulevaisuuteen positiivisesti, että kaikilla meillä "vauvasta vaariin" olisi hyvä olla pelkosenniemiläisinä! Iloksemme olemme saaneet uusia asukkaita ja syntymässä on myös uusia vauvoja kyläämme, toivotetaan heidät tervetulleeksi joukkoomme ja katsomaan tulevaisuutta ilon kautta, yhdessä rakentaen!!!
Positiiviseksi Pelekosenniemi
5
907
Vastaukset
- Anonyymi
Piti kelata taaksepäin, että löytyisikö täältä kirjoituksista mitään hyvää? Tähän ei ollut kommentoitu mitään, lukenut oli moni! Tästä on jo useampi vuosi, mitä on kunnassamme tapahtunut sen jälkeen? Huonommin tuntuu vain menneen, silloin on vielä syntynyt uusia pelkosenniemeläisiä! Onko ihan tosi, että kukaan ei tartu siihen, että löytyisi se "punainen lanka"? Missä se vika on? Kyllä asioiden eteenpäin meno pitää alkaa johdosta, kuntalaisten kuulemisesta sillä pienellä sydämellä! Ei kai se paperilla ole mitään, jos ei todella näin tehdä! Ruka- ja Pyhätunturin toimitusjohtajan jutussa Lapin Kansassa on monelle ajattelemisen aihetta. Niin pienikin asia voi olla se yhteisöllisyyden avaus. Hän kertoo siitä kuinka oli mukana työntekijöiden kanssa siivoustalkoissa! Hänen mielestään siihen saumaan ei ollut mitään tärkeämpää, tämä on klassinen esimerkki, miten johdetaan , hän havainnollisti asian!
- Anonyymi
Ennen oli kunnon pöheikköjä ja nykyään vain sileetä pintaa, yhyyyy 😢
- Anonyymi
Positiivista on kun ei kuluteta vanhaa kunnantalo raukkaa.
- Anonyymi
Nähty on vanhat kunnantalot, vanhemmasta tuli oppilas asuntola, seuraava paloi sähköyhtiön toimesta. Mikähän vika tässä uudemmassa, eihän siellä ole työntekijöitäkään paikalla, kun Eeva lähti. "Tulevasta " ahdistellaan Apteekki ja Parturi poikkeen, hienoa toimintaa.
- Anonyymi
Jospa kaikki ovat vuolemassa hevosen kuivalihavelliä??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1028892
- 474379
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021946Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html401596- 241510
Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,341209Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia121200Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53887Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31872Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v29847