Jeesuksen filosofia ja maailmankuva

Vhybju

Haluausin keskustella sivistyneesti Jeesuksen maailmankuvasta, uskomuksista ja opetusten filosofiasta niin kuin se evankeliumeissa (Tuomas, Markus, Luukas ja Matteus -- sekä Johannes*) kuvataan, takertumatta liioin lillukanvarsiin ja siihen oliko Jeesusta ylipäätään olemassa. Olisiko ketään lähössä mukaan? Yhtään innostuneita?

*Suhtaudun Johanneksen evankeliumiin skeptisemmin kuin muihin, vaikka se saattaa pitää sisällään aitoa suorasn Jeesukseen johdettavissa olevaa materiaalia.

3

308

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asianvierestä

      Jeesuksen olemassaoloa ei voida täysin osoittaa todeksi. Joku on sanonut, että vain Paavalin ajatukset siinä Jeesuksen hahmossa puhuvat.

      Jeesuksen marttyyritarina hyvin samanlainen filosofi Sokrateen kanssa, jonka olemassaolon varmuudesta ei ole täyttä varmuutta, koska Sokratesin ajatukset tulivat Platonin suusta.

      Emme voi tietää edes absoluuttisella varmuudella oliko Shakespeare olemassa, on arveltu esim. että tieteen filosofi Francis Bacon olisi kirjoittanut ainakin osan Williamin tarinoista.

      Jne.

      Tietyistä henkilöistä emme voi saada täydellistä varmuutta olomassaolon suhteen.

      Vastasin vahingossa siihen, mistä et halunnut puhua,

      Itse Jeesuksen filosofiaa en tarkemmin tunne.

    • Kaikkionmiellyttäviä

      Varmaa tietoo ?
      Tyhjiö eli ei mitään ei voi olla olemassa koska se on ei missään, eli ollaan kokonaan jossain.

    • järkikäteen

      - Jeesus on rosvo ja nyrkki-kyllikkinä poliisilaitoksella - jeesuksen ämmä vääntää umpikieroa rosvojuonta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe