Itä-Suomen yliopistosta loppui Filosofia pääaine, niin loistava upea juttu jotta päätin lahjoittaa ihan vähän rahaa sille yliopistolla. Tämä ei ole vihapuhetta, mustainmaalaamista, tms... Mutta kyseisen yliopiston filosofian opettajat, joiden takia pääaine loppui, jotka todella vain kiusasivat melkein jokaista kenen kanssa keskustelivat, todella tekivät pahaa usealle ihmisille. Lapsellista joidenkin puolustaa olevinaan jotta filosofiaa pitää opiskella, tai se on itseisarvoista, tms... Jos sellaiset opettajat, niin se ei todella ole mitään hyvää usein yhtään kenellekään. Toista ei tavitse tappaa, jotta luonto löytyisi, tai niin kiusata / kiusatuttaa aseman suojasta. Jos ihmisiä joita asiat kiinostavat, todella oikeasti vahingoitetaan aseman suojasta, se ei todellakaan ole "filosofiaa".
Samanlaista toimintaa monessa muussa yliopistossa. Voiko joku ohjata heidät mielellään esim. esiintymisvalmennuskursseille, tai jonnekin missä heille nauretaan, heille aploodeerataan, heidän seurastaan nautitaan, ettei siellä joku itkuinen filosofian professori koita olla oma itsensä, ja muunmuassa hauku luennoilla olevien ulkonäköä, kuten Helsingin yliopistossa, tai koita olla jokin flipperi, joka tekee puolet ajasta vain ennaltaehkäiseviä iskuja, koska pelkää niin paljon, jotta kiusaisi samalla mitalla takaisin. Ei tarvitse niiden tasapainottomien maailmanloppujen juttuja kuunella. Ei ole heidän duunia vastuuttaa itseään asioista ja olla saamatta rangaistusta, jos ei vastuuta kanna minkä on itselleen ottanut, sekä herjata, loukata ja ivata oppilaita, muka filosofian suojista, jota heillä ei enää ole, koska olivat niin surkeita opettajia. Kollegat varmaan jotkut vielä jaksaa ikävä kyllä puolustaa heitä, ja heidän lellikkiryhmä, muttei moni muu, tulokset kyllä puhuvat puolestaan, ja todelliset tulokset todella ovat huonoja.
Toisen ammattitaitoon kun luottaa, tai toiseen ihmiseen, niin siinä vähän elää mukana, kiusaus kova varmaan kyllä asemaa väärinkäyttää, mut joku järki pitäisi olla mukana siinä miten koittaa opettaa toisia. Enkä edes viitsi mainita jotain heidän ns. fiaskoja kirjoituksiaan, joita ei kyllä useat ymmärrä miten ne voivat olla filosofiaa, saati edes tervettä luettavaa.
Vastauksiakaan ei tarvitse heidän enää myydä eteenpäin tai muuta ovelaa, vaikkei niitä takaisin itse oppilaat saisikaan, mut saipahan sit maikkojen kautta asiakkaita taas jotkut. Ei opintotuki riitä siihen jotta on joutunut ihmiset heidän seurastaan kärsimään, eikä kyllä sillä kärsimyksellä mitään edes viisautta moni saanutkaan, saati sit jostain heidän surullisesta huumoristaanko, kun menee muilta elämä.
Voisihan tosin vaikka musiikinopetuksestakin aiheutua tollaisia ongelmia jos vaikeat henkilöt, toivottavasti ei sellaisia liikoja tule, tosi harvoin mitkään opistomuusikot menestyvät, tai osaavat edes säveltää, myötäeälävät ja koittavat huonoudellaan mielyttää jotain maikkojaan kun mitkäkin vihannekset.
Laitoin tän tänne, kun ei sellaista "rate my professor" palvelua ole vielä Suomessa missään.
Ensi kerralla paremmat opettajat jooko! Koska niitäkin on, tosi taitavia filosofian opettajia!
Onneksi filosofia pääaine loppui Itä-Suomesta! Onneksi Helsingissä ja Turussa ei enää niin montaa vuotta ole jotkin filosofian opettajat opettamassa!
Itä-Suomenkin filosofiasta...
4
599
Vastaukset
- hyrghffikuhy
Itä-Suomen yliopistolla riittää kiirettä pedofilian, suvaitsevaisuuden ja muiden perversioiden edistämisessä.
- Nimimerkki_
Kyllä aloitus selvästi haiskahtaa vihapuheelta, koska rakkauspuhetta se ei ole.
Ei silti filosofian parhaat ajat on ohi. Tieteellinen ajattelu on tehnyt filosofoinnista jokseenkin tarpeetonta aktiviteettia.
Ehkä kokeellinen filosofia joskus vielä kehittyy. En tiedä.
Sivistyneessä yhteiskunnassa harrastetaan ja opetetaan filosofiaa ... .
- Anonyymi
Tollaisten epäonnistuneiden koulutusohjelmien uhreille joita löytyy monesta korkeakoulusta ei ole niin mukava jutella, tai niille ketkä jättävät leikin kesken kun tajuavat mistä on kyse, joita proffat todella koittavat syrjäyttää yhteiskunnan ulkopuolella suhdeverkostollaan pelastaakseen olevinaan ne jatkavat jossain kieroutuneessa tasa-arvo käsityksessään keiden nimen pilaavat huonoilla aiheilla ja ohjauksella joka paljastuu myöhemmin jokatapauksessa. Jos ei proffalle / maikalle osaa kirjoittaa niin ei osaa missään muualakaan sitten, oli kyse sitten rikosilmoituksesta, oikeusavusta, tai mistä vaan korkeakoulutettujen etuoikeudesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 163471
Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?
Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit212372En tullut, koska käytit päätäsi.
Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m321965- 181881
- 821858
- 261582
- 291450
Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?
Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui361427Miten lasketaan?
Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.91394Hyvää Huomenta Rakas Neiti
Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies111334