Yhtälöt sijoitusmenetelmällä???

Esjonne123

Miten ratkaisen , x y=6
x-y=4

8

308

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wolframia.peliin

      Kokeile Wolframalphaa. Ei noita ihminen osaa enää tekoälyaikakautena ratkoa.

    • pitäs itte tietää ku o koe huomen .

    • Auttaako

      Hei
      Ratkaise jommasta kummasta yhtälöstä jompi kumpi muuttuja. Siis voit ratkaista kummasta tahansa x:n tai y:n. Oletan, että osaat ratkaista yhden yhtälön.

      Sijoita sitten saamasi x:n tai y:n lauseke siihen toiseen yhtälöön sen yhtälö x:n tai y:n paikalle. Sen jälkeen sinulla on siinä yhden muuttujan yhtälö, jonka varmaan osaat ratkaista. Näin saat ratkaistuksi joko x:n tai y:n eli numeroarvon.

      Sijoita sitten se numeroarvo jompaan kumpaan alkuperäiseen yhtälöön omalle paikalleen eli jos ratkaisit x:n niin x:n paikalle ja jos y:n niin y:n paikalle. Sitten on taas yksi yhtälö ja yksi muuttuja ja siitä saat ratkaistua toisen muuttujan.

      Oletko 8 vai 9 luokalla vai muualla kuin peruskoulussa?

    • X5Y1

      Eikö tuon näe perssilmällä. Lukuun lisätään jotain ja toisessa sama vähennetään. X o siis pakostakin siinä välissä eli 5 ja y:n täytyy olla silloin 1.

    • martta00

      laske puolittain yhteen, niin saat 2x = 10, josta x = 5 ja sijoita se vaikka ekaan, niin saat y = 1

      no tietenkin, jos välttämättä piti laskea sijoitusmenetelmällä, niin sittenhän tämä ei käy..

    • x y=6 kerrotaan puolet -x saadaan y=6-x
      sijoitetaan alempaan yhtälöön x:n arvo eli
      x-(6-x)=4 sulut pois eli x-6 x=4
      2x=10 eli x=10/2=5
      sijoitetaan lopuksi x:n arvo alempaan yhtälöön eli 5-y=4, y=1

    • Ohman

      Jos nyt "sijoitusmenetellään" niin alemmasta yhtälöstä saadaan x = 4 y ja kun tämä arvo sijoitetaaan ylempään saadaan (4 y) y = 6 eli 2 y = 2 joten y = 1. Ja siis x = y 4 = 5.

    • TRa

      Numeroilla kannattaa aina pyrkiä jonkinlaiseen eliminointiin. Symbolisessa muodossa ratkaisuun ei ole oikein hyviä keinoja. Cramerin menetelmää olen silloin ruukannut käyttää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3982
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2297
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      140
      1449
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      827
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe