Kuinka voi olla professorina ja väittää, että koulumenestyksen lasku johtuu älylaitteiden käytöstä.
koulumenestys on perimästä kiinni
8
430
Vastaukset
- Ei_pelkkä_perimä
Jos ihminen keskittyy johonkin muuhun kuin mitä hänen pitäisi olla tekemässä, niin vaikka hänellä olisi kuinka oiva geneettinen tausta tahansa tuohon laiminlyötävään tehtävään, ei tulos varmaan ole paras mahdollinen. Tietysti hyvällä perimällä voi esimerkiksi peruskoulusta selvitä läpi lähes olemattomalla panostuksella.
- perimämäärää
Jos perimä ohjaa katsomaan opettajan persettä ei oppiminen voi olla tehokasta.
Eniten on viime aikoina muuttunut karsinta.
Lähes jokainen syntynyt jää eloon ja jälkeläisiä tuottavat sellaisetkin, jotka ennen olisivat kuolleet pois. Geenistö heikkenee karsinnan puutteessa, sillä haitalliset mutaatiot ovat reilusti yleisempiä kuin hyödylliset.
Syynä ovat siis lääkinnälliset toimet, rokotus, sairaanhoito ja ehkäisy. Älyllisen tason lasku, jota on alkanut näkyä, on vain yksi muutos.
Onneks meillä kyöpeleillä ei tartte niiku geenii, vaan mollaan muuten superviksui ja tieteellisii.- kehitysmaalainen
Te ette lisäänny tuontitavaran kanssa.
kehitysmaalainen kirjoitti:
Te ette lisäänny tuontitavaran kanssa.
Mietittiin, et mitähän pakanamaalainen tarkottaa, mut ei me keksitty. Miten tää liityy meilän kommenttiin karsinnan liiasta vähyylest?
- sosialisminsyöpä
niiku.kyöpeli kirjoitti:
Mietittiin, et mitähän pakanamaalainen tarkottaa, mut ei me keksitty. Miten tää liityy meilän kommenttiin karsinnan liiasta vähyylest?
Koulumenestymisen lasku johtuu moniosaajista, jotka ovat "raketti-insinöörejä".
Se on totta, että kirkko on vuosisatoja estänyt karsintaa jeesustelemalla.
Suomessa ei kävele terveitä, kauniita ja älykkäitä vastaan vyörynä kadulla.
Kyllä kaikki digidigi joutaisi varsinkin ala-asteilta kokonaan pois. Kynä ja paperi on parhaat oppimateriaalit.
Kännykkäkielto koko päiväksi kouluissa alaikäisille.- kehitysmaalainen
Iphone turistit ei sitten ilmeisesti vaikuta koulutilastoihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi3473517Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun192318Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151910Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141625Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko4171532Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t361434Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist2751406- 171284
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.631096Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin201020