Ne meitä tähtitieteilijöitä aina kiinnostavat. Tässä uudehkoa lähikuvaa niistä:
https://www.youtube.com/watch?v=3jG4IzBkFJI
Aivan kuin tuikkisivat veden takana, häh?
https://www.youtube.com/watch?v=3jG4IzBkFJI
Aivan kuin tuikkisivat veden takana, häh?
Vastaukset 18
Vanhimmat
Tuliko teillä tähtitietelijöillä mieleen kuvata noita tähtiä "veden takaa" ennen, vaiko jälkeen yksisarvishoitojen ottamista ?
Et luultavasti ole koskaan tavannut tähtitieteilijää, etkä varmasti koskaan ole edes kaukoputkea suunnannut kohti tähtiä.
En itse asiassa oikein ymmärrä, mitä kaltaisesi räksyttävä trolli avotampio oikein tekee tiedepalstalla? Eihän kyse voi olla mistään masokistisesta nöyryytyksen ja häpeän tavoittelusta, kun olet lisäksi multinikkimulkero, johon ei haukut koske.
Keskikalja,euron pakastepizzat,huonomaiset naiset,telkkarin aivoton viihde ja kelan päivärahalla eläminen!
Ne meitä huuhaasalkkareita kiinnostavat
Salkkarihuuhareilla ei ole naisia, ei edes huonomaineisia.
muiden tähtien sivilisaatiot kiinnostavat. Onhan heitä varmasti joukoittain "tälläkin" planeetalla vierailemassa. Toivottavasti osaavat avustaa ja neuvoa meitä täällä kunnolliseen elämään. Niin kovasti olisi mielenkiintoa tavata heitäkin.
Maankuvun läpi ei noin vaan millään ufolla tulla. Vaatisi tehokasta aseistusta rikkoa maankupu, helpompaa kaivautua ohuen litteänmaan alta avaruudesta maan pinnalle.
Tuo ei pidä paikkaansa! Kaikkihan sen tietävät, että pelkkä foliohattu (varustettuna propellilla) suojaa kaikelta pahalta!!!
Listastas unohtu Kuu ja Maa.
Samaa trollausta kuin tuossa alempana, samat vastaukset kelpaavat eikä niitä tarvinne kopioida tänne. Tällä kertaa fokusoimattomassa kuvassa näkyy keskellä teleskoopin apupeilin ja sen tukirakenteen varjo.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15306976/vihdoinkin-venuksesta-tarkkaa-kuvaa!
Jonnella lienee tekemisestä puutetta.
Siriushan näyttää zoomattuna ihan reikäleivän tai cd levyn muotoiselta. tämä todistaa litteästä maasta, ja että tähdet ovat vain objekteja maankuvussa, eivät mitään kaukaisia palloaurinkoja.
Mielenkiintoiseksi asian tekeekin se että esim. NASA ei ole julkistanut planeetoista ja tähdistä kuin pelkkiä maalauksia.
Valokuvaa ei ole edes Maapallosta mikä on tosi merkillistä.
Turha kertoa kuvista, koska he eivät halua niitä huomatakaan. Silloin näet on helpompi hokea, että kuvia ei ole, ei...
Katsoppa jupiteria joskus kaukoputken läpi nouseekin ihmetys..miksi se on pallo ja miksi sillä on kuita
Tässä kotikameralla zoomataan Jupiteriakin:
https://www.youtube.com/watch?v=Clg7rQB6H2U
Tuossa ei vielä ollut Jupiter vaan Saturnus. Saturnuksen kohdalla näki että fokusointi oli tässä videossa hallussa eli Saturnuksen renkaat näkyivät. Siinä uudemmassa videossa oli mukana myös Jupiter:
https://www.youtube.com/watch?v=LfyfzYCA8Pw
Fokusoinnin huomaa oikeaksi siitä, että videossa näkyvät Jupiterin kuut. Kun katselulaite ei ole fokuksessa jäävät ne liian himmeinä näkyvistä.
Kyseisissä videoissa ei esitetä tähdistä huonosti fokusoituja kuvia eli ei ole salkkarijuttuja.
Ja Kuun halkaisija on n. 3 500 km, joten alun suurimmissakin kuukuvissa milli vastaa lähes kymmentä kilometriä. Ei sieltä siten mitään erikoisia yksityiskohtia voi löytyä. Terävimmissä kuvissa vastaava mitta on n. 30 km.
Useimmille palstalaisille Kuun ja Maan etäisyyden suhteet ymmärrettävässä muodossa on nähtävästi vaikeaa tai mahdotonta.
Kuvitellaan Kuun kooksi tennispallo jonka halkaisija on 6,7 cm; sen etäisyys tarkkailijaan olisi silloin 7,2 m.
Etäisyys on siis n. 1:100:aan.
Koripallon halkaisija on n. 25 cm ja arvioitu etäisyys n. 25 m.
Koripalloon voi siis piirrellä haluamiansa kokoisia kohteita ja zoomailla sitten sitä Nikoneilla.
Huomautan että jokamiehen optiikan huippu ei ole vielä tässä.
Siksi NASA ei voi enää koskea Kuuhun edes pitkällä tikulla; kaikki valeet paljastuisivat heti. Toki ne ovat tehneet sen jo.
Eli videossa näkyy ilmakehän häiriö ja pilvien liikkeet sen tuikkeen lisäksi.