Päivä alkaa taas viikon päästä lyhenemään

elokuun.illat

Kuinkakohan käy sään? Aletaanko mennä kohti syksyä viilenevin ilmoin ja voimakkain vesisatein? Hyvähän se olisi tietysti jo pohjavesitasojakin alkaa korottamaan pitkää ja kylmää talvea varten. Erikoinen kesähän tämä olikin, kun kesä oli jo toukokuussa. Saa nähdä olisiko seuraava kesä sitten yhtään normaalimpi.

11

639

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näinonasia

      Normaaleja kesiä ei enää tule kiitos ilmastonmuutoksen. Tämmösiä ne kesät rupee olemaa.

      • letkeä.letku

        Kesistä uhkaa tulla tuskaisen hikisiä. Ja kasvihuoneilmiö vain kiihtyy, kun ihmiset huudattavat yhä enemmän ilmastointilaitteita. Miksei lämpöä pumpata isoa letkua pitkin avaruuteen?


      • jofsaopjsfajopfas

        Mikä on normaali kesä? Olitko miljoona vuotta sitten täällä kokemassa kesiä? Ilmasto muuttunut jo miljoonia vuosia, miksi juuri nyt sen pitäisi pysyä samana?


      • muutamasatavuotta
        jofsaopjsfajopfas kirjoitti:

        Mikä on normaali kesä? Olitko miljoona vuotta sitten täällä kokemassa kesiä? Ilmasto muuttunut jo miljoonia vuosia, miksi juuri nyt sen pitäisi pysyä samana?

        Voisin itse käyttää teollistumisen aikakauden keskiarvoa. Ainakin 1860-luvulla oli muutama kurja kesä peräjälkeen, kun oli ne viimeiset Suomea koetelleet nälkävuodet.


    • napapyörre.vaikuttaa

      Kesäpäivän seisaus eli juhannus ei yleensä ole kesän lämpimin kohta. Nyt kun on takana ennätyskuuma toukokuu niin tilanne voi olla toisenlainen eli tästä eteenpäin voikin sitten olla Siperian hönkäyksen vuoro. Sitä lajiahan nautittiin koko viime kesä.

      Napapyörteen hidastuminen ja hajoaminen sotkee tutut sääkuviot ja pidentää niin helteitä kuin kylmiä ja sateisiakin sääjaksoja. Tuo hidastuminen aiheutuu Pohjoisnavan alueen tavallista lämpimämmästä säästä talvella, joka taas aiheutuu alueen merijään tavanomaista vähäisemmästä pinta-alasta. Jäämassaa kyllä oli, mutta se muuttui röykkiöiksi ja paljas merivesi lämmitti ilmaa.

      Ilmastonmuutos näkyy meillä jo nyt sääjaksojen pitenemisenä.

    • suksinvittuun

      No niin, kesä on ohi jo, ja nyt odottamaan vaan kunnon hiihtokelejä.

    • kakaduka

      Kevät juuri loppui, kesä myös samalla. Ihana kesä. Saisi toki tuo kevät kestää hieman pidempäänkin.

    • 1243335215113

      Suomessa on maailman surkein ilmasto. Jopa Norja ja Islanti päihittävät.

    • Hehheh

      Heh heh. Eihän kylmää talvea ole ollut kuin ehkä joskus vuonna 2011 viimeksi. Muutama viime talvi on ollut lumetonta vesisadeloskaa kaikki.

      • omaannapaantuijotus

        Lumetonta? Taidat asua jossain Helsingin suunnalla. Kyllä lunta oli Keski-Suomessa ihan riittävästi, metrikaupalla.


    • monsuunikausi.alkoi

      Jep. Monsuunikausi taisi sitten alkaa. Matalapaineen keskus pyörii tällä hetkellä Pietarista hiukan etelään ja näyttäisi olevan "pysyvää sorttia", elikä 7 päivää jatkuvaa sadetta ja pilveä (joista 3 jo kulunut). Iltapäivisin on yhtä pimeää kuin talvipäivinä. Uusi matalapaine puskee jo tietään tämän nykyisen tilalle Englannin kanaalin kohdalla.

      Tämä Suomen sitkas pilvisyys se jaksaa ihmetyttää, mitään vastaavaa en ole nähnyt missään muualla, vaikka on tullut asuttua ja matkusteltua Suomen ulkopuolella. Sadetta tulee ja on sumuakin, mutta se hälvenee vielä samana päivänä. Suomessa voi sataa 10 päivää putkeen ilman mitään estoja.

      Suomi näyttäisi olevan myös ainoa paikka Euroopassa, missä on vain 14 astetta. On sitä sadetta ja ukkosta muuallakin, mutta lämpötilat heiluvat 20 ja 32 välillä. Ok, ihan Pohjois-Siperiassa on vielä Suomea kylmempää :)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      124
      7092
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      409
      6793
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3443
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      132
      3008
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2594
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      43
      2144
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1874
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1737
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1407
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1297
    Aihe